najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Bartłomiej Ryś
2016-04-01 14:00 100%

Czarny, duszący dym z komina elektrociepłowni. Energa wyjaśnia

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

29 marca około godziny 19:00 zauważyliśmy czarny, gęsty i duszący dym wydobywający się z komina elbląskiej elektrociepłowni. Następnego dnia sytuacja się powtórzyła – zanieczyszczenie na niebie było widoczne nawet Nad Jarem. Sprawę niezwłocznie zgłosiliśmy do Grupy Energa. Ta twierdzi, że uwieczniona przez naszego fotoreportera sytuacja jest przewidziana w przepisach środowiskowych i była zgłoszona do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Czarny, gęsty dym wydobywający się z komina elbląskiej elektrociepłowni to niecodzienny widok. Od wielu lat w całej Unii Europejskiej funkcjonują restrykcyjne przepisy dot. ochrony środowiska. Na kominach fabryk, zakładów i elektrociepłowni zamontowano filtry, które mają ograniczać ilość niebezpiecznych i szkodliwych związków trafiających do powietrza.

Niestety, sytuacja zaprezentowana na zdjęciach naszego fotoreportera miała miejsce 29 i 30 marca br. W różnych godzinach z komina elbląskiej elektrociepłowni wydobywał się czarny, gęsty dym. Zgodnie z kierunkiem wiatru, trafiał on najczęściej na pobliskie zabudowania. Był wyczuwalny nawet na ulicy Robotniczej i w okolicy targowiska miejskiego.

Niezwłocznie skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Grupy ENERGA, która zarządza elektrociepłownią. Na nasze pytania odpowiadał Jakub Dusza.

Zapewniam, że Energa w swojej działalności polegającej na produkcji ciepła i energii elektrycznej dokłada wszelkich starań, aby nie powodować niepotrzebnych uciążliwości dla mieszkańców miast oraz środowiska naturalnego. Praca urządzeń w Elektrociepłowni Elbląg realizowana jest zgodnie z posiadanym pozwoleniem zintegrowanym, które ściśle określa zasady dotrzymania standardów emisyjnych do powietrza oraz uwzględnia okresowe odstępstwa od tych standardów w przypadku eksploatacji instalacji w warunkach odbiegających od normalnej pracy.

29 marca, podczas wykonywania powyższego zdjęcia, odbywało się przełączenie kotłów. Jeden z nich będzie odstawiony do remontu.

Jest to sytuacja przewidziana w przepisach środowiskowych i wiąże się z okresowym zwiększeniem emisji do powietrza do momentu uzyskania parametrów normalnej pracy urządzeń. O planowanych w tym dniu przełączeniach kotłów powiadomiony został Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - Delegatura w Elblągu.

Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska skierowaliśmy osobne zapytanie. Przesłaliśmy je w tym samym czasie, kiedy kontaktowaliśmy się z Energą. Nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Rozruchy i wyłączenia kotłów prowadzone były w możliwie krótkim czasie. Jednocześnie podkreślamy, że dotrzymanie surowych standardów emisyjnych zapewnione jest w Elektrociepłowni Elbląg miedzy innymi dzięki utrzymywaniu systemu ciągłego pomiaru emisji do powietrza.

W naszym zapytaniu przesłanym do Energi zapytaliśmy wprost o to, czy dym był w jakimkolwiek stopniu zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców pobliskich zabudowań. W związku z tym, że w przesłanej odpowiedzi zabrakło jasnej i klarownej deklaracji, przesłaliśmy dodatkowe zapytanie.

Do tematu powrócimy.

 

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2016-04-01 14:28 48%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez czczczczczc
ja pitolę, kolejny głupi "sensacyjny" artykuł rysia. Człowieku skończ pisać.
odpowiedz oceń post 11 12 zgłoś do moderacji
Bartłomiej Ryś
2016-04-01 15:22 50%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś
Nie dość, że zaakceptowałem artykuł, to jeszcze dałem łapkę w górę. Takich prymitywnych hejtów już coraz mniej :(
oceń post 8 8 zgłoś do moderacji
2016-04-02 05:24 75%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez _kirli_
Ryś. Dziennikarz śledczy. Pytanie. Dlaczego zwykły dziennikarz ma dostęp do danych wrażliwych przechowywanych na serwerze wydawcy np. do adresu IP.
oceń post 3 1 zgłoś do moderacji
2016-04-03 10:18 0%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez You
Do kitli: od kiedy to adres IP jest daną wrażliwą? Poczytaj uodo zanim coś napiszesz.
oceń post 0 1 zgłoś do moderacji
2016-04-03 19:55 100%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez _kirli_
do You: http://www.giodo.gov.pl/319/id_art/2258/j/pl/
fragment: (cytuję) To samo odnosi się do dostawców usług internetowych, którzy prowadzą rejestr (logbook) na serwerze HTTP. Nie ma wątpliwości, że w takich przypadkach można mówić o danych osobowych, w rozumieniu art. 2 Dyrektywy".

W związku z powyższym należy uznać, że w przypadkach, gdy adres IP jest na stałe lub na dłuższy okres czasu przypisany do konkretnego urządzenia, które przypisane jest z kolei konkretnemu użytkownikowi, należy uznać, że stanowi on daną osobową.
oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2016-04-01 16:13 38%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez miki
Brawo panie bartku:)
odpowiedz oceń post 3 5 zgłoś do moderacji
2016-04-01 17:27 44%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Ja
Prymitywnych artykułów taniej sensacji też
odpowiedz oceń post 7 9 zgłoś do moderacji
2016-04-01 18:06 70%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez robotnicza
dla ciebie dbanie o srodowisko jest tania sensacja? zal, moze tobie po prostu pod nosem nie smierdzi - nam tak!!
oceń post 7 3 zgłoś do moderacji
2016-04-01 20:55 63%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Bardzo coekawy fan rysia pysia
Mam pytanko jak można zauważyć duszący dym?!
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2016-04-04 09:54 100%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez czczczczcz
takie rzeczy tylko u rysia ;)
oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2016-04-01 22:04 0%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez lobo51
Konklawe się nie udało.
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
NoName
2016-04-02 12:51 100%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez Nh
Ale ten komin wygląda okropnie. Mogli by go w końcu odmalować.
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2016-04-02 19:27 80%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez Janos
Skąd wiadomo, że dym był duszący, skoro unosił się do góry?
odpowiedz oceń post 4 1 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.