najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Czy z mapy Elbląga zniknie rondo
2017-05-26 15:30 100%

Czy z mapy Elbląga zniknie rondo "Kaliningrad"?

rozpoczęty ponad rok temu przez Maciej Markowski

Już wkrótce kilka nazw ulic w Elblągu ulegnie zmianie w związku z ustawą dekomunizacyjną. W sprawie ulic Diaczenki, Armii Ludowej oraz Leona Kruczkowskiego Instytut Pamięci Narodowej wydał decyzję, a na opinię czeka ul. Rodziny Nalazków. To jednak nie wszystkie obiekty, które mogą kojarzyć się z wrogim ustrojem totalitarnym, a których nazwy mogą zostać zmienione. Powołana przez Prezydenta Elbląga komisja ds. nadawania nazw ma zająć się również rondem "Kaliningrad". Jest to jedno z miast partnerskich Elbląga (inne miasta partnerskie również mają swoje ronda), ale wielu mieszkańcom bezpośrednio kojarzy się z Michaiłem Kalininem, na którego cześć zmieniono nazwę Królewca w 1946 roku. W historii Rzeczpospolitej Kalinin jest uznawany za kata, który złożył podpis pod wyrokiem śmierci na polskich oficerach w Katyniu, co czyni go współodpowiedzialnym ludobójstwa z 1940 roku. Czy zatem rondo powinno nadal nosić nazwę "Kaliningrad"?

Sama nazwa Kaliningrad pojawiła się dopiero 1946 roku. Wtedy też, na cześć zmarłego Michaiła Kalinina, postanowiono ustanowić tę nazwę zamiast Königsberg. O etymologię tej nazwy zwróciliśmy się do Profesora Zenona Licy, językoznawcy z Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Pedagogiczno-Językowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu:

- Pierwotnie pruska osada nosiła do XIII wieku nazwę Tuwangste. W 1255 roku na miejscu zdobytej osady krzyżacy wybudowali zamek Regiomontium. Nowa łacińska nazwa oznaczała „królewską górę”. Od łacińskiej nazwy pochodzi również niemiecka nazwa Königsberg i polska nazwa Królewiec. Do XVI wieku spotyka się także inny wariant polskiej nazwy - Królówgród. W starych rosyjskich latopisach występuje pod nazwą Королевец (Korolewiec), ewentualnie różnymi wariantami tejże nazwy. W pozostałych językach: prus. Kunnegsgarbs, czes. Královec, lit. Karaliaučius, kaszb. Króléwc. Nazwa Königsberg (Królewiec) obowiązywała do 4 czerwca 1946 roku, kiedy zmieniono ją na Kaliningrad. Nowa nazwa została nadana miastu na cześć zmarłego w 1946 roku Michaiła Kalinina. Nazwa ta jest zalecaną przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP polską nazwą tego miasta.

W świadomości mieszkańców naszego kraju nazwa Kaliningrad często jest stosowana wymiennie z nazwą Królewiec. Według Komisji Standaryzacji obie nazwy są równoprawne, jak wskazuje Zenon Lica, ale dla Polaków preferowaną jest nazwa Królewiec, która jest częścią dziedzictwa kulturowego kraju.

- Dzisiejsza nazwa Kaliningrad nie nawiązuje do historycznej, ale jest obowiązującą w Polsce. Dopóki nie zostanie zmieniona, powinno się jej używać, chociaż niektórzy używają historycznej nazwy Królewiec. Są w Kaliningradzie obecnie naciski, aby przywrócić dawną nazwę. W szóstym zeszycie Komisji Standaryzacji podana jest na pierwszym miejscu nazwa Kaliningrad, po niej Królewiec. Obie są zatem równoprawne. [...] Część Polaków preferuje jednak tradycyjną nazwę miasta. Argumentują to tym, że Królewiec jest częścią polskiego dziedzictwa kulturowego – był stolicą Prus Książęcych, będących lennem Polski – zaś „Kaliningrad” jest nazwą narzuconą przez komunistyczne władze ZSRR. Kontrowersje budzi też postać patrona miasta, Michaiła Kalinina, który jest współwinnym zbrodni katyńskiej.

Dla Elbląga ewentualna zmiana nazwy ronda jest problematyczna, ponieważ z jednej strony jest kojarzona z komunistycznym zbrodniarzem, ale z drugiej jest to także nazwa miasta partnerskiego, z którym władze chciałyby pozostać w jak najlepszych stosunkach. Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak widziałby jednak możliwość kompromisu i pogodzenia tych antynomicznych, wykluczających się odniesień.

- Komisja miała się zająć również rondem "Kaliningrad" - wyjaśniał Marek Pruszak. - Tutaj - w przypadku tego obiektu - mamy taki dylemat: wiadomo, że jest to nasze miasto partnerskie od bardzo wielu lat, ponad dwudziestu, i nie chcielibyśmy konfliktować się z mieszkańcami w żaden sposób, bo chcemy zachować dobre relacje i współpracę. Z drugiej strony wiemy, że ten Kalinin był jednym z tych dowódców, którzy mieli wpływ na zbrodnię katyńską, a to już bardzo źle nam się kojarzy. Wiemy też, że Kaliningrad nazywał się inaczej, choćby Królewiec i Königsberg, a więc może uda się tutaj wypracować jakiś kompromis. To jest właśnie ten dylemat związany ze współpracą, ale to nie jest teraz najpilniejsza sprawa.

Warto przypomnieć, że gdy prezydenturę sprawował Jerzy Wilk, padła propozycja zmiany nazwy ronda ze strony kibiców Olimpii Elbląg. Wtedy Prezydent, a dzisiaj poseł Wilk, zapowiadał, że z mapy Elbląga zniknie rondo "Kaliningrad", a będzie rondo "Królewiec". Wskazywał również wtedy, że nie jest to sprawa priorytetowa.

Czy rondo powinno zatem pozostać przy starej nazwie, czy należałoby dokonać korekty i zmienić nazwę na rondo "Królewieckie" - na podobieństwo ul. Królewieckiej?

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-05-26 19:00 50%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez ambroży
Od początku powinno się to nazywać "Rondo Królewieckie" albo "Rondo Królewiec". Rosyjska nazwa miasta to "Kaliningrad", a polska nazwa to "Królewiec". Obecna nazwa powinna podlegać pod ustawę dekomunizacyjną, na podstawie której usuwa się nazwy ewidentnie związane z poprzednim ustrojem. Kiedyś w Elblągu była Al. Kaliningradzka, a przez tą ustawę zmieniono nazwę na ul. Gen. Grota-Roweckiego. Ta nazwa od początku jest sprzeczna z obowiązującym prawem. Widać, że uprzywilejowany (niekoniecznie mądrzejszy) może więcej - nawet jeśli nie jest to do końca zgodne z prawem.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2017-05-26 19:39 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez zgrywus
Ciekawe czy IPN wysłał już wezwaniedo władz Kaliningradu, że muszą zmienić nazwę swojego miasta?;)
odpowiedz oceń post 0 5 zgłoś do moderacji
2017-05-27 13:02 50%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Realista
Sprawa banalna. Zmienic nazwe na Rondo Krolewiec lub krolewieckie, rak jak ulica krolewiecka.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2017-05-27 22:37 67%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Głos rozsądku
Trzymajmy się zasad. Skoro jest ulica Królewiecka - i nie ma problemu z nazwą - to czemu rondo jest Kaliningrad, a nie Królewiec? To może nazwę ulicy zmienić na Kaliningradzka? :) Tak samo jest Wisła Królewiecka - dawna droga wodna do Królewca i jakoś nikt nie myślał, żeby zmieniać nazwę na Kaliningradzka. Poza tym Królewiec to polska wersja nazwy tego miasta, tak jak mamy swoje polskie wersje nazw innych miast. Np. nie mówimy Munchen tylko Monachium. Więc w czym problem z żeby zmienić nazwę ronda? Niemcy też nie mówią Elbląg tylko Elbing - po swojemu.
odpowiedz oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2017-06-06 10:45 40%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez kris
No to ja proponuję zmienić jeszcze kilka nazw ulic, żeby nie było komunistycznie...
wymieńmy pierwsze z brzegu: Owocowa, Kwiatowa, Neonowa, Słonecznikowa
Bo kim byli Ci: Owocow, Kwiatow i Neonow, Słonecznikow, jeśli nie komunistami? Hehe ;-)
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2017-06-09 14:55 50%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez rejtan
ma być Królewiec i basta !!! PIS-iory mają większość niech się nie srają niech zmieniają nazwę .Precz z kacapami
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.