najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Diaczenko odjedzie na śmietnik historii, przybędzie Starowiejska
2017-05-24 13:36 100%

Diaczenko odjedzie na śmietnik historii, przybędzie Starowiejska

rozpoczęty ponad rok temu przez Grażyna Wosińska

Czekają nas zmiany patronów ulic. Dziś (24.05) komisja ds. nadawania nazw w Elblągu proponuje: zmienić Diaczenki na Starowiejską, Armii Ludowej na Gen. Andersa, Kruczkowskiego na Szymborskiej i Nalazków na Rodziny Ulmów. O tym czy te nazwy zaistnieją zdecydują radni, najprawdopodobniej podczas najbliższej sesji 29 czerwca. Mają czas do 2 września. Jeśli nie zdążą sprawę weźmie w swoje ręce wojewoda.

Ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy obiektów wyraźnie mówi, że w przestrzeni publicznej nie powinno się upamiętniać:

osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Ustawodawca inicjatywę w tej sprawie nałożył na samorządy, a w przypadku niewywiązania się z tego obowiązku w przeciągu roku od wejścia w życie ustawy ( 2 września 2017 roku ) - sprawa znajdzie się w kompetencji wojewody.

Dziś obradowała komisja ds. nadawania nazw w Elblągu.

Zdecydowaliśmy o propozycji zmiany nazw ulic, co do których mamy pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

W przypadku Giennadija Diaczenki przychyliliśmy się do propozycji mieszkańców, którzy zaproponowali Starowiejską (niedaleko jest Nowowiejska red.). Pod pismem w tej sprawie podpisało się około 60 mieszkańców.

Uznaliśmy, że w miejsce Armii Ludowej powinna być ul. Gen. Władysława Andersa.

Natomiast Kruczkowskiego na Bielanach ( osiedle „literatów” ) na Wisławy Szymborskiej

- wylicza Jolanta Lisewska, przewodnicząca komisji ds. nadawania nazw w Elblągu

Jeszcze pozostała jedna ulica: Rodziny Nalazków.

Wprawdzie jeszcze czekamy na opinię IPN w tej sprawie, ale na wszelki wypadek uzgodniliśmy zmianę na Rodziny Ulmów

- dodaje Lisewska.

Kto jest kto?

Giennadij Diaczenko

pod jego dowództwem grupa sowieckich czołgów 23 stycznia 1945 roku przejechała przez centrum Elbląga, które było jeszcze we władaniu Niemców. Tak wyczytamy na stronie internerowej Tomasza Stężały, autora „Elbing 1945”. Natomiast elbląski historyk dr Tomasz Gliniecki, twierdzi, że nie ma dowodów na to, że Diaczenko był w Elblągu.

Armia Ludowa, Gwardia Ludowa

została utworzona w 1942 roku jako zbrojne ramię stalinowskiej konspiracji PPR, ściśle podporządkowanej ośrodkom dowódczym w ZSRS. Na początku 1944 roku GL faktycznie została przemianowana na Armię Ludową – była jej trzonem i podstawową częścią składową. Mimo propagandowych haseł, ukierunkowanych na wykreowanie AL jako siły zbrojnej polskiego podziemia, do końca pozostała formacją realizującą priorytety sowieckiej racji stanu i narzędziem polityki Stalina wobec Polski. Źródło: www.ipn.gov.pl

Leon Kruczkowski

(1900-1962) – chemik, pisarz i publicysta, powojenny działacz komunistyczny, członek centralnych organów PZPR, członek Rady Państwa PRL, członek prezydium komunistycznego Frontu Jedności Narodu. Źródło: www.ipn.gov.pl

Rodziny Nalazków

– rodzina działaczy komunistycznych członków Polskiej Partii Robotniczej. Stanisław, Jan i Władysław Nalazkowie byli organizatorami PPR oraz GL w Mińsku Mazowieckim, dom rodziny był punktem kontaktowym oraz magazynem PPR i GL. 31 stycznia 1943 został otoczony przez policję, w wyniku walki zginęli Stanisław, Stefania i Stanisława. Jan dowódca grupy wypadowej GL poległ 23 listopada 1943 w gajówce pod Małachowem koło Ćmielowa. Wacław poległ w sierpniu 1943. Radiotelegrafistka PPR Helena zginęła na Pawiaku, również pozostali członkowie rodziny zginęli z rąk hitlerowców.

Źródło: Wikipedia.

IPN podnosi fakt, że ulica „Rodziny Nalazków” jest obraźliwa dla innych patronów ulic Mińska Mazowieckiego, jak chociażby Hipolita Konopki, który poniósł śmierć „z rąk formacji sowieckich i komunistycznych”

- cytujemy za www.wolnosc24.pl. Jest to fragmentu apelu skierowanego do radnych.

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
NoName
2017-05-24 15:38 54%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Noev
Jak najbardziej jestem za ulicą Gen. Władysława Andersa :) bohatera spod Monte Cassino.
odpowiedz oceń post 7 6 zgłoś do moderacji
NoName
2017-05-24 15:40 64%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
Przydało by się jeszcze odebrać TW Bolkowi tytuł honorowego obywatela Elbląga
odpowiedz oceń post 9 5 zgłoś do moderacji
2017-05-24 15:58 36%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Ja
O.K. Tylko kto sfinansuje wymianę dokumentów?
odpowiedz oceń post 4 7 zgłoś do moderacji
2017-05-24 17:06 33%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Prch
Nie ma takiej potrzeby, żeby zmieniać dokumenty. Stare będą akceptowane, zaś nowe będą wydawane z nowym adresem.
oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2017-05-24 17:45 33%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez kkkkkkkkkkkkkk
W ogólnopolskich mediach mówili że nie trzeba będzie od razu wymieniać dokumentów. Można się nimi posługiwać aż do czasu gdy upłynie im termin ważności.
oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2017-05-24 16:57 44%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
Idiotyzmów elbląskiego ratusza ciąg dalszy - żaden dureń z IPN nie wykazał, za jakie grzechy dzielny kpt. Giennadij Lwowicz Diaczenko, miałby stracić swoją ulicę w wyzwolonym m.in. przez siebie mieście (poza ich zwierzęcą rusofobią, wg której każdy Rosjanin to zapewne komuch, ludobójca, stalinowiec i pewnie mordował "zbrodniarzy przeklętych" na Łubiance), podobnie jak przyczyn, dla których Armia Ludowa, czyli organizacja polskich patriotów walczących o wyzwolenie Polski, jest dziś niepolityczna. O braku argumentów wobec pisarza Leona Kruczkowskiego to szkoda nawet gadać (pisałem już zresztą o tych bzdurach płynących z IPN wcześniej), natomiast najzabawniejsze są zarzuty wobec Rodziny Nalazków, której członkowie zostali wymordowani przez gestapo i hitlerowców w 1943 roku (od stycznia do listopada), podczas gdy tzw. ustawa dekomunizacyjna mówi wprost, że podlegają jej "nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących system władzy w Polsce w latach 1944–1989".
odpowiedz oceń post 4 5 zgłoś do moderacji
2017-05-24 16:58 33%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
Ja rozumiem, że rządzą nami durnie i nieuki, ale naprawdę są granice - skoro nie głupoty, o czym wiemy co najmniej od czasów Einsteina, to przynajmniej może politycznej prostytucji i kompromitacji władz samorządowych?

PS. Na marginesie, to entuzjastom Szymborskiej przypominam, że napisała ona onegdaj, oprócz innych świetnych wierszy, również ten poniższy:)

Lenin

Że w bój poprowadził krzywdzonych,
że trwałość zwycięstwu nadał,
dla nadchodzących epok
stawiając mocny fundament -
grób, w którym leżał ten
nowego człowieczeństwa Adam,
wieńczony będzie kwiatami
z nieznanych dziś jeszcze planet.

;]
odpowiedz oceń post 3 6 zgłoś do moderacji
2017-05-25 12:39 25%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez nie dla głupoty
Świetna i celna uwaga odnośnie Szymborskiej. Było wielu znacznie lepszych poetów w Polsce w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Co do zmian nazw to może i sam kierunek jest dobry, ale z tych nazw które zostały do zmiany może nadaje się 1-2. Po prostu zdecydowana większość kontrowersyjnych nazw została dawno zmieniona. Z Rodziną Nalazków to już przegięli. Brak słów.
oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2017-05-24 19:19 29%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez jaaa
Czy nie szkoda pieniedzy , wydajcie je na chodniki bo można nogi połamać . Drogi właśnie przy Diaczenki aż wstyd .
odpowiedz oceń post 2 5 zgłoś do moderacji
2017-05-25 09:02 33%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez ON
ON
A co z rondem "KALININGRAD" ?
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2017-05-25 11:02 40%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez katoliczka
Wszystkie ulice powinne nosic nazwy Jana Pawla Drugiego i Lecha Kaczynskiego!!!!!!
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2017-05-26 17:14 0%
12
odpowiedziano ponad rok temu przez lenin
żenująca lewacka prowokacja
oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
miedziany
2017-05-30 12:46 50%
13

ja

odpowiedziano ponad rok temu przez miedziany

powinni to zrobić 20 lat temu 


Ogłoszenia Głogów
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2017-06-07 13:23 33%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez Jarosław S.
Drodzy wkurzeni Elblążanie. Naprawdę nie rozumiem Waszych obiekcji. Moim zdaniem strasznie kiepsko mieszkać w miejscu, któremu patronuje człowiek, który zniszczył Elbląg, zburzył i okradł całe Miasto. (Diaczenko) Czy to jest chluba? Gdyby oddali Elbląg Polsce natychmiast po wyzwoleniu mielibyśmy piękną nie za bardzo zniszczoną starówkę, oni jednak dla zabawy już po wyzwoleniu niszczyli całą piękną architekturę miasta. Podobnie Armia Ludowa. Moja babcia z czasów wojny właśnie ich najgorzej wspomina jako tych, którzy kradli, gwałcili i zabijali dla zabawy nas Polaków! To takie wspaniałe mieszkać na ulicach mających takich patronów!? Pozostałe dwie ulice mało chlubne, ale nie bardzo szkodliwe...
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.