Temat mostów na Starym Mieście budzi wciąż wiele emocji wśród elblążan. Łączny koszt przebudowy obu mostów wyniósł prawie 36,5 mln złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi aż 85 %. Mieszkańcy narzekają jednak na złą komunikację z Zawodziem. Dlaczego samochody nie mogą poruszać się po mostach, skoro są do tego przystosowane?
Przedłużenie terminu oddania do użytku mostów nie wpłynęło korzystnie na ocenę tej inwestycji przez elblążan. Utrudnienia występowały zarówno na płaszczyźnie finansowej, jak i architektonicznej.
Most Górny został oddany do użytku w kwietniu 2013 roku. Biorąc pod uwagę, że inwestycję rozpoczęto w październiku 2010, mieszkańcy długo musieli znosić niegodności wynikające z odcięcia Zawodzia od pozostałej części miasta. Pełne otwarcie obydwu obiektów wraz z oddaniem nabrzeża planowano w pierwszej wersji na maj bieżącego roku. Termin przesunięto jednak na 3 czerwca, ale i wówczas otwarcie nie doszło do skutku.
Dodatkowo mieszkańców dzielnicy Zawodzie denerwuje fakt, że przez mosty nie można przejechać samochodem, skracając sobie drogę do tego rejonu miasta. Jak się okazuje, mosty wytrzymałyby ruch kołowy, jednak nie pasuje to organizacji ruchu samochodowego na Starym Mieście.
- Założenia architektoniczne uwzględniały, że po mostach będą mogły przejeżdzać samochody. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że nie ma wizji by na Starym Mieście odbywał się płynny ruch drogowy. Już teraz wprowadzony jest ruch równorzędny w celu uniknęcia utrudnień w poruszaniu się pojazdami na tym terenie. Dolny Most jest dopuszczony do przejazdu pojazdów uprzywilejowanych: straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego.Trzeba uwzględnić, że są to mosty zabytkowe. Nie jest wykluczone, że w przyszłości będą mogli korzystać z nich kierowcy aut , ale nie jesteśmy w stanie określić, kiedy ten moment nastapi - informuje nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowe Urzędu Miasta w Elblągu.
Za prawidłowe działanie mostów odpowiedzialna będzie firma Firma AMP Consultant. Do zadań wykonawcy należeć będzie między innymi: obsługa mostu polegająca na wykonaniu niezbędnych czynności (przy zachowaniu zasad i przepisów), jakie są konieczne dla prawidłowej pracy mostu tj. podnoszenia i opuszczania przęseł zwodzonych celem przepuszczenia jednostek pływających po drodze wodnej. Wykonawca zobowiązany jest m.in. do prowadzenia dziennika obsługi mostu oraz ewidencji jednostek pływających, eksploatacja mostu poprzez jego prawidłowe i niezakłócone użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem, konserwacja mostu poprzez utrzymanie wszystkich jego elementów w takim stanie technicznym, aby jego eksploatacja była bezpieczna oraz nie ulegała zakłóceniu.