najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Mateusz Milanowski
2015-12-23 08:23 100%

Ekopatrol kontroluje i karze mandatami za palenie śmieci w piecach

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Od początku października bieżącego roku, w Straży Miejskiej funkcjonuje „Ekopatrol”. Utworzenie takiego patrolu jest odpowiedzią na coraz większe problemy związane ze spalaniem śmieci w domowych piecach, choć nie tylko. Ekopatrol podejmuje również dość nietypowe interwencje.

W Polsce, pionierem pod względem kontroli spalanych materiałów w piecach jest Kraków. Notorycznie powracający problem smogu wywarł decyzję na tamtejszych władzach, aby podjąć walkę z procederem spalania śmieci. Regularne kontrole strażników miejskich są coraz częściej łączone z obecnością inspektorów Wydziału Kształtowania Środowiska. Tam działania prowadzone są już od 2009 roku. Podczas kontroli sprawdzana jest kotłownia grzewcza, a jeżeli pojawiają się wątpliwości, pobierane są próbki popiołu do szczegółowych analiz.

W Elblągu Ekopatrol w Straży Miejskiej powstał dopiero trzy miesiące temu i jeszcze nie ma aż tak rozwiniętej prewencji.

- Ekopatrol w straży miejskiej został utworzony decyzją samego komendanta w ramach reorganizacji służby w Straży Miejskiej i w związku z licznymi zdarzeniami wymagającymi interwencji ekopatrolu – informuje nas Karolina Wiercińska, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Elblągu.

Ekopatrol składa się z dwóch strażników, którzy w ramach służby patrolowo-interwencyjnej są wyznaczeni do odrębnych działań. Oczywiście pozostali strażnicy ściśle z nimi współpracują w ramach codziennej służby. Ekopatrol wykonuje też „standardowe” działania patrolowo-interwencyjne. To nie jest jednostka, która, wbrew temu co wiele osób myśli, zajmuje się tylko wypatrywaniem dymu z kominów.

- Do tej pory ekopatrol najczęściej interweniował w sprawie spalania odpadów w przydomowych ogródkach i na działkach, np. wypalanie kabli i z tego tytułu zostało wystawionych 6 mandatów karnych. Wywożenia i spalania śmieci na obrzeżach miasta, kontrolował zaniedbane posesje i sprawdzał na nich porządek, podejmował interwencje dot. przerośniętych traw, chwastów na posesji – wylicza Karolina Wiercińska.

Strażnicy mieli również trzy interwencje związane ze zwierzętami. Niestety często jest tak, że informacje o tego rodzaju działaniach są wyśmiewane i negatywnie komentowane. W rzeczywistości okazuje się, że mieszkańcy mają różne problemy i oczekują pomocy.

- Ekopatrol pomógł również zagubionemu psu, uwięzionemu gawronowi i mewie, która utknęła w oczku wodnym – dodaje strażniczka.

Podczas codziennej służby ekopatrol podejmuje również interwencje związane m.in. z dużym zadymieniem i w związku z tym kontroluje mieszkania komunalne, posesje zamieszkałe czy zakłady produkcyjne, gdzie odbywa się spalanie w piecach. Straż miejska w tym przypadku współpracuje z zarządcami, administratorami spółdzielni mieszkaniowych czy Zarządu Budynków Komunalnych i Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. W większości są to zgłoszenia od mieszkańców, które nasilają się w okresie jesienno-zimowym.

- Funkcjonariusze straży miejskiej kontrolując posesję proszą mieszkańców o wskazanie materiału używanego do palenia w piecu. W większości przypadków jest to drzewo i węgiel. Jeśli natomiast patrol stwierdzi na miejscu, że spalanie odbywa się za pomocą materiałów niedozwolonych, jak np. worki foliowe, butelki plastikowe, ubrania, sklejka, wtedy stosują pouczenie, zobowiązanie czy mandat karny – wyjaśnia rzeczniczka prasowa.

Straż Miejska jest w trakcie zamawiania i kupna specjalistycznego sprzętu, który będzie pomocny w codziennej służbie strażników pracujących w ekopatrolu. Będą to m.in.:specjalne rękawice ochronne, siatka - podbierak na wysięgniku, klatka do transportu zwierząt, środki ochronne dla strażników, środki dezynfekujące i odświeżające oraz specjalistyczna smycz.

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2015-12-23 08:41 100%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez kowalski
człowieku popraw ten błąd w tytule .
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
Mateusz Milanowski
2015-12-23 08:50 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Mateusz Milanowski
Jaki błąd? Żadnego nie zauważyłem.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-12-23 09:16 50%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez Xxx
Może Kowalskiemu chodzi o słowo kara i chciałby tam widzieć karze.
oceń post 1 1 zgłoś do moderacji
Mateusz Milanowski
2015-12-23 09:25 50%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Mateusz Milanowski
Faktycznie, dziękuję za uwagę. Czasem swoich błędów się nie spostrzega.
oceń post 1 1 zgłoś do moderacji
2015-12-23 09:23 100%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez zochna
Tiaa jak pięknie , a dla czego Straż Miejska nie pracuje w weekendy ani w nocy ? Ma się rozumieć, że w weekendy to już lokatorzy nie palą w piecach byle czym, siedzą w domu i marzną ... ? Dzwoni się po Straż Miejską a przyjeżdża Policja ... Wilk to kiedyś dobrze nazwał na sesji "służba zurzędniczała" czy jakoś tak
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2015-12-26 16:21 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez madej
ten ekopatrol to chyba slepy jest,gdyz nagminnie na terenie dawnej modelarni zamechu systematycznie z komina leci czarny dym,jak rowniez na ogolnej z zoltego domku leci smierdzacy zolty dym.
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
kaska
2016-02-06 13:31 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez kaska

Problem z paleniem śmieci będzie istniał, dopuki nie zacznie się myśleć, że tak naprawdę, to żadna oszczędność. Zalepiamy tylko kotły i kominy syfem i trujemy siebie samych. Lepiej zainwestować w docieplenie budynku i pomyśleć nad nową istalacją grzewczą. Po przeróbkach, można wiele zaoszczędzić. Warto dowiedzieć się o jakieś dotacje w tym kierunku, na pewno są dostępne. A potem to już tylko zatrudnić dobrą firmę, która doradzi co trzeba kupic i zrobi to fachowo. Zobaczcie na przykład tę ofertę: https://buderus-inserw.pl/  


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.