najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Elbląg już ósmy rok bez odkrytego basenu, a w niewielkim Nowym Stawie znaleźli rozwiązanie
2019-06-19 07:15 100%

Elbląg już ósmy rok bez odkrytego basenu, a w niewielkim Nowym Stawie znaleźli rozwiązanie

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Radny Robert Turlej podpowiada co należy zrobić, aby elblążanie nie musieli wyjeżdżać w upalne dni z miasta, aby ochłodzić i zrelaksować się nad wodą. Od kilku lat proponuje uruchomienie plaży miejskiej. Jako inspirację podaje kompleks basenów, który już po raz drugi został uruchomiony w niewielkim Nowym Stawie. Okazuje się, że małe miasto potrafiło znaleźć tymczasowe rozwiązanie, a my...?

7 lat temu (6 czerwca 2012 r.) wyłączono z eksploatacji basen przy ul. Spacerowej w Elblągu. Od tego czasu elblążanie, którzy szukają ochłody w upalne dni, wyjeżdżają za miasto – do Pasłęka, na Mierzeję Wiślaną, do Jeleniej Doliny czy też nad jezioro Narie. To tylko krótka lista najpopularniejszych miejsc, gdzie mieszkańcy Elbląga korzystają z wypoczynku nad wodą. Niestety miejskim samorządowcom po raz kolejny nie udało się  pozyskać środków finansowych na reaktywacje basenu miejskiego.

Czy są inne rozwiązania? Według radnego Roberta Turleja pośrednim wyjściem jest uruchomienie plaży miejskiej nad rzeką Elbląg. W 2017 r. klub radnych PO złożył wniosek w sprawie zabezpieczenia pieniędzy na tę inwestycję. Fundusze się znalazły, ale w zdecydowanie za małej wysokości. Pomysł zatem został odłożony ad acta. Powrócił przed wyborami samorządowymi w 2018 r. Wówczas podobną propozycję zgłosił kandydat na prezydenta Elbląga Stefan Rembelski (Kukiz'15).

Jeszcze 9 lat temu – w 2009 roku – wody rzeki Elbląg były pozaklasowe. Ostatnie badania Sanepidu, które zostały opulikowane w 2017 r. – przy czym bazowano na wynikach z 2014 roku – wskazują,  że w niektórych kategoriach jest to klasa trzecia, czwarta, w niektórych druga. Jakość wody w rzece Elbląg nie jest gorsza niż jakość wody w Zalewie Wiślanym, gdzie już od paru lat we wszystkich miejscowościach nadzalewowych kąpiel jest dozwolona. Miasto nie musiałoby wykładać własnych środków, gdyż – jak myślę – jest  to na tyle atrakcyjny projekt, że zrealizowałby go, przy współudziale miasta, prywatny kapitał. (...) Jest to dzisiaj technicznie możliwe do zrobienia. W części rzeki Elbląg mielibyśmy pływające pomosty, trzy baseniki o różnym stopniu głębokości – mały dla dzieci, śrendi i głębszy dla dorosłych. Można byłoby wybudować zjeżdżalnię. To jest technicznie bardzo proste, nieskomplikowane i nie aż tak drogie rozwiązanie.

– opisywał swój projekt Stefan Rembelski. 

Robert Turlej również proponuje, aby miejska plaża została zlokalizowana nad rzeką Elbląg.

Chodzi o to, by stworzyć w naszym mieście miejsce z piaskiem, leżakami, gdzie w sezonie mieszkańcy mogliby odpoczywać. Przykładem niech będzie Warszawa, gdzie nad Wisłą powstały takie plaże, mimo że w rzece – tak jak i w Elblągu – nie można się kąpać. Tam dodatkowo powstała gastronomia, są też osoby pilnujące bezpieczeństwa wypoczywających. Te miejsca cieszą się dużą popularnością

– wskazywał dwa lata temu radny Platformy Obywatelskiej. 

Kilka dni temu Robert Turlej powrócił do tematu publikując na Facebooku wypowiedź, w której sugeruje, że Elbląg mógłby czerpać inspirację z niewielkiego Nowego Stawu.

W Nowym Stawie ponownie uruchomiony zostanie kompleks basenów. W roku ubiegłym jako Klub Radnych chcieliśmy uruchomić plażę miejską, którą można by było co roku rozbudowywać o inne atrakcje... niestety środki będące w budżecie nie były wówczas wystarczające.

 

Wiem, że najlepszym rozwiązaniem jest basen odkryty jednak w tym wypadku potrzebne są znaczne środki... a raczej dofinansowanie zewnętrzne. Może warto podjąć temat co dalej...czy czekać, aż będą środki na realizację tego projektu, na który chcemy otrzymać dofinansowanie... czy zmienić projekt na taki, który jesteśmy w stanie sami jako miasto zrealizować?

– pyta radny.

Tymczasowy kompleks basenów w Nowym Stawie, który został uruchomony po raz pierwszy w 2018 r., składa się z 6 basenów – 3 dużych (dla starszych) i 3 średnich (dla mniejszych dzieci). W dużym basenie w danym momencie może znajdować się maksymalnie 15 osób, natomiast w średnim – 8 osób.

Basen odkryty znajdujący się przy ul. Spacerowej w Elblągu działał nieprzerwanie przez 78 lat. Powstał w latach 30. XX wieku i funkcjonował do 2012 roku. Już niebawem, bo 6 czewca, minie 7 lat od czasu, gdy oficjalnie ogłoszono o wyłączeniu go z eksploatacji. Długość obiektu, uroczyście otwartego w 1934 roku, wynosi 340 m. Jego szerokość, w zależności od miejsca, od 80 do 125 m, zaś łączna powierzchnia lustra wody – 3,35 ha. Przez wiele lat Elbląg mógł się poszczycić posiadaniem jednego z największych tego typu obiektów na świecie. Nawet obecnie zaledwie kilka obiektów (w zależności od kryterium jakie przyjmiemy) mają większą powierzchnię. 

oceń wątek 5 0 zgłoś do moderacji
2019-06-19 09:15 80%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Bartoszz
Władza wszystko zniszczy. Tu mamy jeden z nielicznych przykładów.
odpowiedz oceń post 12 3 zgłoś do moderacji
2019-06-19 10:29 78%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez WON!
To jest celowe działanie. Wystarczy spojrzeć jak po 89 roku banda zaczęła wyprzedawać pod przykrywką "prywatyzacji" majątek narodowy. POLSKI NIE DOSTALIŚMY W PREZENCIE! PRZEKAZALI JĄ NAM NASI DZIADOWIE I OJCOWIE!
oceń post 14 4 zgłoś do moderacji
2019-06-19 12:19 86%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez emigrant
Przetrwał wojnę a został zlikwidowany za tzw. wolnej Polski. Wolnej? Chyba od rozsądku.
odpowiedz oceń post 12 2 zgłoś do moderacji
2019-06-19 15:21 61%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Eryk
To Symbol - POMNIK rządów PO tak robili z całą Polską !
odpowiedz oceń post 19 12 zgłoś do moderacji
2019-06-19 15:35 85%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Do_pomorskiego
Jak to jest, że wbrew temu, jak nam wmawiają od 1999 r., że w tym zapyziałym województwie nam lepiej, bo mamy tutaj więcej kasy z UE i jesteśmy uprzywilejowani, jako drugie miasto w województwie, Jakoś na to drugie miasto nigdy nie ma kasy i wszystko tylko niszczeje? Basen, Góra Chrobrego amfiteatr, szlaki w Bażantarni. A taki nowy Staw, n-te miasto "biednego pomorskiego, bez wielkich dotacji, pod zarządem pazernego Gdańska", ma kasę, żeby coś zrobić? :) Jak to się ma do tych bzdur, które nam wmawiają, że w pomorskim będziemy, którymś tam miastem w kolejce po kasę skoro taki Nowy Staw, jakoś daje radę? Radny powinien się zająć lobbowaniem, że Żuławy Elbląskie i Gdańskie były w jednym województwie. Póki będziemy razem z jakimś zapyziałym Olszczynem to tu zawsze tak będzie - kłody pod nogi. No, ale póki "centrala" partii z Warszawy nie da zgody to żaden radny nie będzie miał odwagi się wychylać ws. Elbląga.
odpowiedz oceń post 11 2 zgłoś do moderacji
2019-06-19 16:00 64%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez wkurzony
nie wydawajcie pieniędzy na pierdoły zróbcie basen na Spacerowej
odpowiedz oceń post 7 4 zgłoś do moderacji
2019-06-20 08:06 71%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez tatus505
to najgłupszy pomysł plaża nad rzeką jaki może być rzeka ma 2 przy brzegu i pływają łodzie i statki wda w kumieli jest czystsza niż w zalewie i rzece tylko remont basenu wchodzi w rachubę ale jak wiecie teren jest zarezerwowany da kolesi na hotel to atrakcyjne miejsce ludzie nasza rada i wróbel nie słucha mieszkańców chcą nam zamydlić oczy i zrobić kilka bajorek na końcu basenu żeby było cicho jak najlepszy teren basenu pojdzie dla któregoś z kolesi na hotel
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2019-06-20 08:08 50%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez tatus505
to może beczki z wodą każdy bedzie wchodził do niej za opłatą i się chłodził ustawić wzdłuż bulwaru
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2019-06-20 13:42 58%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Czak Noris
w tym artykule znajdziecie info o grabarzach naszego basenu. Prezydentem był wtedy Nowaczyk. Władzę miała PO. Co wy na to? https://www.info.elblag.pl/39,25570,Basen-przy-ulicy-Spacerowej-wylaczony-z-eksploatacji-do-odwolania-A-co-w-zamian.html
odpowiedz oceń post 7 5 zgłoś do moderacji
2019-06-23 18:31 20%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez Tjefałjen siewodnia.
Nie czytaj info elbląg i portel.
oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2019-06-20 17:47 73%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez tatus505
Przykre to jak władze miasta olewaja mieszkańców a razie kąpiemy się we własnym pocie za ten basen ktoś powinien być pociągnięty do odpowiedzialności zniszczono obiekt zabytkowy chlubę miasta i miejsce wypoczynku mieszkańców proponuje się wybudowanie kilku bajorek i zjerzdzalni tylko dla dzieci żeby piękny teren przekazać kolesiom i plażę przy Kumieli na dolince jesteśmy przegranym społeczeństwem i pokoleniem rządzeni przez nieudaczników od dekad
odpowiedz oceń post 8 3 zgłoś do moderacji
2019-06-21 10:51 60%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez pływak
Wściekłość mnie ogarnia jak widzę, że inne miasta potrafią znaleźć środki i inwestora na tego rodzaju inwestycje. A w Elblągu naszą chlubę władze doprowadziły do ruiny przez swoją nieudolność i bark inicjatywy. Przykre to, że elblążanie muszą szukać ochłody w upalne dni na mierzei lub w innych miejscowościach. I to tam zostawiają swoje pieniądze a nie u nas.
odpowiedz oceń post 6 4 zgłoś do moderacji
2019-07-21 09:51 33%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez Basen Wróć
Dalej glosujcie na PO i ich zwolenników. Okradali i zniszczyli te miasto.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.