najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Gastronomia i nocne życie na Starym Mieście w Elblągu. Nasz rekonesans
2017-03-24 16:25 100%

Gastronomia i nocne życie na Starym Mieście w Elblągu. Nasz rekonesans

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Na Starym Mieście w Elblągu nie brakuje lokali gastronomicznych, klubów, pubów. Mając na uwadze wielkość naszego miasta nie powinniśmy narzekać, gdyż tego typu miejsc jest całkiem sporo. W ostatnim okresie pojawiły się kolejne ciekawe punkty na mapie nocnego życia Elbląga, w tym m.in. Restauracja Mapa, Restauracja Duet, czy też  Italiano (restauracja z dyskoteką). Pojawiły się i zniknęły, mimo, że cieszyły się dość dużą, a nawet bardzo dużą popularnością. Dodać należy, że były to lokale o wysokim standardzie wykończenia, z profesjonalną obsługą, jak również pomysłową aranżacją wnętrza. 

Normalną koleją rzeczy jest, że nie wszystkie inicjatywy biznesowe, w tym te dotyczące prowadzenia lokali gastronomicznych czy też rozrywkowych, odnajdują się na rynku. W Elblągu panuje wyjątkowo duża konkurencja na tym polu. Dobrze zjeść można w wielu miejscach. Osoby narzekające na serwis gastronomiczny najczęściej nie mają punktu odniesienia, tzn. trudno im realnie ocenić poziom elbląskiego rynku w tym zakresie bez porównania z ofertą lokali gastronomicznych w miastach o wielkości zbliżonej do Elbląga.

Jeśli chodzi o dyskoteki, szczególnie miejsca tego typu zorientowane na starszą klientelę, to rzeczywiście jest pewien problem. Wielu naszych rozmówców wskazuje, że takich miejsc w naszym mieście brakuje. Takim światełkiem w tunelu, lokalem z dyskoteką, który zaczynał cieszyć się dużą popularnością, było Italiano, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Bramty Targowej. Właśnie ta restauracja, ze znajdująca się na niższej kondygnacji dysokoteką, wychodziła naprzeciw oczekiwaniom kielnteli w średnim wieku i z każdym tygodniem zdobywała kolejnych fanów. Niestety, przed ostatkami została zamknięta. Z nieoficjalnych informacji jaki uzyskaliśmy udało nam się ustalić, że zmienił się właściciel. Dlaczego zatem w dalszym ciągu nic tam się nie dzieje?

Restauracja Duet miała wielu fanów. Profesjonalny serwis, piękna aranżacja, bardzo przytulne wnętrze, dwa poziomy. W ubiegłym roku odwiedził ją Kurt Scheller  szwajcarski szef kuchni, krytyk kulinarny, założyciel Akademii sztuki kulinarnej, sygnowaną własnym nazwiskiem, gość specjalny telewizyjnych magazynów kulinarnych ("MasterChef" w TVN, "Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia" na Polsacie). Szybko wypracowana renoma, jakość i rzesze fanów nie pomogły. Restauracja zakończyła działalność po dwóch latach funkcjonowania, w dniu 28 lutego 2017 o godzinie 22:00. Poniżej jedynie mały zestaw komentarzy, które zamieścili na Facebooku fani tego miejsca po otrzymaniu informacji, że lokal zostanie zamknięty:

Słabo:/ kolejna dobra restauracja kończy swoją działalność. Szkoda, że w naszym mieście mogą funkcjonować tylko tanie i nędzne fastfoodownie:/

Pani Joasiu- wielka szkoda :(:'( Uwielbiamy Wasz lokal! Waszą Kuchnię! Wspaniały Personel!  Dziękujemy za przepiękne i przesmaczne przyjęcie komunijne Zosi. Wszystkim Pracownikom serdeczne Bóg zapłać i powodzenia.

Wielka strata. Zwłaszcza ze to było jedyne miejsce gdzie z dziećmi mogłam zjeść spokojnie obiad.

OOOO nie!!!! Wielka szkoda, bo miejsce i jedzonko bardzo mi przypasowało. Smutne to, że znikają w naszym mieście takie fajne miejsca

Jeszcze wcześniej, bo 30 września 2016 roku zamknięta została Restauracja Mapa. Ona również cieszyła się rosnącą popularnością i miała swoich fanów. Chwalona była jakość serwowanych tam potraw, przy czym zastrzeżenia budziała ich ilość. Degustatorzy prowadzący na Facebooku profil Elbląskie Smaki -(facebook.com/ElblaskieSmaki) wystawili jej swoją ocenę 10/10 i w ten oto sposób zrecenzowali lokal:

Jeśli jesteście fanami dobrej kuchni, to tak jak i nam, będzie Wam brakować tej restauracji. Dla kucharzy i wszystkich osób pracujących w tym miejscu należą się brawa na stojąco za smak i wyczucie w każdej potrawie – zaczynając od przystawek, a na deserach kończąc. Jeśli jakimś cudem Restauracja nie zniknie z Map Elbląskich Restauracji koniecznie tam idźcie, aby nadać swoim dniom lepszy smak.

Oprócz wyżej wymienionych lokali, które zakończyły działalność, na szczęście na elbląskiej starówce znajduje się bardzo dużo innych miejsc, w których możemy usiąść ze znajomymi, porozmawiać, delektując się jednocześnie smakem potraw i różnorodnych napoi. Problemem może być jedynie zasmakowanie kuchni polskiej, o czym piszący te słowa miał okazję przekonać się jakiś czas temu, szukając dla poznanych wcześniej obcokrajowców miejsca, w którym w profesjonalny sposób serwowane są nasze narodowe potrawy. Okazało się, że w centrum Elbląga takich miejsc jest zaledwie kilka. To niestety nie jedyny problem.

Restauratorzy narzekają na brak frekwencji, z pewną zazdrością spoglądając na pobliskie Trójmiasto, gdzie sytuacja wygląda o niebo lepiej. Trudno jednak porównywać nasze miasto z Gdańskiem czy Sopotem, zważywszy na wielkość aglomeracji oraz fakt, że znajduje się tam prężnie funkcjonujący uniwersytet. Gdzie jest problem?

Młodzi ludzie nie zostają w Elblągu. Wyjeżdżają na studia do innych miast i tam już zostają. Poza tym klientelę ściągają 2-3 największe lokale.

- mówi zaprzyjaźniony restaurator.

Z pewnością jest to jedna z głównych przyczyn, które powodują, że ruch na starówce jest poniżej oczekiwań. Inną jest negatywne podejście samych mieszkańców Starego Miasta do nocnego życia tej dzielnicy. Piszący te słowa zna przykład lokalu, którego właściciel, mając na uwadze wieczne powtarzające się skargi ze strony mieszkańców, został zmuszony do mocnego ogranczenia, wręcz wygaszenia jego działalności. Innym przykładem jest prawdziwa droga przez mękę, ktorą musi odbyć właściciel lokalu na starówce w przypadku, gdy chce otrzymać koncesję na sprzedaż alkoholu. Przyczyna? Wielu mieszkańców boi się burd, hałasu, aktów wandalizmu. 

Zaledwie kilka dni temu, 21 marca, odbyło się spotkanie prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z mieszkańcami Starego Miasta. Kilka osób biorących w nim udział sygnalizowało problem braku utrzymania czystości na obszarze tej dzielnicy, obwiniając o to przede wszystkim młodych ludzi biorących udział w imprezach. Przykładem jest wypowiedź jednej z mieszkanek:

Starówka to bardzo brudne miejsce. Oglądając ją od zaplecza, zobaczymy śmieci, dziesiątki butelek i nieczystości. Właściciele są zobowiązani do utrzymywani czystości inną kwestią jest natomiast nadzór odpowiednich służb miejskich nad wyegzekwowaniem ich obowiązków. Pan Prezydent twierdził, że nie ma wpływu na te służby?? Zaskakujące bo jest organem zwierzchnim nad służbami miejskimi. Trzeba poprostu chcieć by zapanował tu porządek i wprowadzić bieżące kontrole i patrole uliczne. Pan Prezydent twierdzi, że patrole nie rozwiążą problemu nocnych libacji ulicznych, rozbijania butelek o ściany domów i załatwiania się w zaułkach i bramach. Organizowanie imprez masowych to zasługa miasta, przyjmowanie opłat za koncesje, parkowaty i innych środków również przynależy miastu.

Należałoby zadać pytanie w jaki sposób problem ten jest rozwiązany w wielu innych miastach, jak choćby w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie, których starówki i znajdujące się na nich ogródki piwne żyją niemal całą dobę? 

Być może po prostu niesamowitą zaradnością pewnych osób mozna wytłumaczyć fakt, że na Starym Mieście w Elblągu, mimo niesprzyjajacego klimatu, w dalszym ciągu co jakiś czas są otwierane nowe lokale. Przykłady? W miejscu byłej Restauracji Mapa na ulicy Rzeźnickiej powstanie lokal gastronomiczny o takiej samej nazwie, który będzie prowadził inny właściciel. Tuż obok, na tej samej ulicy, planowane jest otwarcie dwukondygnacyjnego klubu nocnego z dyskoteką. Trwają prace budowlane mające na celu adaptację nieruchomości do tego właśnie celu. Wszystko wskazuje na to, że Rzeźnicka ma szansę stać się swoistym centralnym punktem na mapie nocnego życia naszego miasta. 

oceń wątek 3 0 zgłoś do moderacji
2017-03-24 16:42 77%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez aktopp
Kilka tygodni temu chciałem odwiedzić pod aniołami, tez zdziwiłem się.
odpowiedz oceń post 10 3 zgłoś do moderacji
2017-03-24 17:40 27%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Mieszkaniec Starówki
Niech autor artykułu pojedzie do Krakowa i zobaczy jaki tam jest porządek. Na ulicy nie słychać że przechodzi się obok dyskoteki. Tam się szanuje mieszkańców starówki a i miasto dba o porządek A u nas powyrywane śmietniki , do kikutów przykręcone plastikowe koszmarki. Tam na ulicach Starego Miasta liczne patrole policji. A w elblągu krew się leje a stróżów prawa brak.Wielokrotnie jestem na gdańskiej starówce i tam jest ciszej a i zdecydowanie bezpieczniej. I tam prezydent i władze miasta stoją na stanowisku że godzina 23 jest początkiem ciszy nocnej. A u nas się krytykuje mieszkańców że chcą ciszy nocnej.Podstawowa różnica między Gdańskiem , a Elblągiem jest różnica w wielkości inteligencji na korzyść tego pierwszego.Tam inteligencja idzie na Starówke spędzic czas w restauracji , a elbląski plebs chce starówki do ostrego chlania . I tu zgody mieszkańców nie będzie !!!
odpowiedz oceń post 6 16 zgłoś do moderacji
NoName
2017-03-25 16:36 50%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez Nme
Gdańsk nie ma problemu z plebsem, ale to dla tego że ich plebs jedzie chlać i ćpać do pobliskiego Sopotu. Nocą Sopot jest swego rodzaju burdelem i meliną Trójmiasta.
oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2017-03-25 22:33 40%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Mysiu Pysiu
NMe co racja to racja :)
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2017-03-27 15:58 33%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez :) :)
, I tu zgody mieszkańców nie będzie !!! , :) ty to możesz co najwyżej wyprowadzić się ze Starowki ! Wprowadzajac się musiałeś wiedzieć ze to nie sypialnia miasta ! Droga wolna.
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2017-03-24 21:48 50%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Mysiu Pysiu :)
Meszkańcu starówki( jak mniemam nie gdańskiej ) strasznie brednie opowiadasz :) na prawdę proszę Cie pomieszkaj na starym mieście w GD lub w Sopocie w okolicach końcówka i sie wtedy wypowiadaj,albo pochodź nocą po bocznych uliczkach. Z pozdrowieniami elblążanin mieskajàcy w Trójmieście.
odpowiedz oceń post 4 4 zgłoś do moderacji
2017-03-25 14:24 33%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez 6su6
Ależ w Gdańsku na starówce nie ma klubów dyskotekowych dla bananowej młodzieży tylko drogie puby, restauracje, więc selekcja klienteli... choć zdarzają się przypadki. Jeśli chodzi o restauracje to chyba ceny ceny ceny. Drogo mogą mieć 3-4 lokale, reszta musi zagarnąć pozostałą część klientów dostosowując ceny do ich kieszeni
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2017-03-25 22:31 40%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez Mysiu Pysiu
Widzę kolejny specjalista, ktory Gdańska starówkę widzial tylko za dnia lub tylk spacerujàc po długiej. :) na prawde prosze sie w tym zakresie doinformować i innym pierdół nienoppwiadać :)
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2017-03-25 17:40 40%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez lomo
ekonomia jest nieubkagana sniadanie za 5 zl to nic innego jak prosta droga do bankructwa , restauracja z zalozenie jest dzialalnoscia gdzie sie zarabia a nie próbuje byc tansza od innych
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2017-03-25 21:03 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez otto
Nie wiem po co prezydent zorganizowal to spotkanie , skoro na każdy podnoszony przez mieszkańców problem , odpowiadał ,że to nie da się zalatwić
szczególnie zadziwia jego bezradnoęć i niechęć do ruszenia tematu szpecących Stare niby budów , czyżby ich wlaściciele to jego dobrzy znajomi
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2017-03-26 10:17 40%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Große
Nie ma co porownywac naszej pipidowy do prawdziwych miast.
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2017-03-28 08:45 0%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez Daniel 29
Ja i tak dziwię się, że jest tak dobrze. Tysiące młodych wyjechało z Elbląga i w dalszym ciągu wyjeżdża. To cud, że to miasto jeszcze funkcjonuje. Co do miejsc postojowych to jest to dramat, ale sytuacja w innych miastach wcale nie jest lepsza. Duży garażowiec rozwiązałby sprawę, ale na litość boską... nie w centrum naszej starówki!!!!
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.