najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Kamienica przy ul. Rybackiej 37 ukończona. Do kogo należała przed wojną? (+ zdjęcia)
2019-12-29 00:55 100%

Kamienica przy ul. Rybackiej 37 ukończona. Do kogo należała przed wojną? (+ zdjęcia)

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Przy ulicy Rybackiej 37-39 w Elblągu, w bezpośrednim sąsiedztwie placu katedralnego i fontanny na Starym Mieście, powstał zespół trzech kamienic. Elewacje zostały niedawno ukończone i można je podziwiać. Zostały wykonane w przedwojennym, historycznym charakterze. Na szczególną uwagę zasługuje kamienica znajdująca się pod numerem 37, położona na miejscu znajdującej się tutaj przed wojną perły elbląskiej secesji. 

Przed II wojną światową właścicielem kamienicy nr 37 przy ul. Rybackiej (wówczas: niem. Fischerstraße) był żydowski kupiec Max Robinski. Należała do niego również stojąca obok, po lewej stronie, kamienica nr 38. Ojciec Maxa przybył do Elbląga po zakończeniu I wojny światowej z okolic Sowiecka w dzisiejszym obwodzie kaliningradzkim (wówczas: niem. Tilsit). Miał pięciu braci, którzy po opuszczeniu rodzinnego domu zamieszkali w różnych miejscach świata: Dawida (osiadł w Brodnicy, wówczas: niem. Strasburg in Westpreußen), Isidore (w Kaliningradzie, niem. Königsberg), Adolfa (w Pirmasens w Niemczech), Eugena (w Republice Południowej Afryki) oraz jeszcze jednego brata, który osiadł we Francji, Miał również siostrę Pauline Robinski. Córka Maxa Robinskiego – Lieselotte osiadła w Amsterdamie. Jej ojciec, Max, najprawdopodobniej opuścił Elbląg (wówczas Elbing) w sierpniu 1939 roku, aby do nie dołączyć. Nieznane są ich dalsze losy. O wielu faktach dotyczących rodziny Robinski możecie dowiedzieć się z książki „Letters of Stone: From Nazi Germany to South Africa” (Cape Town 2016) autorstwa Stevena Robinsa (niestety nie została przetłumaczona na jezyk polski, jest dostępna tylko w języku angielskim). 

Na jednym z archiwalnych zdjęć, które znajdują się w fotogalerii, na tejże  kamienicy możecie zobaczyć szyld „Preuss u. Folger” – jest to reklama fabryki mebli, która miała główne powierzchnie handlowe pod obecnym adresem Aleja Grunwaldzka 45. Na drugiej z zamieszczonych archiwalnych fotografii możecie zobaczyć szyld „Gustav Jacoby” (te zdjęcie jest wykonane znacznie wczesniej i pochodzi sprzed I wojny światowej), który najprawdopodobniej jest reklamą domu handlowego. Warto nadmienić, że przed I wojną światową na dole kamienicy nr 37 mieściło się studio krawieckie Arthur Michalowski, które specjalizowało się w szyciu na miarę (na zamówienie – Elegantes Maß-Atelier).

Wykonawcą inwestycji kamienic przy ul. Rybackiej 37-39 w Elblągu (a także pozostałych w tym ciągu) jest Zakład Usług Budowlanych "MYTYCH" Spółka z o.o. Sprzedaż mieszkań i lokali usługowych, które powstały w ramach drugiego etapu odbudowy ul. Rybackiej, rozpoczęła się już 16 stycznia 2019 r. W ramach trzech kamieniczek powstało 18 mieszkań, wśród których znajdują się lokale różnej wielkości – od kawalerek o powierzchni 30 m2 do czteropokojowego apartamentu z tarasem o powierzchni 111 m2. W budynkach znajdą się również cztery lokale usługowe o powierzchni od 76 do 285 m2.

Ulica Rybacka ( niem. Fischerstraße) – archiwalne fotografie

Ulica Rybacka (pierwsza dekada XX wieku). Od prawej numery: 35,36 oraz 37 (najbardziej efektowna kamienica na załączonej fotografii; pomiędzy pierwszą a drugą kondygnacją widoczny numer). Pośrodku zdjęcia wylot Ścieżki Kościelnej, skrajnie z lewej - Brama Rybacka przy ul. Wodnej.

Ulica Rybacka (1912 r.), pierwsza od lewej – kamienica nr 37

-----------------------------

Ulica Rybacka (niem. Fischerstraße) do XVI w włącznie była jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic w  Elblągu. Począwszy od XVII w. jej znaczenie stopniowo zaczęła przejmować ulica Bednarska. Przy ulicy Rybackiej funkcjonowała najstarsza szkoła w Elblągu (pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1319 roku!). Mieściła się przy ul. Fischerstraße 14, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła farnego pw. św. Mikołaja. Była to szkoła parafialna, ale jej nazwa – schola senatoria – wskazywała, że właścicielem budynku była wówczas rada miejska. Nauki pobierało tutaj wielu wybitnych ludzi, którzy po latach sięgnęli po zaszczytne tytuły. Przykładem może być kanonik warmiński oraz sekretarz królewski Achacy Freundt (żył na przełomie XV i XVI w.). W 1511 r. otrzymał on tytuł profesora prawa na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą.  

Ulica Rybacka ( niem. Fischerstraße) – zobaczcie fotogalerię (zdjęcia z 28 grudnia 2019 r.).

oceń wątek 7 0 zgłoś do moderacji
2019-12-29 11:09 43%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez DDD
Piękna ... tym gorzej wygląda stojąca niedaleko niej ciemnoszara kamienica z żółtymi paskami. Jeżeli kogoś uraziłem przepraszam ale ta kamienica jest po prostu straszna.
odpowiedz oceń post 3 4 zgłoś do moderacji
2019-12-29 12:46 17%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez RD55
Chyba ktoś z osób odpowiedzialnych za tę inwestycję lubi czarny kolor. Sam mam mieszane odczucia co do tej kamienicy. Bo jeśli jest miejsce na czerń, to dlaczego zdecydowana większość kamienic w tym ciągu jest w delikatnych lub pastelowych kolorach? W ten spsób ta czarna kamienica rzuca się w oczy. Czy o to chodziło? Brakuje mi np. żółtej kamienicy, może fajnie wyglądałaby kamienica w kolorze zielonym itp.
oceń post 1 5 zgłoś do moderacji
2019-12-29 14:12 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez nowak
jak dla mnie to takie coś powinno się stawiać na zwykłych ulicach jako plomby między budynkami a nie na starówce .
odpowiedz oceń post 0 9 zgłoś do moderacji
2020-01-04 09:20 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez STOP UST 447
Zaraz pojawią się spadkobiercy!
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2020-01-04 21:18 50%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez STOP UST 447
Zaraz pojawią się spadkobiercy!
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.