najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Mateusz Milanowski
2016-02-22 11:18 100%

Komuniści nie zagoszczą w nazwach ulic i obiektów miejskich

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Interpelacja radnej Marii Koseckiej dotycząca zmiany nazwy ulicy Diaczenki wywołała wręcz ogromne poruszenie, szczególnie w elbląskich środowiskach lewicowych, które nie kryły swojego niezadowolenia w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, Maria Kosecka zgłosiła interpelację dotyczącą zmiany nazwy ulicy z Diaczenki na Łupaszki. Zdaniem radnej, nie możemy honorować ulic polskich miast nazwiskami katów. Warto natomiast uhonorować ludzi, którzy zasłużyli się dla naszego kraju.

Jeszcze tego samego dnia, można było przeczytać opinie przeciwników tej inicjatywy, zwłaszcza ze środowisk lewicowych. Być może już niedługo ta dyskusja zostanie ucięta raz na zawsze, za sprawą projektu ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, którą zaproponował Senat. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli autorów, zostanie ona wprowadzona w życie po 3 miesiącach od dnia jej ogłoszenia.

Projekt zakłada usunięcie z przestrzeni publicznej nazw ulic upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm i propagujące go. Nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń czy też dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

W projekcie ustawy pojawił się zapis, że "za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989". Oznacza to wprost, że nie będzie można nadawać takich nazw. Zgodnie z projektem, samorządy będą miały dwa lata na wprowadzenie zmian, jeżeli dawniej nadane nazwy np. ulic związane są z osobami, datami lub wydarzeniami, które będą zakazane według projektowanej ustawy.

Oczywiście, takie zmiany wiążą się z kosztami. O ile w przypadku wymiany dowodów osobistych czy rejestracyjnych jedynym kosztem będzie wyrobienie nowego zdjęcia i poświęcony czas na złożenie deklaracji (wymiana będzie wolna od opłat), o tyle problem mogą mieć np. przedsiębiorstwa. Zmiana nazwy ulicy wiązać się może z wydatkami związanymi z wymianą wizytówek, papieru firmowego, szyldu i wielu innych elementów.

W Elblągu dokonano już wiele zmian nazw ulic. Trudno powiedzieć, jakie emocje wówczas wyrażali mieszkańcy, gdyż jedyną dostępną prasą była papierowa, a komentarze pojawiały się tylko podczas rozmów. Dzisiaj widzimy za pośrednictwem mediów społecznościowych, że tego rodzaju pomysły nie cieszą się uznaniem w środowiskach lewicowych, które szukają powodów dla rezygnacji z tej idei.

Warto dodać, że obecna inicjatywa senatorów PiS swoje korzenie wzięła z samorządu, a konkretnie petycji Rady Miasta Jastrzębia Zdroju do Senatu (podobna do tej zgłoszonej przez Marię Kosecką).

Zastanawiający jest jeszcze jeden wątek elbląski o którym warto przypomnieć. Do dzisiaj, na alei Grunwaldzkiej, rondo nosi nazwę „Kaliningrad”, co w 2013 roku nie spodobało się kibicom Olimpii Elbląg zrzeszonym w grupie „Żółto – Biało – Niebiescy Patrioci” do tego stopnia, że przeprowadzili akcję zbierania podpisów pod petycją w celu zmiany nazwy „Rondo Kaliningrad” na „Rondo Żołnierzy Wyklętych”.

Swoją inicjatywę popierali tym, że nazwa ronda upamiętnia ludobójcę i zbrodniarza wojennego jakim był Michaił Kalinin. Co prawda, rondo przy zbiegu ulic Agrykola, Kościuszki i Chrobrego zyskało nazwę „Żołnierzy Wyklętych”, jednak to przy alei Grunwaldzkiej pozostało bez zmian.

Nie jest to pierwsza tego rodzaju sytuacja. Przez wiele lat dyskutowany był pomysł na postawienie pomnika Hermanna von Balka na placu Słowiańskim. Miał on tyle samo zwolenników, co przeciwników, a to ze względu na fakt iż nie tylko zapoczątkował budowę Elbląga, ale był też... krzyżakiem. Prawdopodobnie prędzej powstałaby zapomniana już fontanna na placu Dworcowym, niż wspomniany pomnik Hermanna von Balka.

Wracając do tematu pomysłu senatorów PiS - czy już za dwa lata dojdzie do rewolucji w nazewnictwie ulic? Już niebawem dowiemy się, jakie będą efekty pracy nad ustawą oraz samym głosowaniem nad wprowadzeniem jej w życie.

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2016-02-22 11:48 64%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez plif
Porąbanie z poplątaniem-nadawać ulicom nazwy kwiatów owoców itp i problem rozwiązany. Za parę lat zmienią się rządy ,radni i znowu kupa kasy na zmiany-czyjej-podatników.Są większe problemy jak nazwy ulic-niech Radni i reszta tym się zajmą,a nie pierdołami.
odpowiedz oceń post 9 5 zgłoś do moderacji
2016-02-22 12:20 79%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Do_pomorskiego
Skoro jest ulica "Królewiecka" to czemu rondo nie mogło być "Królewieckie"? Godząc się na używanie nazwy jednoznacznie kojarzącej się z Kalininem czyli katem Polaków, sami sobie plujemy w twarz. Dlatego też nie rozumiem "logiki" tzw. lewaków, którzy za wszelką cenę wnoszą na piedestał ludzi, którzy w tamtych czasach traktowali nas jak zwykłego ludzkiego śmiecia. A może po postu lewacy mają o sobie bardzo niskie mniemanie :)
odpowiedz oceń post 22 6 zgłoś do moderacji
2016-02-22 12:38 65%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez pamietamy
Jak najbardziej za ,propaganda wiele złego uczyniła .Pamiętam te czasy .
odpowiedz oceń post 11 6 zgłoś do moderacji
NoName
2016-02-22 13:11 39%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez N
Przydało by się przy okazji odebrać Wałęsie honorowe obywatelstwo Elbląga, a także zmienić nazwę gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy na "TW Bolek Airport" http://niezalezna.pl/uploads/foto/2012/06/tw-bolek-airport.jpg
odpowiedz oceń post 9 14 zgłoś do moderacji
2016-02-22 13:50 65%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez lokalny patriota
Najwyższa pora zrobić porządek z posowieckimi nazewnictwem. Mamy prawdziwych bohaterów godnych uhonorowanie i powinniśmy to ich imieniem nazywać nasze ulice place ronda itp.
odpowiedz oceń post 11 6 zgłoś do moderacji
2016-02-22 15:22 77%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez frc
Rondo Królewiec i z głowy...
odpowiedz oceń post 10 3 zgłoś do moderacji
2016-02-22 18:37 77%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Precz
Jest takie polskie przysłowie: "A na drzewach, zamiast liści, będą wisieć komuniści". W naszym mieście "wiszą" oni na ulicy i poniekąd na rondzie (zakamuflowani w nazwie miasta) :)
odpowiedz oceń post 10 3 zgłoś do moderacji
2016-02-22 19:29 33%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez witold_lada@tlen.pl
Witold. Zapraszam na: www.uwlaszczenia.gabo.pl - Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Elblągu
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2016-02-24 16:09 0%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez ikiv
A Ludwik Waryński ?
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2016-02-25 13:55 50%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez asd
Rondo Kaliningrad albo zmiana na rondo Królewieckie albo won!
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2016-02-25 19:30 0%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez WON Z PZPO!!!
ROMAN DMOWSKI!ANNA WALENTYNOWICZ!
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.