Pięć lat temu, ówczesny Prezydent Henryk Słonina podpisał umowę z PARP na dofinansowanie projektu z funduszy unijnych. Nazwa projektu była dość długa i skomplikowana: „Kierunki rozwoju subregionalnych biegunów wzrostu i instrumentów wsparcia przedsiębiorczości byłych miast wojewódzkich Polski Wschodniej na przykładzie Elbląga i Suwałk”. Dzisiaj sprawdzamy, co dobrego wynikło z realizacji tego projektu.
Finansowy zastrzyk z Unii wyniósł 844,9 tys. złotych, a Elbląg i Suwałki dopłaciły do jego realizacji po 50 tysięcy złotych. O co chodziło w realizacji przedsięwzięcia? Celem projektu było stworzenie strategii rozwoju regionów Elbląga i Suwałk i zbudowanie stałej platformy współpracy. Władze Elbląga liczyły tym samym na:
- lokalne ożywienie gospodarcze,
- integrację regionalnego środowiska naukowego,
- wzrost konkurencyjności regionu dzięki wsparciu udzielonemu podmiotom wdrażającym innowacyjne rozwiązania,
- poprawę wizerunku marketingowego przedsiębiorców,
- trwałą współpracę między Elblągiem i Suwałkami.
Tuż po podpisaniu, pojawiły się opinie internautów, na co wydane zostanie tak duża kwota i czy miasto rzeczywiście na tym skorzysta. Dzisiaj, w związku z tym, że projekt został zakończony 3 lata temu, możemy dokonać krótkiej analizy. W tym celu zapytaliśmy urzędy w Elblągu i Suwałkach czy wskaźniki projektu zostały osiągnięte i jak na tym skorzystały miasta. Oczywiście wskaźniki zostały osiągnięte, bo był to podstawowy warunek aby rozliczyć projekt. Przejdźmy jednak do szczegółów. Na początek Elbląg.
„- Dokument o charakterze strategicznym jako rezultat projektu został opracowany i wraz z filmem - były dostępny na stronie internetowej projektu, która zgodnie z jego trwałością i harmonogramem została już zdjęta z serwera.
- Sam film (w różnych wersjach językowych) jest wykorzystywany w ramach promocji gospodarczej i prezentowany przez Miasto na spotkaniach z potencjalnymi inwestorami i przedsiębiorcami z kraju z zagranicy.
- Powstała w wyniku projektu strategia została m.in. wykorzystywana do tworzenia obowiązującego aktualnie dokumentu pn. "Strategia Rozwoju Elbląga 2020+" i promocji gospodarczej Elbląga.
- Założone wskaźniki projektu - folder, strona internetowa, ilość jej odsłon, spotkania branżowe - zostały osiągnięte i rozliczone” - informuje nas Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzedu Miejskiego w Elblągu.
Odpowiedź od elbląskiego urzędu, którą dostaliśmy była jak dla nas dość krótka i szczątkowa. Szczerze mówiąc, spodziewaliśmy się przeczytać więcej szczegółowych informacji. Inaczej było w przypadku Suwałk. Właśnie z tego urzędu otrzymaliśmy „bogatą” odpowiedź na dwie kartki A4, w której urzędnicy precyzyjnie określili korzyści płynące z realizacji projektu. Oczywiście nie jesteśmy w stanie ich wszystkich zamieścić, ale przedstawiamy kilka z nich.
- W rezultacie projektu: "Kierunki rozwoju subregionalnych biegunów wzrostu i instrumentów wsparcia przedsiębiorczości na przykładzie Elbląga i Suwałk" powstała strategia, która tylko nakreśliła miastu Suwałki pewne kierunki działania - informuje nas Kamil Sznel asystent Prezydenta Suwałk.
Jak informuje nas asystent Prezydenta, Suwałki dynamicznie rozwijają się dzięki wspieraniu w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, dostosowując projekty infrastrukturalne do ich potrzeb. Ponadto, w nowej perspektywie finansowej, miasto będzie podejmować kolejne działania w materii pobudzania wzrostu gospodarczego, w szczególności MŚP. To właśnie te przedsiębiorstwa są najważniejsze dla urzędu i wszystkie strategie planowane i realizowane są tak, aby wspierać ich rozwój.
- Ponadto miasto Suwałki aktywnie działa w zakresie pozyskiwania nowych inwestorów zarówno przez własną działalność (funkcjonowanie Transgranicznego Centrum Obsługi Eksportera i Inwestora w strukturze Urzędu Miejskiego, reklama potencjału gospodarczego w mediach) oraz współpracę z lokalnymi instytucjami zajmującymi się pozyskiwaniem inwestorów np. Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., Parkiem Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach, Izbą Przemysłowo-Gospodarczą w Suwałkach. - dodaje Kamil Sznel.
Suwałki postawiły również na rozwój turystyki. Pod tym względem ustalone zostały najniższe stawki za tzw. ogródki piwne i kawiarniane – 0,2 zł/m2/dzień. Warto tutaj wspomnieć, że w Elblągu stawki były na takim samym poziomie jak w...Krakowie. Dopiero działania Elbląskiego Klastra Turystycznego przyczyniły się do obniżenia tej opłaty. Było to jednak po zamknięciu projektu.
Suwałki, podobnie jak Elbląg posiadają własny Park Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód, który cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że wybudowane zostały w nim nowe obiekty.
- Działania doprowadziły do rozpoczęcia działalności w Parku Naukowo-Technologicznym Polska Wschód w Suwałkach ponad 70 firm z wielu branż (wszystkie z sektora MŚP) - dodaje asystent Prezydenta Suwałk.
Na sam koniec zapytaliśmy również o film, który miał powstać w ramach projektu. Jest to w sumie jedyna „namacalna” rzecz, którą może każdy z nas zobaczyć. Suwałki, w przeciwieństwie do Elbląga swój filmy cały czas wykorzystują i udostępniają w internecie. Trzeba przyznać, że produkcja jest na wysokim poziomie, dlatego też nie dziwi nas, że jest cały czas dostępna.
Niestety nie jesteśmy w stanie zobaczyć filmu promującego Elbląg, więc tym bardziej trudno jest go ocenić. Strona internetowa poświęcona projektowi – elblag-suwalki.pl również nie funkcjonuje, gdyż zgodnie z planem została zamknięta. Szkoda, bo gdyby strategie i osiągane wskaźniki były łatwiej dostępne, każdy mógłby przeanalizować, czy i jak realizacja wpłynęła na rozwój miasta na poszczególnych segmentach.
Film reklamujący Suwałki można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=wKxGQlp5kMs