najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Ludzie uciekają z Elbląga? Więcej przyjeżdża, a wkrótce może być znacznie lepiej
2017-02-20 12:38 100%

Ludzie uciekają z Elbląga? Więcej przyjeżdża, a wkrótce może być znacznie lepiej

rozpoczęty ponad rok temu przez Maciej Markowski

Według danych, które zawiera ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, w 2015 roku tylko 867 gmin w Polsce osiągnęło "dodatnie saldo migracji", czyli "z polskiego na polski" - więcej osób do danej miejscowości napłynęło, aniżeli z niej ubyło. Reszta miejscowości, czyli ponad 1,5 tysiąca, z roku na rok coraz bardziej się wyludnia i dane migracyjne wskazują, że ten proces jest nie do powstrzymania. Elbląg w tym rankigu znalazł się "nad kreską" z migracyjnym saldem (na 1000 mieszkańców) wynoszącym 4,84, co daje naszemu miastu 272 pozycję w Polsce wśród wszystkich gmin.

Jest bardzo wiele czynników, które wpływają na to, że wybieramy dane miejsce do osiedlenia. Z danych rankingu Zrównoważonego Rozwoju można wywnioskować, że wysokie dodatnie saldo migracji, które określa przyrost ludności na pewnym określonym obszarze przestrzennym, występuje głównie "w gminach znajdujących się w zasięgu oddziaływania aglomeracyjnego dużych miast". Duże miasta to duży kłopot, a małe być może jeszcze większy, dlatego preferowaną opcją jest właśnie osiedlanie się w miejscowościach o średniej ilości mieszkańców, ale w sąsiedztwie dużo bardziej rozwiniętych aglomeracji.

Elbląg wydaje się modelowym przykładem zastosowania tej teorii w praktyce. Około 70 kilometrów dzielących nasze miasto od Gdańska, Sopotu oraz Gdyni czyni z Elbląga kierunek interesujący. Średni czas dojazdu do trójmiejskich aglomeracji wynosi 60 minut, a w perspektywnie budowy dwóch pasów drogi ekspresowej numer "7" na odcinku Koszwały - Kazimierzowo k. Elbląga, wydaje się, że z czasem stanie kierunkiem docelowym dla znacznie większej liczby osób. Trasa ma być oddana do użytku w październiku 2018 roku i dopiero wtedy może nastąpić znacznie większy napływ nowych mieszkańców Elbląga. Już teraz mówi się o naszym mieście jako "trójmiejskiej sypialni".

- Mamy obecnie do czynienia z typowym dla krajów rozwiniętych procesem rozlewania się miast, które zmieniają swój zasięg terytorialny i funkcję. W tym samym czasie, w którym część ludzi, zwłaszcza tych lepiej sytuowanych, poszukuje dla siebie miejsca poza centrum miast, te centra wydają się bardzo zachęcające dla innych osób – tłumaczył dla portalu samorządowego Polskiej Agencji Prasowej dr hab. Paweł Kaczmarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Elbląg w rankingu "migracyjnym" zajął "dopiero" 272. miejsce, ale i tak znalazł się wysoko, bo saldo migracji liczono dla 2478 miejsc. Napływ ludności na 1000 mieszkańców w przypadku Elbląga wynosi 20,97, natomiast odpływ ludności na 1000 mieszkańców -16,13. To oznacza, że saldo migracji jest dodatnie i wynosi 4,84.

Największe saldo migracji mają wielkopolskie Komorniki, bo aż 36,52. Dalej uplasowało się również wielkopolskie Dopniewo, Czernica (dolnośląskie), Stawiguda (warmińsko-mazurskie), Kosakowo (pomorskie), Siechnice (dolnośląskie), Pruszcz Gdański (pomorskie), Rokietnica (wielkopolskie), Kleszczewo (wielkopolskie) oraz Kleszczów (łódzkie). Tutaj notuje się największy napływ ludności.

Na samym końcu rankingu znalazła się gmina Wyryki (lubelskie), której saldo wyniosło -15,90 na 1000 mieszkańców. Nieco wyżej, choć nadal bardzo nisko uplasowały się: Mikołajki Pomorskie, Łęknica (lubuskie), Dzierzgowo (mazowieckie), Hel (pomorskie), Ińsko (zach.-pomorskie), Pieniężno (warmińsko-mazurskie), Radziłów (podlaskie), Wymiarki (lubuskie) oraz Łęczna (lubelskie).

Pełne zestawienie można znaleźć tutaj.

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-02-20 14:57 50%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez mayk
Miasto emerytów i rencistów
odpowiedz oceń post 7 7 zgłoś do moderacji
2017-02-20 16:38 54%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez 82-300
Tylko przekop mierzii,strefa wolno clowa ,rozwiniecie przemyslu cos jak przed wojna i powinno byc ok
O pomoc trzeba poprosic Kaczynskiego po mojemu pomoze razem z rzadem ,dlaczego ,a chocby dlatego ze po wojnie masa ludzi z W-wy zasiedlila Elblag,i to nam sie nalezy jak psu buda tylko trzeba chciec,i z nim pogadac ,ale od tego sa wlodarze miasta.....Tak bym chcial zeby to sie spelnilo bo Elblag jak zadne inne miasto na to zasluguje ,nawet za to co ruscy z nim celowo zrobili .
odpowiedz oceń post 7 6 zgłoś do moderacji
2017-02-20 16:52 100%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Wiesia
Gdzie praca tam dom
odpowiedz oceń post 11 0 zgłoś do moderacji
2017-02-20 20:24 25%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Realista
No wlasnie nie nie rozumiesz nic. Trend sie odwraca.
oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2017-02-20 17:54 83%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Ludzik
Nalezy ludziki policzyc paluszkiem a nie patrzec w liczbe osob zameldowanych, ja z rodzina wyemigrowalem 3 lata temu a nadal jestesmy zameldowani w rodzimym miescie czyli przynajmniej 6 ludzikow jest na sztuke :)
odpowiedz oceń post 5 1 zgłoś do moderacji
2017-02-20 23:00 60%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez hd
Mają twarde dane,to dalej będą jęczeć.Wyemigrowałeś i sobie racjonalizujesz wybór,ale po cholerę z jego projekcją w internety uderzasz?
Uzewnętrzniaj się w gronie swojej szóstki,wszyscy Ci przytakną:)
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2017-02-21 12:36 50%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez InteL
Cisza i spokój. Inne miasta to zgiełk i setki kilometrów miesięcznie z pracy do domu i tak w kółko... Co to za życie w aucie lub w autobusie >?
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2017-02-21 15:21 75%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Anonimek1
Najważniejsze są statystyki. A to ile tak naprawdę osób mieszka w Elblągu to urzędasy już nie wiedzą. Nie wiedzą też ile osób jest tutaj zameldowanych a tak naprawdę mieszka w trójmieście lub za granicą. Jestem pewien, że gdyby mieli takie dane to nie mielibyśmy dodatniego salda migracji !
odpowiedz oceń post 3 1 zgłoś do moderacji
Bobolinka
2017-06-12 12:58 0%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Bobolinka

To juz chyba takie nasze realia po prostu.


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.