najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Nel Cybulska
2013-06-07 17:14 100%

Miasteczko szkolne na Saperów to centrum zapomnienia. Tu chodników się nie odnawia

rozpoczęty ponad rok temu przez Nel Cybulska

Są zwyczajnymi ludźmi – czują i myślą. Jednak każdego dnia muszą mierzyć się z własnymi przypadłościami. Choć w życiu nie mają łatwo, codzienność kładzie im kłody pod nogi. Mowa o podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy zdobywają szczyty gór - tych prowadzących do ul. Saperów.

To właśnie tam odbywają się zajęcia, na które niemalże z każdej strony wiodą górki i wzniesienia. Niektórzy uczestnicy warsztatów borykają się z ograniczoną sprawnością kończyn. Inni poruszają się na wózku, gdyż są jej zupełnie pozbawieni. Codzienne pokonywanie góry, na której usytuowany jest budynek, to dla nich prawdziwe wyzwanie. Oprócz Warsztatów Terapii Zajęciowej, w pobliżu znajdują się również: „miasteczko szkolne”, Powiatowy Urząd Pracy, oraz Starostwo Powiatowe. Od pewnego czasu na terenie Winnicy rozwija się także budownictwo mieszkaniowe.

Idąc ulicą Piechoty, trzeba uważnie patrzeć pod nogi. Chodniki straszą odstającymi płytami, a od skrzyżowania z ulicą Kościuszki, dopiero na ul. Mierosławskiego pojawia się przejście dla pieszych. Nietrudno wyobrazić sobie kulejącą osobę, lub przewodnika pchającego przed sobą wózek inwalidzki, którzy przedzierają się każdego ranka przez dziurawą, krzywą ścieżkę. Warto podkreślić, że z przejścia korzystają również uczniowie szkół, mieszkańcy osiedla, oraz osoby udające się do pobliskich urzędów.

Drugą drogą prowadzącą do kłopotliwej lokalizacji, jest przejście pomiędzy domkami, zaczynające się naprzeciw ostatniego wieżowca przy ul. Kościuszki. Niestety połowa tej ścieżki to dzika dróżka, z której deszcz wymywa piasek, pozostawiając kamienie. Od wielu lat setki, jeśli nie tysiące osób dziennie, przechodzą tym nieoficjalnym szlakiem. Nie ma się czemu dziwić - jest to jedyna, krótka droga , która prowadzi na przystanek autobusowy czterech linii. Te mają połączenie komunikacyjne z większością głównych ulic w mieście, dlatego z przejścia korzysta codziennie wielu pasażerów. Biorąc pod uwagę ile osób mieszka, pracuje i uczy się na terenie „miasteczka szkolnego”, stworzenie tam drogi z prawdziwego zdarzenia, wydaje się być słuszną inicjatywą. To z pewnością ułatwiłoby docieranie na miejsce nie tylko osobom niepełnosprawnym.

- Moja córka ma krótszą jedną nogę. To zdecydowanie utrudnia jej poruszanie się nawet po wyremontowanych drogach. Z ogromnym żalem patrzę na to, jak codziennie boryka się z pokonywaniem przeszkód. To, że warsztaty znajdują się w takiej lokalizacji, jest do zniesienia. Ale fakt, że nawierzchnia jest w tak opłakanym stanie, to uwłaczanie godności niepełnosprawnych – skarży się Lidia, mama jednej z podopiecznych WTZ. - Zimą chodnik zamienia się w lodowisko. Jak ci bezbronni ludzie mają sobie poradzić w takich warunkach? Dotyka nas to jeszcze bardziej, kiedy w mieście powstają kolejne parkingi i ulice, a o nas wciąż nikt nie pamięta - dodaje z rozgoryczeniem.

Samo pisanie i mówienie na ten temat, nie rozwiąże problemu. Nie można jednak z góry skazywać sprawy na niepowodzenie. Być może ktoś zauważy, że kłopot jest większy, niż mogłoby się wydawać. Dziś pozostaje nam wierzyć, że w miejskim budżecie znajdzie się pula pieniędzy, które na tym odcinku mogłyby poprawić nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo elblążan.

oceń wątek 12 0 zgłoś do moderacji
2013-06-07 18:57 33%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez ana
zimą trzykrotnie dzwoniłam do straży miejskiej w sprawie nieodśnieżonego chodnika przy boisku miasteczka szkolnego -bez skutku- może ten artykuł
pomoże- dzięki.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-06-07 22:28 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez J
Mają szkołę życia gratis.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-07 22:32 0%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez bezpodpisu
życie dało im szkołę, zabierając pełnię zdrowia. jak możesz tak pisać?
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-08 09:01 0%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez zpodpisem
a ty bezpodpisu wyjmij ten kij z... bo ironii czytać nie umiesz
oceń post 0 6 zgłoś do moderacji
2013-06-08 12:58 0%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez usipdopzeb
nie powiedzialbym. Wyglada jak wpis jakiegos gnojka ktory drwi z problemu
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-12 18:32 50%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez z
umiejętność czytania ironii jest darem inteligentnych
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-06-07 23:09 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Aa
oj tam niepełnosprawni - oni i tak są zaprawieni. Ważne że nowy ratusz jest, że nowy Sąd nam wybudują, że na starym mieście ukłoni się radny. Oj tam się martwicie. Na wsiach też nie mają chodników a ludzie są szczęśliwi, świeże powietrze, wolność. Po co wytykać chodniki, trzeba się cieszyć tym co mamy. A że mamy niepełnosprawnych w mieście ... to nie "MOJA WINA" - PANOWIE i PANIE RADNI p.s. przepraszam wszystkich niepełnosprawnych, to w cudzysłowu, z przekory, z ironii i żartu.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-08 06:34 0%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Efka
No właśnie. Zastanawiam się dlaczego Ratusz jest tak piękny, dlaczego modernizowane są główne i reprezentacyjne ulice miasta? Zapomniano o miejscach które wyglądają jak z minionego stulecia. Takich miejsc w mieście jest wiele. Może nasi nowi włodarze przesiądą się z eleganckich samochodów do autobusów KM i dokładnie popatrzą się na to co dzieje się w naszym mieście. A może spacerek? Ten też by się przydał. Drodzy Radni - pomyślcie o szaraczkach - o ludziach, którzy chcą żyć godnie, okażcie zainteresowanie, a co za tym idzie reakcję, pozytywną reakcję. Pokażcie że nasz los nie jest Wam obojętny.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-08 07:14 33%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Filomena
Ta droga juz dawno powinna byc zrobiona,juz wtedy kiedy powstalo miasteczko szkolne.Zima trzeba nie lada wyczynow by wdrapac sie na gore,z gorki fakt jest latwiej byle utrzymac rownowage,heja i jazda!!!
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.