najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Minister Błaszczak o MRG:
2016-08-26 10:30 100%

Minister Błaszczak o MRG: "Zawieszenie spowodowało, że niemożliwe są prowokacje rosyjskie w Polsce"

rozpoczęty ponad rok temu przez Maciej Markowski

Takimi słowami tłumaczył decyzję o utrzymaniu zawieszenia małego ruchu granicznego z Rosją szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak na jednej z konferencji prasowych. Minister zapewnił jednak, że w przypadku gdy tylko zmieni się sytuacja w Rosji, "możemy wrócić do małego ruchu granicznego". Jednocześnie Minister starał się zdekonstruować stworzone mity na temat korzyści dla Polski z MRG, które nie mają - jego zdaniem - zakorzenienia w twardych danych. Na replikę nie musiał długo czekać, a z jego słowami nie zgodził się senator Jerzy Wcisła.

Minister Błaszczak jako powody utrzymania zawieszenia MRG, które skrywały się za tajemniczym terminem "bezpieczeństwo", podał m.in. sytuację na wschodzie Ukrainy, niepewność co do intencji nowego gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego, ale przede wszystkim możliwe prowokacje ze strony rosyjskiej, jak ta w Pieniężnie, gdzie ktoś bez zezwolenia odnowił pomnik generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego.

- Zawieszenie spowodowało, że niemożliwe są prowokacje rosyjskie w Polsce. W Pieniężnie przy pomniku bandyty sowieckiego generała Czerniachowskiego z Armii Czerwonej, który jest odpowiedzialny za wymordowanie Polaków z AK, grupa Rosjan ten pomnik oczyściła i zorganizowała przy nim manifestację mimo sprzeciwu lokalnych władz. Tego rodzaju prowokacje po zawieszeniu małego ruchu granicznego nie będą możliwe - wyjaśniał szef MSWiA.

I dodawał:

- Wszyscy też doskonale wiemy o tym, co dzieje się za wschodnią granicą, wiemy o ataku rosyjskim na Ukrainie, o konflikcie, który na Ukrainie się przedłuża. Mamy też wątpliwości co do postawy władz obwodu kaliningradzkiego.

Wątpliwości te wynikają z nominowania nowego gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego Jewgenija Ziniczewa, który - zdaniem Mariusza Błaszczaka - jest "ochroniarzem prezydenta Rosji Władimira Putina".

Mariusz Błaszczak odniósł się również do wieści o upadającym handlu i gigantycznych stratach, które pojawiły się po wstrzymaniu MRG. Zdaniem Ministra są to mity niepodparte prawdziwymi informacjami. Według danych z 2015 roku Polacy wydali w Obwodzie Kaliningradzkim 400 milionów złotych, podczas gdy obywatele rosyjscy w Polsce w tym samym czasie 280 milionów.

Z przedstawianymi przez Mariusza Błaszczaka danymi nie zgodził się senator Jerzy Wcisła, który uznał to za "manipulowanie danymi":

- Dane o tym, że w 2015 roku Polacy wydali w Obwodzie Kaliningradzkim 400 milionów złotych, a w tym samym czasie Rosjanie w Polsce 280 milionów złotych są tak uproszczone, że aż nieprawdziwe. - mówił w wywiadzie dla Radia Olsztyn senator. - Beneficjentem, czyli tym, który więcej zyskuje, jest jednak Polska. Rosjanie więcej kupują w Polsce, niż Polacy w Rosji, więc wszelkie inne statystyki, które przeczą temu, co ustala GUS od wielu lat, są manipulacją.

 

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2016-08-26 11:36 88%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Zet
Co oni bredzą?
odpowiedz oceń post 15 2 zgłoś do moderacji
2016-08-26 12:27 45%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Braksłów
Pomnik wyczyścili... Może od razu do nich czołgami za to wjechać?
odpowiedz oceń post 5 6 zgłoś do moderacji
2016-08-26 17:25 80%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez mayk
Następna pusta gadka startują do Rosji to ząbki sobie wydlubia
odpowiedz oceń post 8 2 zgłoś do moderacji
2016-08-26 18:07 80%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez hd
A wystarczyłoby 2 przeloty na miesiąc zrobić.Przemyt ucięty,a ludziom lżej.
odpowiedz oceń post 8 2 zgłoś do moderacji
2016-08-27 10:40 71%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez ros
sami nie płacą to tam ludzie .dobrze że będą wybory
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2016-08-30 11:38 78%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez anonimek1
Ministrze, brak MRG spowodował jedynie, że Polacy przestali jeździć do Rosji, a Rosjanie na wizie Schengen (za 35 Euro) wjeżdżają do Polski jak chcą. Kwestia tylko czasu jak prawie wszyscy Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego będą mieli takie wizy. Także te gadanie o prowokacjach ma się ni jak do stanu rzeczywistego. Gdyby tylko Rosjanie chcieli to by mogli zrobić w Polsce prowokację... Tylko, że prowokacje to metody raczej pana partii...
odpowiedz oceń post 7 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.