najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Mateusz Milanowski
2015-11-24 08:08 100%

Początek końca MPO? Tak wygląda „ustawa śmieciowa” w praktyce

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Dumping cenowy, bankructwo spółki komunalnej, przejęcie jej majątku za grosze, a na końcu zmowa cenowa i podwyżka opłat za śmieci. Brzmi to jak czarny scenariusz z kryminału, prawda? Niestety jest on bardzo realny, a obserwując co dzieje się w Elblągu i innych miastach można napisać takich jeszcze więcej. Najgorsze jest to, że w wielu przypadkach są samospełniającym się proroctwem.

Na mapie Polski znajdziemy wiele zaradnych gmin i ich włodarzy, którzy walczą o dobro mieszkańców. Z podziwem możemy patrzeć na wygłaszane bez skrępowania opinie, które obnażają ustawę śmieciową. I tak, zdaniem Henryka Wróbla, wójta gminy Dobrzeń Wielki, ustawa została sprzedana.

- Uważam do dzisiaj i nie zmienię zdania, że tę ustawę sprzedano. Wiele gminnych spółek zlikwidowano. Nie wiem, komu na tym zależało. Ja wiem, ile śmieci moi mieszkańcy wytwarzają. Wiem, ile tego jest wywożone i wiem, że moja własna spółka mnie nie oszuka – podkreśla Wróbel w wypowiedzi dla Radio Opole.

Co ciekawe, władze Dobrzenia Wielkiego nie ogłosiły i nie mają zamiaru ogłaszać przetargu na wywóz odpadów komunalnych, stosując cały czas model „in-house”. W ten sposób wspierają gminną spółkę komunalną, która wywozem śmieci zajmuje się od wielu lat. Jednak działanie władz nie jest dobrze odbierane. W ramach kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej, kontrolerzy planowali przyjrzeć się prowadzonej przez samorząd polityce śmieciowej. Zdaniem prawników gminy, włodarze nie mają podstaw do obaw, a wywozem śmieci może zajmować się gminna spółka.

Podobnego zdania był już kilka lat temu Robert Perkowski, burmistrz podwarszawskich Ząbek, który nie ukrywał, że forma przetargowa pomimo wielu zalet może być „dumpingowana”. Jak wygląda taki scenariusz? Po przetargu w danej gminie, okazuje się, że wygrał międzynarodowy „koncern śmieciowy”, a samorządowa spółka przegrała. Po utracie zlecenia zaczyna generować ogromne obciążenia finansowe, a w rezultacie straty. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem (Kodeks Spółek Handlowych) prezes samorządowej spółki będzie zmuszony do ogłoszenia upadłości.

W takiej sytuacji zagraniczny, bądź pozamiejscowy „koncern śmieciowy” może kupić za niewielkie pieniądze majątek samorządowej spółki śmieciowej. Taki podwójny interes. W takiej sytuacji okazuje się, że dunmpingowa działalność przynosi zyski: tańsze pozyskanie infrastruktury, przejęcie części bądź całego rynku, a ostatecznie dyktowanie ceny.

Ostatni, najświeższy komentarz pochodzi od posła Piotra Polaka, którego zdaniem samorządy są postawione w sytuacji dyktatu cenowego firm śmieciowych.

- Wzrost tych cen jest bardzo wysoki i rok do roku zwiększa się nawet o 50 proc. Co gorsza, jak informują samorządowcy, istnieje podejrzenie o zmowę firm realizujących te usługi poprzez podzielenie „śmieciowego rynku" pomiędzy siebie i nie uczestniczenie w ogłaszanych przetargach, jako konkurencji - podkreśla Polak.

Jego zdaniem w ten sposób samorządy, pomimo unieważniania takich przetargów i rozpisania kolejnych, są postawione w sytuacji dyktatu cenowego i przyjmują ofertę cenową takiej „bezkonkurencyjnej” firmy. W końcowym efekcie wzrost cen przenoszony jest na mieszkańców gmin, co wzbudza wiele emocji, nieporozumień i społecznego niezadowolenia.

Czytając wiele ocen i analizując te czarne scenariusze należy odnieść się do Elbląga. Jak wynika z informacji o złożonych ofertach przetargu, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Elblągu zaproponowało jednej z najwyższych cen, zajmując ostatnie miejsca. Oczywiście obecnie trwają prace komisji przetargowej, więc ostatecznego rozstrzygnięcia postępowania jeszcze nie ma.

Zastanawiająca jest w tym momencie historia MPO, a konkretnie kilku ostatnich lat. Najpierw elbląska spółka wygrała w Pasłęku przetarg za 25 proc. szacowanej kwoty podanej przez gminę (1.936.876,89 zł), a teraz przegrała podając tak wysokie ceny, że nie była w stanie konkurować z innymi. Odnośnie Pasłęka, warto jeszcze dodać, że kolejna oferta po MPO opiewała na kwotę ponad 1 miliona zł.

I tak na chwilę obecną wygląda (zgodnie ze złożonymi ofertami), że wywozem odpadów komunalnych zajmie się w większości firma Koma z Ełku. Opłaca się? Najwyraźniej tak, skoro swoimi ofertami przebiła nawet elbląskiego Cleanera (stosunek 3 do 2).

Czy obecnie, kiedy MPO chyli się ku upadkowi, znajdzie się zainteresowany inwestor, aby przejąć to, co pozostanie po miejskiej spółce, czy może wręcz przeciwnie – problem „rozejdzie się po kościach”? Ostatnie wydarzenia nie wróżą nic dobrego dla MPO, a scenariusz chylenia się ku upadkowi jest bardzo podobny do przytoczonych wyżej, m.in. przez Roberta Perkowskiego.

Parlamentarzyści, jak i rząd byli albo nieświadomi jakie niekorzystną „ustawę śmieciową” akceptują, albo wręcz przeciwnie... I jak tu nie użyć znanego powiedzenia "mądry Polak po szkodzie"?

 

oceń wątek 3 0 zgłoś do moderacji
2015-11-24 08:30 55%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez turban
taki wlasnie burdel zostawilo po sobie PO. pamietam jak grzesio fasola zachwalal ta ustawe smieciowa hahah a to jest jeden wielki przekret. oj zydki zydki co wyscie z ta polska zrobili?!
odpowiedz oceń post 12 10 zgłoś do moderacji
2015-11-24 13:01 63%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez bono62
za to teraz będzie porządek!!!!!!!!!hahaha Turban na prezydenta!!!!!!!!!!!
oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2015-11-24 20:21 75%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez :(
A co niby ten inwestor, miałby przejąć, budynki z pękającymi murami i przeciekającymi dachami ? Ciekawe czy Pan Dyrektor uderzy się teraz w pierś i powie " moja wina, moja bardzo wielka wina "... tylko ludzi szkoda :(
odpowiedz oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
2015-11-25 11:28 67%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez wniosek
Dlaczego Miasto nie chciało dofinansować MPO i wystarczyło tylko zatrudnić prawdziwego menagera. Oczywiście pilnie trzeba rozliczyć te dwa lata, nie może być tak, że przychodzi nowy dyrektor i za nic nie odpowiada, skoro miał program jak uzdrowić MPO to rozliczyć to za coś przecież brał kasę.
odpowiedz oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2015-11-25 13:28 60%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez qwerty
Dzięki za artykuł. Likwidacja MPO spowoduje zwolnienie pracowników, wzrost cen (brak konkurencji) i spadek jakości usług (ludzie zatrudniani na śmieciówkach). Najgorsze, że władza lokalna nie ma pomysłu aby sensownie prowadzić biznes spółek miejskich co widać na przykładzie MPO. Dziwna jest ta niemoc i pewne ruchy konkurencji - niestety w naszym mieście jest dużo powiązań biznesowo-politycznych.
Po coś ta ustawa śmieciowa weszła w takim a nie innym kształcie (w Gdańsku już jest sprywatyzowane MPO i nabywcą jest SAURON z Francji). Śmieci to też jest dobry biznes.
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2015-11-29 13:09 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez wójt
mały PĄCZUSZKU z dyspozytorni zakochałem się w Tobieodpowiedz
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-12-08 11:12 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez belmondo
spolke doprowadzili do kompletnej ruiny zaczynajac od kolesiostwa nowaczyka a konczac na niezaradnym bez jakiego kolwiek pojecia pana Wawryna . a pan HYTRY DOSKONALY DYREKTOR sie kurwa pewnie smieje teraz bo taki scenariusz wydal kiedy nowaczyk objal rzady i zatrodnil tancerza hahaha . przykre ale prawdziwe
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.