najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Polska się wyludnia. Coraz mniej jest także elblążan
2017-05-31 14:35 100%

Polska się wyludnia. Coraz mniej jest także elblążan

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Każdy, kto mieszka w Elblągu od co najmniej 30-40 lat bez trudu dostrzeże, że nasze miasto się wyludnia. Ta tendencja jest znacznie bardziej zauważalna od około 10 lat. Wejście naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku spowodowało bardzo duży odpływ młodych ludzi, szczególnie widoczny i wyraźny w mniejszych ośrodkach miejskich, takich jak Elbląg. To z kolei w znaczący sposób przekłada się na codzienne życie miasta oraz jego rozwój demograficzny.

Na ulicach najczęściej widzimy bądź ludzi bardzo młodych - do 18 roku życia, bądź w wieku powyżej 50 lat. Młodzież kończąca edukację na poziomie ogólnokształcącym bardzo często wybiera studia poza Elblągiem. Po ich ukończeniu najczęściej nie wraca już do rodzinnego miasta. Do tego dochodzi olbrzymia migracja za pracą do innych polskich miast oraz emigracja "za chlebem" do innych krajów. Czy nasze miasto przestanie sie wyludniać? Prognozy w tym względzie nie są korzystne. Wydaje się, że odwrócić tę tendencję może jedynie wybitnie dodatnie saldo migracji zagranicznych, czyli masowe powroty elblążan do domu z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Norwegii i innych państw.     

W tym miejscu godnym przypomnienia jest jeszcze inny fakt, który w dużej mierze jest pochodną emigracji około 2 mln młodych Polaków, która miała miejsce w ostatnich kilkunastu latach. Główny Urząd Statystyczny poinformował niedawno, że ubiegły rok był piątym z kolei, w którym odnotowano spadek liczby ludności Polski. Nastąpił on po obserwowanym wcześniej (w latach 2008-2011) wzroście. Z informacji GUS wynika, że w 2016 r. zarejestrowano o prawie 5,8 tys. mniej urodzeń niż zgonów. Tym samym współczynnik przyrostu naturalnego (liczony na 1000 ludności) był ujemny i wyniósł -0,2‰. Ujemny przyrost naturalny notowany jest od 2013 r. (ubytek naturalny miał miejsce także w latach 2002-2005); przed rokiem współczynnik wyniósł -0,7‰, w 2000 r. jego wartość była bliska 0‰, natomiast na początku lat 90. XX w. kształtował się na poziomie ponad 4‰.

Współczynnik przyrostu naturalnego na wsi jest wyższy niż w mieście. W 2016 r. w miastach odnotowano ubytek naturalny na poziomie -0,5‰, a na terenach wiejskich dodatni przyrost naturalny wyniósł 0,3‰. Innym elementem wpływającym na liczbę ludności jest saldo migracji zagranicznych definitywnych (na pobyt stały), które w 2016 r. było dodatnie i wyniosło 1,5 tys. W tym miejscu warto podkreślić, że saldo definitywnych migracji zagranicznych było ujemne w całym okresie powojennym.

Podobne tendencje notujemy także w Elblągu. Spadek ludności jest wyraźny. Według stanu na dzień 21 czerwca 2016 (ostatnie dane opublikowane przez UM w Elblągu) liczba mieszkańców naszego miasta wynosi 117 127 osób, w tym 61 863 kobiet i 55 264 mężczyzn, przy czym ciągle ich ubywa. Jeszcze 31 listopada 2013 roku w Elblągu mieszkało 122,9 tys. osób co stanowiło 8,5% ogólnej liczby ludności województwa warmińsko-mazurskiego. Zaledwie 5 miesięcy wcześniej (30 czerwca 2013 roku) nasze miasto zamieszkiwało 123 271 osób. Nietrudno zauważyć, że ubytek ludności w ciągu tak krótkiego czasu wyniósł ok. 400 osób.

Ta tendencja jest niestety w dalszym ciagu zauważalna i według prognoz demograficznych GUS będzie utrzymywała się co najmniej do 2035 roku. Szacuje się, że do tego czasu liczba ludności w Elblągu, w porównaniu do 2013 r. spadnie o 10,1% (raport ”Elbląski rynek pracy-dziś i perspektywy rozwoju do 2020”, 2014, s.16).

Wszystkie oficjalne dane nie do końca jednak odzwierciedlają realny obraz sytuacji demograficznej naszego miasta, która jest znacznie gorsza niż to wynika z urzędowych tabel statystycznych. Powodem jest fakt, że wiele osób opuszczajacych rodzinne miasto nie wymeldowuje się wyjeżdżając na studia, czy też do pracy. Znaczna ich część ma w dalszym ciągu mieszkania w Elblągu, bądź swój pokój w mieszkaniu rodziców. Dotyczy to zarówno wyjazdów krajowych (edukacja, praca), jak i zagranicznych. Jak do tej pory tylko niewielka część tych ludzi wraca z powrotem do Elbląga. Od czasu ich wyjazdu do wymeldowania się mija niejednokrotnie bardzo długi okres czasu, co zaciemnia obraz statystyk. Ile zatem mieszkańców tak naprawde mieszka w Elblągu? Ocenia się, że znacznie mniej niz wynika to z oficjalnych statystyk, a mianowicie około 90-95 tys.

A jak Wy postrzegacie zmiany demograficzne zachodzące w naszym mieście? Czy sa one dostrzegalne? 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-05-31 15:40 42%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez CC
A co ma trzymac w Elblagu ?
Trepy, urzednicy, slabowyksztalceni ludzie , ekstremalna prowincjonalnosc to dla ludzi
na poziomie wystarczajacy powod by stad wiac.
W tym miescie zero przyszlosci.
odpowiedz oceń post 5 7 zgłoś do moderacji
2017-06-01 07:39 57%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Tytanic
i niestety to przykra prawda.
oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2017-06-01 08:34 67%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez Paweł
CC, a ja jestem dobrze wykształcony, mam własną firmę, zarabiam przyzwoite pieniądze, daję zarobić pracownikom i jestem zadowolony z mieszkania w ELBLĄGU. Po wielu wojażach po wielkich miastach właśnie tu wróciłem.
a jak się malkontentom nie podoba mieszkanie w Naszym mieście to zawsze mogą się wyprowadzić i marudzić gdzie indziej.
Pozdrawiam.
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2017-05-31 18:22 17%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Xd
Elbląg to obciach.
odpowiedz oceń post 2 10 zgłoś do moderacji
2017-06-01 08:25 50%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez Paweł
do szkoły gówniarzu
oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2017-05-31 20:01 57%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez hihihi
Mieszkańców ubywa , a urzędników przybywa i jak tu żyć panie prezydencie miasta Elbląga
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2017-06-01 09:31 67%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Eryk
głosujcie na ludzi z PO i ekipy Słonina - Wróblewski to za 20 lat będzie tu 60 tys mieszkańców
odpowiedz oceń post 6 3 zgłoś do moderacji
2017-06-03 20:17 40%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Do Pawel
Dobrze zarobic tzn. pewnie najnizsza krajowa i niech dziekuja w ogole, ze ktos ich przyjal, bo za plotem czeka 100 chetnych.
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2017-11-25 08:44 0%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Alexander
No coz, to bardzo przykre ze tak jest w Elblagu. To moje miasto rodzinne, tam sie urodzilem i wychowalem no i czasami wspominam te strony. Opuscilem Elblag prawie 30 lat temu, przezylem tam 20 lat. Obecnie mieszkam w USA w Bozeman, Montana i raczej bym nie wrocil do Elblaga nawet jak wspominam, bo tylko to zostalo. ale pamietam cale miasto i okolice, najbardziej to osiedle Zawada i ulice Szare Szeregi ta z duzymi wiezowcami. Dawno po polsku nie pisalem to i chyba robie duzo bledow ortograficznych w tym wpisie za ktore przepraszam czytajacych moich rodakow z Elblaga. No tak Zawada, Szare Szeregi, rzeczka i poligon no i dolinka nad jarem to byly czasy najlepsze czasy to byly lata 1980-tych, bylo super. mile te lata wspominam, szkoda tylko ze nie wroca, szkoda. na to wyglada ze wiecej ludzi wyjedzie z Elblaga, i chyba tak bedzie....
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
opuszczam to miasto też
2018-09-20 21:23 0%
10

opuszczam to miasto też

odpowiedziano ponad rok temu przez Ewa

Ja też wyjeżdzam wkrótce. Wybrałam naukę na wsb wiec tym samym sie pzreprowadzam blizej uczelni a dalej od domu. Ale nie oszukujmy sie, poza nauką muszę podjąc też jakąs pracę...a tutaj cieżko z czymkolwiek, a jesli juz to zarobki...no nie dam rady sie utrzymać tu. Musze studiować i zarabiać inaczej. A że wybrałam kierunke psychologia w biznesie...http://www.wsb.pl/chorzow/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/psychologiawbiznesie to mysle ze juz tu nie wróce na stałe. Na pewno bedę rodzinę odwiedzac ale znajomych raczej do siebie zapraszać...smutne w sumie  


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.