najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Redakcja elblag.net
2013-05-14 10:57 60%

Stefan Rembelski: Ulgi w czynszach to kosztowna pułapka dla lokatorów

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Odwołani radni wprowadzając w 2012 roku Nowy Program Mieszkaniowy, zafundowali tysiącom najemców lokali komunalnych pułapkę z opóźnionym działaniem. Być może nie byli tego świadomi, ale po to zostali wybrani, by we wszystkim co czynią, patrzyli końca. Ten koniec będzie dla lokatorów bardzo kosztowny w roku 2014 – rodziny o niskich dochodach zapłacą za błąd odwołanych radnych bardzo wysoka cenę. Pierwszą uchwałą nowej Rady Miasta musi być nowelizacja programu mieszkaniowego.

W prosty sposób rzecz ujmując Nowy Program Mieszkaniowy wprowadził nową, wysoką, jednolitą stawkę bazową dla wszystkich najemców. Lokatorzy otrzymali decyzją administracyjną nowy wymiar czynszu, naliczony według stawki bazowej, niezależnie od stanu technicznego mieszkania. Zgodnie z programem, lokator może skorzystać z ulgi, z uwagi na stan techniczny lokalu. Warunkiem uzyskania ulgi jest indywidualny wniosek lokatora do Zarządu Budynków Komunalnych. Suma tych ulg, nie może być większa niż 40 % i z reguły wszyscy składający wniosek, otrzymują pozytywne decyzje przyznające ulgę. Jakie będą późniejsze skutki takiej procedury dla najemców – będą dla wielu niezamożnych rodzin katastrofalne. Otóż uzyskaną ulgę lokator z godnie z ustawą o podatku dochodowym, musi wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym i zapłacić od niej, nie mniej niż 19% podatku.

Na tym jednak nie koniec. Przyznana ulga podnosi dochód na osobę w rodzinie i następnym roku rodzina nie dość, że nie będzie miała ulgi mieszkaniowej z tytułu niskich dochodów, to jeszcze w wielu przypadkach może stracić stałe świadczenia, co wiele rodzin postawi w dramatycznie trudnej sytuacji. Na czym ma polegać nowelizacja, by uchronić lokatorów przed negatywnymi skutkami złego programu mieszkaniowego, przyjętego przez odwołanych radnych. Trzeba odwrócić procedurę naliczania czynszu przez administratora mienia komunalnego. ZBK zatrudnia wystarczająco dużo ludzi i posiada szczegółowe dane, o posiadanym zasobie mieszkaniowym, by na etapie wydawania decyzji podstawowej o wymiarze czynszu, uwzględnić fakt, że mieszkanie nie posiada centralnego ogrzewania, łazienki czy WC.

To diametralnie zmienia sytuację najemcy, ponieważ nie musi się zwracać o ulgę, czyli nie będzie uzyskiwał dodatkowego dochodu w myśl ustawy o podatku dochodowym. Nie będzie wiec musiał płacić 19% podatku dochodowego od wirtualnego dochodu wynikającego z nieznajomości prawa odwołanych już radnych. Inny, jakże ważny aspekt tej wadliwie skonstruowanej uchwały Nowe Prawo Mieszkaniowe, to upokarzające, feudalne ułożenie relacji pomiędzy ZBK a najemcami, poprzez ustawienie lokatorów w pozycji proszącej. Nie jest czymś przyjemnym, opisywanie stanu swojego mieszkania pozbawionego WC lub łazienki, referowanie tego urzędnikowi, od którego uznaniowości zależy przyznanie ulgi. To ujmuje przyrodzonej ludzkiej godności, często ludzi starszych, którym honor i poczciwość zamyka drogę, do ubiegania się o należne świadczenie. Nie można lokalnego prawa stanowić w sposób pogardliwy dla tych, których ono dotyczy. Jesteśmy wspólnotą i winniśmy sobie okazywać szacunek. Na etapie stanowienia prawa w radzie miasta zwykła ludzka wrażliwość, musi iść przed duchem i literą prawa, o czym nowi radni są obowiązani pamiętać przed każdym głosowaniem, by nie czynić krzywdy tym, którym służyć winni.

Stefan Rembelski 
stefanem@wp.pl

oceń wątek 6 4 zgłoś do moderacji
2013-05-14 11:31 33%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez BiG
Dlatego sie ich odwołało.
odpowiedz oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2013-05-14 12:40 40%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Wyborca Świadomy
Czyżby Rembelski odrobił w końcu lekcje? Zrozumiał, że to wszystko to lipa? Dużo za późno a te 76 tys mieszkańców wam tego nie zapomni!!!!! No i do tego ty jako działać o wolność i demokracje razem w "bloku" z byłym komuchem? Człowieku?!
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2013-05-14 12:56 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Czytelnik
Panie Rembelski, wystarczy minuta by stwierdzić, że nie masz Pan racji i nie wiesz o czym piszesz. http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akcyzowy_/16-przepisy-ogolne/46-przedmiot-opodatkowania/145282-lokal-mieszkalny-lokale-obnizka-_obnizenie_-przychod-swiadczenie-nieodplatne-wynajem-zasob.html

odpowiedz oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
2013-05-14 13:04 33%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
kolego masz racje tylko że to nie była obniżka czynszu ale umorzenie.... rozumiesz różnicę ?
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-05-14 13:22 0%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez Czytelnik
Ja różnicę rozumiem, ale w powyższy artykuł dotyczy obniżek, a nie umorzenia. Widzę Panie Mariuszu, że również nie czyta Pan textu ze zrozumieniem.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-05-14 13:45 0%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Drogi Panie przez przypadek zbierałem materiały do tej sprawy i wiem jakie dokumenty podatkowe wystawiał ZBK ... Proszę sprawdzić samemu bo ja mam skany deklaracji wydanych przez ZBK i decyzji na przykład komisji stypędialnych....
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-05-14 13:49 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Dirk
Panie Czytelnik, ale link którego Pan wkleił nie dotyczy ulg ,nazwijmy to "technicznych" a jedynie udzielania obniżki czynszu tym najemcom, których dochód na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym wielorodzinnym nie przekroczy 316 zł, a w jednorodzinnym 461 zł i którzy złożą wniosek o zastosowanie ww. obniżki. Moim zdaniem to dwie różne ulgi.
odpowiedz oceń post 0 5 zgłoś do moderacji
2013-05-14 17:46 0%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
https://www.facebook.com/groups/427052887347992/?fref=ts dla dyletantów poniżej - macie opublikowane dokumenty bazowe do tego artykułu. Materiał poszedł też na skrzynki redakcyjne. Jeśli zwolennicy starej władzy nie wiedza co ta władza robiła to wypada najpierw sprawdzić potem pierniczyć głupoty. Wszyscy genialni krytycy artykułu Pana Stefana jesteście zwykłymi cynicznymi kłamcami . To co pisze Pan Rembalski to fakty a nie halucynacje. Umorzenie zaległości jest ulgą w spłacie i stanowi dochód. Zmniejszenie należności to skonto lub rabat albo upust.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-11 08:59 0%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez EBramis
CZAS SIĘ WZIĄĆ ZA PRACĘ I Z PŁACENIEM CZYNSZÓW NIE BĘDZIE PROBLEMÓW
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.