najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Stefan Rembelski: Wybudujmy plażę miejską na lewym brzegu rzeki Elbląg (+ wizualizacje)
2018-10-12 17:22 100%

Stefan Rembelski: Wybudujmy plażę miejską na lewym brzegu rzeki Elbląg (+ wizualizacje)

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Stefan Rembelski, który w nadchodzących wyborach samorządowych kandyduje na urząd prezydenta Elbląga z ramienia Stowarzyszenia Kukiz'15, proponuje wybudowanie kąpieliska miejskiego na lewym brzegu rzeki Elbląg, w odległości kilkudziesięciu metrów od budynku Młodzieżowego Domu Kultury, przeniesionego tutaj w 2010 roku z ulicy 12 Lutego. Nie ulega wątpliwości, że taka inwestycja ożywiłaby Wyspę Spichrzów, a elblążanie mieliby – podobnie jak mieszkańcy wielu innych miast, chociażby Warszawy – kąpielisko nad rzeką, położone w bardzo atrakcyjnym miejscu. 

Mała "Copa Cabana" na Starym Mieście

Od ponad 40 lat, odkąd mieszkam w Elblągu, prawe nabrzeże rzeki Elbląg nie przynosi miastu chluby. Służy mieszkańcom co najwyżej do wyprowadzania piesków na spacer. W wielu polskich miastach tereny nad rzeka tętnią życiem – są miejscem wypoczynku, rekreacji i rozrywki. Nie zawsze wiąże się to wielkimi nakładami finansowymi. Właśnie aspekt finansowy w przypadku naszego miasta ma znaczenie decydujące. Inspiracją mojego pomysłu na zagospodarowanie lewego brzegu rzeki Elbląg jest długi i nieudolny proces rewitalizacji basenu przy ulicy spacerowej. Ostatni projekt prezydenta Wróblewskiego nie uzyskał finansowania i został odłożony ad acta. Tradycyjnie w przyszłym roku Elbląg będzie pozbawiony kąpieliska miejskiego, co dotkliwie odczują mieszkańcy, a zwłaszcza młodzież i zwolennicy wypoczynku nad wodą, bez konieczności wyjeżdżania za miasto. Czy tak musi być?

– pyta Stefan Rembelski.

Stefan Rembelski pokazuje wizualizację plaży miejskiej usytuowanej nad rzeką Elbląg, fot. Marcin Mongiałło

Jest to z pewnością pomysł, który można zrealizować – miejsce przeznaczone do kąpieli, położone nad Nogatem, ma przecież nawet dużo mniejszy Malbork. Pomysł Stefana Rembelskiego opiera się na rozwiązaniach spotykanych w wielu miastach Europy Zachodniej, w których możemy zobaczyć kąpieliska miejskie położne nad rzeką. W przypadku Elbląga atutem takiej inwestycji jest – z uwagi na atrakcyjne miejsce – duża szansa na znalezienie prywatnego inwestora i zrealizowanie pomysłu dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, przy niewielkich wydatkach ze strony miasta.  

Czymś, co może potencjalnie zniechęcać do tego typu inwestycji jest jakość wody w rzece Elbląg, choć należy pamiętać, że na przestrzeni ostatnich lat uległa ona znacznej poprawie, o czym świadczy chociażby dopuszczenie do kąpieli w rzece pływaków startujących w elbląskiej edycji Garmin Iron Triathlon.

Jeszcze 9 lat temu – w 2009 roku – wody rzeki Elbląg były pozaklasowe. Ostatnie badania Sanepidu, które zostały opulikowane w 2017 r. – przy czym bazowano na wynikach z 2014 roku – wskazują,  że w niektórych kategoriach jest to klasa trzecia, czwarta, w niektórych druga. Jakość wody w rzece Elbląg nie jest gorsza niż jakość wody w Zalewie Wiślanym, gdzie już od paru lat we wszystkich miejscowościach nadzalewowych kąpiel jest dozwolona. Miasto nie musiałoby wykładać własnych środków, gdyż – jak myślę – jest  to na tyle atrakcyjny projekt, że zrealizowałby go, przy współudziale miasta, prywatny kapitał. 

– zauważa Stefan Rembelski. 

Jak duże koszty wiązałyby się z tego typu inwestycją? Stefan Rembelski uważa, że po wniesieniu przez miasto aportem gruntów (lub jego wieloletniej dzierżawie) nakłady inwestycyjne zamknęłyby się kwotą nie większą jak 7 – 8 mln złotych. Czy to dużo? Przypomnijmy w tym miejscu, że prezydent Elbląga Witold Wróblewski stara się o pozyskanie środków unijnych na rewitalizację basenu przy ul. Spacerowej, która miałaby kosztować w sumie 49,4 mln złotych, przy czym wkład własny miasta wynosiłby ok. 15,4 mln zł. Wybudowanie basenu w oparciu o projekt proponowany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości byłoby tańsze (o około 20 %) pod warunkiem, że miasto uzyskałoby dofinansowanie zewnętrzne. Nietrudno zauważyć, że oba projekty dotyczące basenu (promowane przez prezydenta i polityków PiS-u) opierają się na dofinansowaniu zewnętrznym i są od niego mocno uzależnione. 

Jest to dzisiaj technicznie możliwe do zrobienia. W części rzeki Elbląg mielibyśmy pływające pomosty, trzy baseniki o różnym stopniu głębokości – mały dla dzieci, śrendi i głębszy dla dorosłych. Można byłoby wybudować zjeżdżalnię. To jest technicznie bardzo proste, nieskomplikowane i nie aż tak drogie rozwiązanie. 

– twierdzi Stefan Rembelski.  

Zapytany o przeszkodę w realizacji w tym miejscu tego typu inwestycji z uwagi na położenie na terenie Portu Morskiego w Elblągu Stefan Rembelski twierdzi, że można ją bez większego problemu pokonać:

My w Urzędzie Morskim mamy tylko samych przyjaciół, bo możemy przekopać Mierzeję na terenie nie należącym do miasta Elbląga. Czy przypominacie sobie państwo, żeby na tym terenie w ostatnim okresie czasu cumował jakiś statek, czy jacht. Ja sobie nie przypominam, a często tędy przejeżdżam. [...] Jako elblążanie możemy tak naprawdę wiele. Tylko pytanie, czy chcemy.  Myślę, że ludzie, którzy rządzą Polską są także przyjaźni naszemu miastu, choćby z tej przyczyny, że zabiegają o głosy elblążan. Nie sądzę więc, żeby ten problem nie był do przejścia, a nie jest to inwestycja, która by raz na wieki wieków zamurowała ten teren. Jeżeli pojawią się tu inwestorzy – a nie pojawiają się od czterdziestu paru lat – to inwestycja, która nie jest droga i która po iluś tam latach także będzie wymagała nakładów, może zostać przeniesiona w inne miejsce. 

Zapytany o to, czy realizacja tego projektu nie kolidowałaby z basenem przy ul. Spacerowej, Stefan Rembelski stwierdził, że jeśli miasto znalazłoby inwestora prywatnego, z czym nie powinno być większych problemów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś myślał także o tamtym projekcie, choć zaznaczył że uruchomienie basenu przy ul. Spacerowej będzie bardzo kosztowną inwestycją (w przeciwieństwie do wybudowania kąpieliska nad rzeką Elbląg). 

 

Wizualizacje (+ stan obecny)

 

Plaża miejska nad rzeką Elbląg – wizualizacja; materiały prasowe Stefana Rembelskiego

 

Plaża miejska nad rzeką Elbląg – wizualizacja z opisem; materiały prasowe Stefana Rembelskiego

Wizualizacja – szkic, materiały prasowe Stefana Rembelskiego

 

Teren nad rzeką Elbląg – stan obecny; materiały prasowe Stefana Rembelskiego

oceń wątek 3 0 zgłoś do moderacji
2018-10-12 18:27 20%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Anty lewak
Powiedzcie mi kandydujący TOWARZYSZE skąd u WAS takie natchnienie? POMOŻECIE? POMOŻEMY! (Ale chociaż pierwszy sekretarz coś zbudował,żeby je....ne okrągłostołowcy mogli sprzedać i lizać d..ę lewactwu,żydokomuchom).
odpowiedz oceń post 3 12 zgłoś do moderacji
2018-10-12 18:43 72%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Eryk
W tym miejscu gdzie jest uzbrojony teren to bzdura. Tylko i wyłącznie dać działki za DARMO ! ! ! pod warunkiem że zostanie odtworzona zabudowa z lat 30 40 i w technologi z tamtych lat ! To mega droga sprawa dla inwestora ale miasto by dało mu grunty w ramach partycypacji w kosztach. Mija 70 lat od zniszczenia spichlerzy która nie są do dzis odbudowane !
odpowiedz oceń post 18 7 zgłoś do moderacji
2018-10-12 19:13 56%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez suwerę
Ahahahaha! Gadki dla półgłówków.Czy pan raczył już coś kiedyś wybudować?:)))))
odpowiedz oceń post 10 8 zgłoś do moderacji
2018-10-12 19:18 50%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Kosmita
Po co nam ozywiac jakąs starówke??? My mieszkamy na osiedlach takich jak ul próchnika daszynskiego itp gdzie pies z kulawa nogą( i politycy tez) cale lata nie zagląda. Nie remontowana okolica i zapuszczona. Polamane chodniki zero msc postojowych itd. To nas interesuje bo tu wracamy pi pracy i tu chcemy odpoczywac
odpowiedz oceń post 6 6 zgłoś do moderacji
2018-10-12 19:31 50%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Agnieszka
Jeden z lepszych pomysłów ostatnich lat. Mam nadzieję, że takie miejsce powstanie.
odpowiedz oceń post 10 10 zgłoś do moderacji
2018-10-12 20:34 40%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Anty
Pomysł ok, ALE:
1. Co z ewentualnymi powodziami?
2. Co z "elementem" z tamtej dzielnicy miasta, który będzie przychodził i dręczył wypoczywających o "2 zł na piwko"?
odpowiedz oceń post 4 6 zgłoś do moderacji
2018-10-12 22:30 73%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Neta
Byłoby super! Zbyt piękne, aby było możliwe.
odpowiedz oceń post 11 4 zgłoś do moderacji
2018-10-12 22:51 13%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Czyżby Panu Stefanowi zostało trochę odpadów po zamkniętej odlewni z Pasłęka ? A może poseł Kobylarz potrzebuje trochę miejsca na składowiska węgla z Kaliningradu ? Pomysł z pomostem genialny tylko trzeba pamiętać żeby na dole zrobić odstojnik na ciała potopionych dzieci i ze dwa pojemniki z jakimś CIF-em żeby pływacy mogli zmyć osady i ropę.... Ale genialne to i tak jest bo to "Stefciowe"
odpowiedz oceń post 2 13 zgłoś do moderacji
2018-10-12 22:55 61%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez WOLNY ELBLAG
A co robiłeś do tej pory???? Zbierałeś piasek?????
odpowiedz oceń post 11 7 zgłoś do moderacji
2018-10-14 20:44 50%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez kadrowy
Nie nie - do zbierania piasku trzeba mieć minimalne kwalifikacje
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2018-10-13 07:51 13%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez ksamol
Super... Po 5 piwek w Specjal-Pubie i na plażę!!!
odpowiedz oceń post 1 7 zgłoś do moderacji
2018-10-13 08:15 14%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez Huberta
Głupi i Głupota ... Tam basen ul.Spacercka ...
Polityk jest wariat rzeki na basenie. Głupi dla polityki.
odpowiedz oceń post 1 6 zgłoś do moderacji
2018-10-14 20:42 60%
13
odpowiedziano ponad rok temu przez ciekawe
Dokończyłaś szkołę podstawową normalnie czy wieczorowo
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2018-10-13 17:53 64%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez wyborca
Na zachodzie w Holandii to normalne, że takie kąpieliska są w takich miejscach, no ale cóż , Elbląg ma mieć tylko pola orne na Modrzewinie. Nigdy Elbląg się nie rozwinie przy obecnie rządzącym, czy byłym rządzącym, a i myślenie niektórych tu komentujących woła o pomstę. Elbląg ma być zaściankiem, ale życzę wytrwałości panie Rembelski.Elbląg potrzebuje takiego prezydenta jak pan panie Rembelski.
odpowiedz oceń post 7 4 zgłoś do moderacji
2018-10-13 22:13 44%
15
odpowiedziano ponad rok temu przez ELBLAG
Tak na zachodzie to normalne,ale nie wiesz ile tam ZAS wyrzucił złomu do rzeki!!!
oceń post 4 5 zgłoś do moderacji
2018-10-14 08:25 50%
16
odpowiedziano ponad rok temu przez Jestem na tak
U nas też może być normalne po 21 października - wszystko zależy od nas. Zostaniemy w domu czy pójdziemy podjąć decyzję w sprawie naszego miasta
oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2018-10-17 14:43 0%
17
odpowiedziano ponad rok temu przez Realista
Holandia nie miała na swoim terenie armii czerwonej, a to ona dokonała ogromnego spustoszenia w naszym mieście. Ktoś słusznie napisał tam na dnie znajduje się pełno żelaza. Tak będzie dno, ale oczywistym jest ze ludzie będą wychodzić poza obręb basenu. Poza tym TK wody morskie, zakaz kąpieli bezwzględny. Jak już chcecie na rzece to lepiej już zrobić to w okolicach spalonki poza wodami morskimi za wiaduktem na lotniczej.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2018-10-13 22:11 38%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez WOLNY ELBLAG
Człowieku o marnej wiedzy nawet nie wiesz ile leży tam na dnie żelastwa!!!!!!!!!!!!!!!! O wypadek nie trudno będzie.
odpowiedz oceń post 3 5 zgłoś do moderacji
2018-10-14 08:15 73%
19
odpowiedziano ponad rok temu przez romek
Gdybyś rozumiał co czytasz ale widzę że nie, spójrz może na prosty obrazek to może zatrybisz, że dno nie ma tu nic do rzeczy bo dno w basenie będzie konstrukcją nie zależną od dna rzeki i będzie bezpieczniejsze od wanny w łazience.
oceń post 8 3 zgłoś do moderacji
2018-10-14 22:32 25%
20
odpowiedziano ponad rok temu przez WOLNY ELBLAG
To wolę się wykąpać w czystej wodzie w łazience niż w ściekach.
oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2018-10-15 09:11 50%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez EL
Jestem zdecydowanie na tak!
odpowiedz oceń post 5 5 zgłoś do moderacji
2018-10-16 09:24 25%
22

odpowiedziano ponad rok temu przez Baba Wanga
Zróbmy to panowie!
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.