najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Sześciolatki: jeszcze przedszkolaki czy już pierwszoklasiści?
2016-02-12 17:00 100%

Sześciolatki: jeszcze przedszkolaki czy już pierwszoklasiści?

rozpoczęty ponad rok temu przez Maciej Markowski

Odpowiedź na to pytanie leży po stronie rodziców. Żeby jednak na nie udzielić odpowiedzi, niezbędne jest gruntowne przygotowanie oraz ogrom wiedzy. W związku z tym dzisiaj – oficjalnie – rozpoczęła się kampania, której nazwa brzmieć będzie: „Elbląska szkoła dla sześciolatka”. Na konferencji, która odbyła się w Urzędzie Miejskim, Prezydent Witold Wróblewski opowiadał dzisiaj, czy elbląskie szkoły są gotowe na przyjęcie przedszkolaków w pierwszych klasach. Według jego opinii placówki edukacyjne w naszym mieście są doskonale przygotowane do wykonania tego zadania. Zgodzili się z tym m.in. Dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Małgorzata Sowicka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 16 Karolina Witkowska, dwie zaproszone mamy 6-latków oraz dwójka największych zainteresowanych: Iza oraz Dawid – elbląscy sześciolatkowie.

Obowiązek, który nakazywałby 6-latkom rozpoczęcie nauki w I klasach, póki co przeforsowany nie został, dlatego też cała odpowiedzialność spada na rodziców, którzy muszą zadecydować, czy ich pociechy zostaną rok dłużej w przedszkolu, czy też już teraz zajmą miejsca w szkolnych ławach. Samych rodziców z tym dylematem nie zostawili elbląscy samorządowcy:

– Sześciolatek czy siedmiolatek do szkoły podstawowej to nie tylko dylemat rodziców, ale także samorządu, bo chcielibyśmy być do tego dobrze przygotowani. Dlatego przeprowadziliśmy wcześniej sondaż wśród rodziców – przedszkole czy szkoła. Wynika z tego, że nie wszyscy rodzice mają wiedzę właściwą, co z tym fantem zrobić, jak dla dobra dziecka postąpić. 

– mówił na konferencji Prezydent Wróblewski, po czym dodawał:

– Podjąłem decyzję po badaniu, po przekonaniu się, jakie są zapatrywania rodziców, co do tego problemu, że będziemy chcieli pomóc rodzicom w podjęciu tej decyzji, żeby była ona właściwa i ruszamy z kampanią informacyjną, która będzie prowadzona od dzisiaj, żeby rodzice mieli pełną świadomość w obliczu tak ważnej decyzji.

W ramach tej promocji zorganizowane zostaną (od 11 do 27 lutego) przez szkoły tzw. „dni otwarte”, na których będą mogli pojawić się wszyscy zainteresowani tematem i sprawdzić, czy rzeczywiście nie ma obaw przed puszczeniem dziecka do I klasy. Pojawią się także plakaty, ulotki czy banery, a później – w porozumieniu z telewizją – powstanie spot reklamowy. Celem nadrzędnym tych wszystkich działań będzie poszerzenie wiedzy rodziców przed podjęciem decyzji.

– Nie zawsze rodzice dysponują należytą informacją, dlatego naszym zadaniem, celem jest, żeby informacje właściwe i rzetelne przekazać. Decyzja jednak należy do rodziców, ale musi być podjęta w oparciu o odpowiednią wiedzę.

– wyjaśniała Małgorzata Sowicka z Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki.

Dyrektorka nie miała także wątpliwości, że szkoły udźwigną ciężar i wywiążą się ze swoich zadań:

– Nasze szkoły są świetnie przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Przygotowania trwały już od 2012 roku i co roku baza przygotowywana była coraz lepiej – teraz jest świetnie. […] Szkoła stwarza ponadto możliwość lepszego rozwoju dziecka w jego najlepszym okresie poznawczym i jesteśmy przekonani, że po przygotowaniu przedszkolnym, każde dziecko, czy większość dzieci, jest gotowe do podjęcia edukacji szkolnej.

Poza tym, jak zaznaczała Małgorzata Sowicka:

– Szkoły zapewniają wsparcie pedagogów, logopedów, psychologów, nauczycieli języków obcych. […] Przez cały czas pobytu w szkole dzieci mają zapewnioną opiekę. Wszystkie elbląskie szkoły posiadają świetlice szkolne. W większości z nich świetlice dla klas pierwszych są w osobnych pomieszczeniach. Każda szkoła dysponuje także kuchnią oraz stołówką.

Ponadto wszystkie szkoły, które przyjmą już teraz sześciolatków, posiadają m.in.: sale, która mają część dydaktyczną i rekreacyjną, są wyposażone w meble dostosowane do wzrostu i potrzeb dzieci, sprzęt multimedialny i interaktywny czy bezpłatne podręczniki, które można zostawić w szkole.

– To nie jest tak, że lekcje odbywają się w cyklu 45-minutowym w ławkach. Oczywiście, są też takie zajęcia, ale czas pracy jest dostosowany do możliwości dzieci – przyznawała Małgorzata Sowicka.

A co na to wszystko mamy sześciolatków?

– Iza poszła jako 6-latek do szkoły i jestem z niej bardzo zadowolona. W przypadku mojego dziecka było tak, że ona nam pokazywała, że chce się rozwijać nie tylko fizycznie, ale też i umysłowo. W przedszkolu była zabawa, ale zabawa jest też w szkole. Nawet czasami przemyca zabawki... – zachwalała jedna z mam, Pani Andżelika Gromulska.

Jaką decyzję podejmą ostatecznie rodzice ponad 1200 sześciolatków? Przekonamy się już niedługo.

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2016-02-12 19:38 100%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Rodzic
6 latek to przedszkolak , zaden uczen z niego
odpowiedz oceń post 20 0 zgłoś do moderacji
2016-02-12 20:39 12%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez powiec
Ja wiem, ze w Polsce wszyscy się znają na szkolnictwie, medycynie, mechanice pojazdowej i piłce nożnej, ale dorzucę trochę faktów!;) Na 28 krajów UE tylko w Polsce, Rumunii i Finlandii (ale to pewnie przez ciężkie zimy) dzieci idą do szkoły w wieku dopiero 7 lat. W większości krajów UE do szkoły idą 6 latki, a w niektórych krajach np. w Anglii 4-5 latki!!! Powiedzcie mi czy polskie dzieci są głupsze niż dzieci w Anglii i przez co muszą iść później do szkoły?;)
odpowiedz oceń post 2 15 zgłoś do moderacji
2016-02-13 07:31 91%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Rodzic
Do @ powiec - czy masz pojecie jak wygladaja zajecia dla dzieci w Angli tam do ktores klasy dzieci chodza do szkoly jak nasze do przedszkola , zadnych prac domowych sprawdzianow itp. A u nas od 6 latka ciezki plecak i prace domowe to norma
odpowiedz oceń post 10 1 zgłoś do moderacji
2016-02-13 08:51 63%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez KaKa
Prezydent Wróblewski nie działa w interesie 6-cio latków ale w interesie klanu nauczycieli emerytów, którzy zamiast bawic wnuki zabierają miejsca pracy młodym nauczycielom.. Znów Wróblewski okazuje się lobbysta a nie prezydentem wszystkich elblążan. To znakomita okazja by pozbyć geriatrycznej kadry kadry pedagogicznej i poprawić budżet oświaty. !200 sześciolatków to mnij więcej trzy szkoły - czyli tak około 200 nauczycieli którzy są nikomu nie potrzebni.- potrzebna jest męska decyzja faceta z nabiałem
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2016-02-13 19:53 100%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez ELBLĄŻANIN
Cały problem Pana Wróblewskiego to brak reformy oświaty w Elblągu, próba przeczekania do nastepnych wyborów. Na uczna w szkole dotacja panstwa to okolo 5000 złotych, na przedszkolaka tylko 1500. Reasumjac Panu Prezydentowi zabraknie 3 mln. zlotych. Biorąc pod uwage inne wpadki Prezydenta mamy duża szanse na bakructwo. Ciekawe czy innym mieszkancom tez pan Prezydent posprzedaje tak tanio i bez przetargu grunty w miesci.
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2016-02-13 23:38 50%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez wkurzona
a w jaki sposób szkoły zaopiekują się dziećmi 6 letnimi w okresie przerw i ferii?! musimy wtedy brać zwolnienia albo urlopy bo szkoła jest zamknięta a my nie mamy co zrobić z maluchami!? litości nie mydlcie nam oczu! w przedszkolu jest 10 pełnych miesięcy opieki a w szkole może 7, 8 ??!!!
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2016-02-14 12:15 50%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez annaa
No i o to właśnie chodzi rodzicom, nie o dobro dziecka, jego start, edukację, to, żeby nie był gorszy od swoich rówieśników w Europie, tylko o instytucję NIAŃKI. A co mamusia zrobi za rok, jak dziecko jako 7. latek pójdzie do szkoły?
oceń post 1 1 zgłoś do moderacji
gorski.k83
2016-03-02 12:34 0%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez gorski.k83

Dziecko 6-ścio letnie powinno się jeszcze rozwijać na poziomie przedszkola, w szkole zaczyna się inne traktowanie dzieci , nauczyciele inaczej do nich podchodzą..


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
arletkakow
2017-05-18 20:34 0%
9

zabawki edukacyjne

odpowiedziano ponad rok temu przez arletkakow

Witajcie :) Moim zdaniem podstawą jest żeby dbac o rozwój dziecka. Sama jestem za tym by dziecko jak najdłużej było w przedszkolu, bo na dorosłe życie będzie jeszcze miało czas... Warto dbać o to by bawiło się odpowiedniemi rzeczami :) Ostatnio w sieci trafiłam na klocki Duplo: https://www.klockidlaciebie.pl/pol_m_LEGO_Lego-Duplo-156.html :) Lego to nie tylko zabawa, ale także edukacja!


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.