najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
eijk
2016-04-01 12:37 100%

SZOK! Elblążanie, najbardziej zadowolonymi mieszkańcami miasta na świecie

rozpoczęty ponad rok temu przez Artur Borkowski

Międzynarodowa Fundacja Life City Quality (LCQ) opublikowała dziś raport, którego nikt w Elblągu się nie spodziewał. Wynika z niego, iż mieszkańcy naszego miasta są najbardziej zadowolonymi mieszkańcami miasta na świecie. Badania nad jakością życia w miastach i aglomeracjach trwały nieprzerwanie od 2014 roku. Wyniki powstały w oparciu o ponad 170 milionów anonimowych ankiet. We wcześniejszych latach (badania przeprowadzane są co 24 miesiące) wygrywały takie miasta jak: Nowy Jork, Paryż, Berlin, Xion Cii (Korea Południowa). Towarzystwo trzeba przyznać – przednie...

Wraz z Elblążanami zastanawiamy się, co mogło być tego powodem. Odpowiedzi nie trzeba jednak długo szukać. Poniżej publikujemy listę dokonań i innowacyjnego podejścia włodarzy naszego miasta, która z pewnością przyczyniła się do tak prestiżowego sukcesu.

Opieka zdrowotna

Już od ponad 10 lat funkcjonuje w Elbląga Elektroniczna Karta Usług Medycznych (EKUM), która nie dość, że wyeliminowała kolejki to spowodowała otwarcie wielu poradni specjalistycznych.

Doktor Zbigniew Serce mówi:

Elbląg stał się prekursorem w obsłudze Pacjenta. Panuje porządek, wszystkie wyniki badań można podejrzeć w Internecie, karetkę można wezwać SMSem, a na hasło „boli” przygotowywany jest zespół prewencyjny. Ja i moi koledzy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem współpracy samorządu z NFZ i jednostkami medycznymi. Myślę, że o przeprowadzce do Elbląga nie decydowały domy jednorodzinne dla każdego pozyskanego specjalisty, a właśnie nowoczesność i porządek jakiego może pozazdrościć cały kraj.

Komunikacja

Na początku, Elblążanie wyrażali sprzeciw na sprowadzanie do naszego miasta starych niemieckich tramwajów. Modernizacje przeprowadzone przez producentów PESY, tchnęły jednak w tramwaje nowe życie. Monitory LED w nagłówkach kubełkowych wygodnych foteli, klimatyzacja strefowa dla każdego pasażera, kolorowy kącik dla dziecka, wszelkie udogodnienia dla niepełnosprawnych i najważniejsze, na wzór przewoźnika PKP Intercity - kawa dla każdego podróżującego. To mogło się spodobać.

W popularnych liniach autobusowych, kursujących tylko w sezonie w kierunku ogródków działkowych, zostały zamontowane automaty z nasionami popularnych warzyw i owoców. Pod koniec sezonu kursują również specjalne autobusy, gdzie można zakupić świeże owoce pracy działkowców. Tego nie ma nikt.

Jak się okazało innowacyjne pomysły, wyjście do oczekiwań mieszkańców z nawiązką rekompensują zarzucenie przez poprzednich włodarzy miasta pomysłu na budowę metra.

Takie podejście o dziwo, nie wpłynęło negatywnie na kondycję elbląskich korporacji taksówkarskich. Dziś taksówkarze są uśmiechnięci, nie przeszkadzają im kasy fiskalne. Zmiany wymusiły również u nich nowe podejście do przewozu pasażerów. Dziś klient taksówki raczony jest wspaniałymi historiami o Elblągu, może zażyczyć sobie masaż pleców po skończonym kursie a za dopłatą poprosić taksówkarza o wspólny obiad. Piękne, nieprawdaż?

Edukacja

W ciągu ostatnich 10 lat edukacja przeżyła największy rozkwit w całej historii miasta. Już po narodzinach dziecka, jest ono zgłaszane do żłobka, przedszkola oraz szkoły. Dziecku przyznawana jest karta małego mieszkańca, która oprócz wielu zniżek, gwarantuje bezpłatne kino, teatr, basen czy lodowisko. Dzieci mają zagwarantowane miejsce w placówkach  dostosowanych do wieku, po ukończeniu pierwszego roku życia. W Elblągu został wdrożony specjalny program – MŁODZI I NOWOCZEŚNI, który wymusza na pedagogach zapoznawanie dzieci ze smartfonami i tabletami już od 2 roku życia. Na równi z tym programem prowadzone są również lekcje czytania - młodzież oprócz nowinek, z szacunkiem uczy czytać się gazety oraz instrukcje obsługi wielu urządzeń (dorosła bolączka większości Polaków).

Z początku bałam się tych wszystkich dziwnych pomysłów. Tablet dla dwuletniego dziecka ? Głupota!. Gdy jednak Jasio pokazał na YouTubie jak inaczej zrobić sernik a mężowi pokazał nową wiertarkę na allegro, nasze podejście się zmieniło. Dla nas największą zmianą było podejście dziecka, wstaje przed nami, samo się ubiera i jak najszybciej chce dojechać do żłobka. Często nie chce wracać do domu. Jest to o tyle dziwne, że po wydłużeniu czasu pracy żłobków do 20, myśleliśmy że 12 godzin poza domem wystarczy. Na całe szczęście w naszym żłobku uruchomiono pokoje sypialne dla rodziców. Korzystamy średnio 10 razy w miesiącu.

mówi Ela, mama Jasia.

Gdy wprowadzono ogólnopolską akcje STOP ZWOLNIENIOM Z Wfu, Elbląg wprowadzał akcję START dla 20h WF w szkołach. Nasza młodzież chętnie uczęszcza nie tylko do szkoły ale także czynnie uprawia sport. Z całą pewnością wpływ miały na to pogadanki ze sportowcami światowego formatu. Elbląg odwiedzili już praktycznie wszyscy aktualni medaliści Olimpijscy, a wrześniowe spotkania z graczami Realu Madryt, przerosły oczekiwania organizatorów.

Elbląg przez wiele lat, miał poważny problem ze szkolnictwem wyższym, dziś magisterka, doktorat nie jest żadnym problemem. Dzięki temu, już od ponad 12 lat rośnie w siłę Elbląskie Miasteczko Akademickie, popularnie nazywane EL-HIGH-PLACE. Dziś, liczbę studentów szacuję się na ponad 30 tys.,a coroczna Elblążada-nieżenada (tydzień studenta) ściąga do Elbląga gwiazdy największego formatu i studentów z całej Polski. Mieszkańcy bawią się z młodzieżą. Na całe szczęście tegoroczna impreza jeszcze przed nami. Producent traktorów tylko na pierwszy dzień imprezy ma zamiar udostępnić 123 traktory wraz z platformami. Oj będzie się działo :)

Niebagatelny wpływ na jakość edukacji i życia w Elblągu, miało wpływ uruchomienie pilotażowego programu rządowego 5000+ dla każdego niemarudzącego mieszkańca.

Gdzie mieszkają Elblążanie

Podjęcie decyzji od likwidacji ZBKu ponad 11 lat temu zlikwidowało nie tylko długi mieszkańców, ale przyczyniło się do zwiększenia obrotu na rynku nieruchomości. Ciągły napływ ludności z większych miast do nowocześnie zarządzanego miasta, przyczynił się do uruchomienia MODRZEWINY 7 i 8. Modrzewina 1 to dziś oaza stylu i bogactwa. W mieście panuje zieleń, szpecące miasto reklamy zlikwidowano już dawno. Obiecane przez jednego z prezydentów baseny miasta na każdym osiedlu, tętnią życiem a zimą zamieniają się w lodowiska. Żyję nam się lepiej. Wszystkie wprowadzane reformy, mimo początkowych protestów, spowodowały, iż Elbląg to 300 tysięczne miasto. 

Gwałtowny przyrost ludności pozwolił zachować lokalny charakter i owiany tradycją rynek przy ul. Płk Dąbka. Zachowano również tradycyjne przejście przez ulicę. Przejścia podziemne sprawdziły się w całym mieście. Tu jednak zachowano zdrowy rozsądek. Kierowcy czekający 30 minut na przejazd przez przejście są również zadowoleni.

Z początku mnie to irytowało. Dziś specjalnie wyjeżdżam w godzinach największego ruchu. W samochodzie jem śniadanie, golę się, czytam gazetę. Auto w tym czasie jest myte i suszone przez dorabiającą sobie młodzież. Popularne elbląskie radio w tym czasie przeprowadza ciekawe rozmowy, nie męcząc nas nowoczesną muzyką. Popularne też stały się przebieżki prezydenta między samochodami. To właśnie tutaj narodziło się wiele wprowadzonych w życie pomysłów. Wcześniej prezydent jeździł rowerem. To nie było jednak to. Jest super.

- mówi pan Kazimierz, 45 letni biznesmen, który w Elblągu odnalazł przepis na sukces.

Dzięki rozwojowi budownictwa, tylko w 2015 roku oddano do użytku nowe osiedla Łęcze Złota Dolina, Jegłownik Diamentowe Równiny oraz Suchacz Jodowe Marzenie.

Biznes i Gospodarka

Aby w Elblągu można było przeprowadzić wiele zmian, specjalnie i bez kłótni zmieniono Konstytucję RP. Wszystkie zmiany na całe szczęście były konstytucyjne. O tym, że w Elblągu są największe zniżki już się specjalnie nie mówi. Mieszkańcy innych miast i regionów najbardziej zazdroszczą nam zwolnień z ZUS, 120 dniowych urlopów, zakładowych żłóbków i na wzór Google, elastycznych godzin pracy i wszelkich uciech dla ciała i duszy.

Dziś w Elblągu przedstawicielstwa mają wszystkie poważne firmy międzynarodowe, a z taśm fabrycznych w ubiegłym roku wyjechał 500 tysięczny POLONEZ. Kiedyś produkowaliśmy części do tego wspaniałego marzenia Polaków w PRL, dziś produkujemy jego nowoczesną wersję, która sprzedawana jest do 127 krajów na całym świecie. Polonez EcoDrive to nowoczesna maszyna, na której pomysł wpadła ówczesna radna Maria Kosecka. 

Najstarszy elbląski Hipermarket Ogrody, przeszedł już kolejną (trzecią) rozbudowę, dziś rozciąga się od wysokości połowy ulicy Ogólnej, do wysokości połowy Modrzewiny I. Codziennie pracuje w nim ponad 12 tys. mieszkańców. Od zeszłego roku można już mówić parafia Ogrody, gdyż do użytku została oddana kaplica z 1500 miejscami siedzącymi. Nowe hasło centrum handlowego oddaje aktualną strategię: dużo dla ciała i wszystko dla duszy. Pozostałe 28 centr handlowych myśli nad podobnym rozwiązaniem.

Jedną z większych znanych firm jest firma Adidas, która ogromne zapotrzebowanie rynku na dresy tej marki ustaliła już ponad 20 lat temu.

Jak mówi Jean Trzypassek, dyrektor elbląskiej fabryki

– Elbląg zawsze był w kręgu naszego zainteresowania, Adidas to marka, która w Elbląskie realia wpasowała się idealnie. Oprócz eksportu na cały świat, sami mieszkańcy Elbląga generują ponad 20% zapotrzebowania. Specjalnie dla nas dedykowano linie: ŁYSY DRES, ELBLĄSKI SZAŁ czy ostatnio 3 x YOLO.

Elbląskie firmy zdobywają prestiżowe nagrody na całym świecie. Konkurują jakością i ceną. Tak, można zrobić coś dobrze i tanio bez miski ryżu. Ostatni konwent biznesowy odbył się na początku roku. W nowoczesnej hali ELBLAG-EXPO-2020 zasiadło ponad 9600 gości z całego świata. Barack Obama, wzorem ostatnich miesięcy, również nie spotkał się z Prezydentem Dudą, mimo że właśnie w Elblągu miało nastąpić przełamanie delikatnych stosunków.

Fundacja LCQ dużo miejsca w swoim raporcie poświęca obecności naszego miasta w Internecie. Nowoczesna strona w Internecie, laureat nagrody WEB AWARDS 2015, daleko wykracza poza obecne schematy. Wirtualny asystent, piękne zdjęcia, opcja dla rzeczywistości wirtualnej, ciekawe i żywe wywiady z prezydentem, historia miasta w formie komiksu.

Tym czym różni, się nasze miasto od innych, doceniają bardziej osoby spoza Elbląga. My do dobrego szybko się przyzwyczailiśmy. Myślimy, że tak jest wszędzie. O tym, w jak wspaniałym mieście żyjemy przypomniał nam dzisiejszy raport. Nie zwalniamy jednak tempa, Urząd Miasta w Elblągu oczekuje na Państwa pomysły codziennie w godzinach 23:59:01 – 23:59:02 lub pod e-mailem: nieinteresujenasto@elblag.eu.

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2016-04-01 12:52 100%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Joka
Toc to na dzien dobry smierdzi mi pryma aprilisowym zartem
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2016-04-01 12:59 100%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Lolki
Prima Aprilis
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2016-04-01 13:06 50%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez xyz
Same detektywy w komentarzach, buahahaha ;D Świetny tekst
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2016-04-01 13:30 100%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez 1 kwietnia
Miałki dowcip
odpowiedz oceń post 4 0 zgłoś do moderacji
2016-04-01 13:37 75%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez fafadfa
dobre
odpowiedz oceń post 3 1 zgłoś do moderacji
2016-04-01 20:27 40%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez animowy elblążan
Piszta wiencej takich gupot, to przeczytają to islamiści i już nie bendą chcieli do Londyna czy Berlina, tylko do Elblonga będom przyjeżdżać, z bombami oczywista.
odpowiedz oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2016-04-01 20:47 67%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Milla
Hmm Panie Arturze jak Pan to wszystko spełni to zagłosuje na Pana w wyborach na Prezydenta miasta :)
odpowiedz oceń post 2 1 zgłoś do moderacji
2016-04-01 21:52 100%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez plif
Udał się 1kwietnia-dobry żart
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.