najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
piotrekg
2013-03-16 06:18 100%

To nie szpecąca rudera, a zabytek modernizmu

rozpoczęty ponad rok temu przez Piotr Giziński

Na rogu ulicy 12 lutego i ulicy Trybunalskiej, stoi szary budynek, który bardzo wyróżnia się na tle innych obiektów w tym rejonie. Uważany jest często przez mieszkańców za budowlę szpecącą okolicę. Mimo tych negatywnych skojarzeń, budynek przy ulicy Trybunalskiej 17 jest wpisany na listę zabytków Elbląga. Jaką wartość historyczną przedstawia ten obiekt?

Kiedy mijamy ten niewielkie budynek, możemy zastanawiać się, po co ten obiekt jeszcze stoi. Mały, zaniedbany i w pewnym sensie brzydki. Mało kto jednak w Elblągu wie, że ta niewielka budowla jest zabytkiem, i to unikatowym.

- Budynek ten jest niepowtarzalnym w swojej skali przykładem modernizmu. Jest niedocenioną przez mieszkańców perłą architektury Elbląga - mówi Joanna Klupczyńska, kierownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Modernizm w architekturze, charakteryzował się prostotą wykonania, bez zbędnej ornamentyki. Budowla miała być prosta i funkcjonalna. Modelowy budynek modernistyczny powinien posiadać: płaski dach z tarasem, szerokie okna wpuszczające dużo światła, kubiczną bryłę, duże płaskie i jednolite powierzchnie elewacji – białe lub w pastelowych kolorach, okna pozbawione wewnętrznych podziałów. W budownictwie stosowano surowe materiały, jak beton czy stal.

Budowniczym był Hugo Häring – niemiecki architekt modernistyczny. W napisanym przez siebie eseju „Wege zur Form”, przedstawił swoje rozważania na temat architektury, w których udowodnił, że forma architektoniczna powinna wyrastać z otoczenia i funkcji danego budynku. Esej ten stał się podstawową lekturą kolejnych pokoleń architektów modernistów.

Projekt budynku, był realizowany pod nadzorem niemieckiego architekta Karla Boettchera. Na zamówienie dr Frentzela w 1928 r. Stąd też w nazywany jest Domem dr Frentzela. Niestety nie wiadomo, kim była ta osoba. Możemy się domyślać, że należał do osób zamożnych, skoro pozwolił sobie na wybudowanie tak dużej willi.

Budynek jest dwukondygnacyjny, z cegły ceramicznej, wzniesiony na planie litery „L”. Można z niego wydzielić trzy przylegające do siebie bryły. Posiadał duże poziome prostokątne okna, i całkowicie przeszkloną od południa i wschodu werandę, przez co bryła budynku nabrała lekkości i przejrzystości. Na parterze znajdował się olbrzymi salon w kształcie litery „L”, z oknami skierowanymi na ogród, jadalnią i kuchnią. Na pierwszym pietrze znajdowały się sypialnie i taras. Przy budynku, oddzielony ścianką od ogrodu kwiatowego, znajdował się warsztat.

W czasie wojny, budynek doznał niewielkich zniszczeń. W latach 60-tych, został zaadaptowany na Państwowe Biuro Notarialne, a w latach 80-tych, ponownie stał się w całości budynkiem mieszkalnym.

Budynek przy ulicy Trybunalskiej 17, był pierwszą modernistyczną budowlą zrealizowaną na terenach dawnych Prus. I dlatego przechodząc obok, warto się dokładnie przyjrzeć temu zabytkowemu obiektowi.
 

oceń wątek 36 0 zgłoś do moderacji
2013-03-16 08:48 50%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez pedros
Tyle lat chodzę koło tego budynku i nie wiedziałem ;). Dzięki redakcjo za fajny tekst. Może jakaś tabliczka informująca o tym by się przydała?
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-03-16 09:29 67%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Łukasz23
Bardzo wartościowy tekst - faktycznie to zupełnie nieznany elbląski zabytek. Niestety - podobnie jak w przypadku wielu modernistycznych budynków w Polsce - niefrasobliwe i amatorsko przeprowadzane renowacje, różne samowolne dobudówki albo po prostu zaniedbanie sprawiły, że dziś oglądamy ruiny, które nie mają szansy się godnie zaprezentować.
odpowiedz oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2013-03-16 11:03 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez lodołamacze
Moja koleżanka chodziła na lekcje gry na pianinie, do Pani, która mieszkała w tym bloku :)
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-03-16 12:43 10%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez pruski architekt
Etam zabytek. Rozwalić to i postawić cos godnego centrum miasta. Są inne zabytki o które miasto nie dba a mają o wiele więcej wartości co do architektury np budynek bramny z przejazdem przy ul. Fałata/Pionierska.
odpowiedz oceń post 1 9 zgłoś do moderacji
NoName
2013-03-17 17:51 25%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
W Elblągu chyba komuś tęskno za kiczowatym PRLem. W tym mieście jakieś szpecące formy przestrzenne z minionej epoki uznaje się za największe dzieła sztuki. A jakiś budynek przypominający garaże uznają za zabytek.

A tym czasem prawdziwe zabytki sypią się ze starości i nikomu to nie przeszkadza. Np. mały pałacyk przy stoczniowej, zamiast wyremontować to zasłonili płotem. Albo piękna zabytkowa kamienica przy zamkowej, która od czasu zbudowania nie była chyba jeszcze ani razu remontowana.
odpowiedz oceń post 4 12 zgłoś do moderacji
2013-03-20 11:47 60%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Łukasz23
Tak się składa, że autor tego budynku projektował lepsze domy a nawet obory (http://www.flickriver.com/photos/tags/gut+garkau/interesting/) niż wielu współczesnych architektów (nie wspominając o budowniczych poprzednich epok). Sęk w tym, że każdy budynek lub dzieło sztuki zdziadzieje, jeśli pozostanie zaniedbane przez kilka dekad - to samo dotyczy elbląskich form przestrzennych!
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2013-04-14 13:46 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez ???

taaaaaaaaaaaaa no piekny zabytek!!!!Zawsze sie zastanawialam,czy to nie jest wiezienie? same sciany...


odpowiedz oceń post 0 5 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.