najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
W przyszłym roku prawo użytkowania wieczystego przekształci się w prawo własności
2016-12-21 10:02 100%

W przyszłym roku prawo użytkowania wieczystego przekształci się w prawo własności

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Istnieją zmiany prawa, które dotyczą wszystkich bądź bardzo dużej grupy ludzi. Taka zmiana wejdzie w życie w przyszłym roku (w projekcie legislacyjnym zakładana data to 1 stycznia, ale wysoce prawdopodobne jest, że będzie ona późniejsza). Wówczas prawo użytkowania wieczystego w budynkach wielorodzinnych przekształci się w prawo własności. W związku z tym właściciele lokali w budynkach stojących na gruntach nienależących uprzednio do nich z mocy prawa staną się właścicielami udziałów w tych gruntach. Zmiana spowoduje zniesienie obowiązku wnoszenia corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Dodać jednak należy, że za opisywaną powyżej zmianę kwalifikacji prawnej trzeba będzie uiścić stosowną opłatę.

Aktualnie, jednym z głównych problemów związanych z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności tegoż gruntu jest konieczność uzyskania zgody wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego danego gruntu. Mając na uwadze powyższe, sprzeciw  chociażby  jednego  współużytkownika  wieczystego  blokuje  nabycie  prawa  własności  gruntu  przez  pozostałych mieszkańców  budynku  do  czasu  rozstrzygnięcia  sprawy  przez  sąd.  Taka  sytuacja  powoduje przedłużanie  procesów  przekształceń  gruntów  zabudowanych  budynkami  wielolokalowymi, co  przekłada  się  na  niezadowolenie  właścicieli  lokali  i  dodatkowe  obciążanie  organów  administracji  publicznej  i sądów  sprawami  z  tego zakresu.

W uzasadnieniu projektu Ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym guntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własności gruntów czytamy co następuje:

Przekształcenie współużytkowania wieczystego, które ze swej natury jest prawem czasowym, we współwłasność (niepodlegającą ograniczeniom czasowym) można, bowiem ujmować jako umocnienie prawa do mieszkania i zwiększenie bezpieczeństwa prawnego właścicieli lokali w budynkach posadowionych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Zrealizuje się to z jednej strony przez wyeliminowanie czasowego charakteru prawa przysługującego do gruntu, na którym posadowiony jest budynek mieszkalny, a z dru giej strony przez odpadnięcie, często istotnego, obciążania ekonomicznego w postaci obowiązku ponoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste.

Mająca wejść w życie ustawa dotyczyć będzie właścicieli mieszkań i lokali użytkowych (handlowych i usługowych) w budynkach wielorodzinnych, stojących na gruntach zabudowanych i oddanych na cele mieszkaniowe. Co bardzo istotne, w budynkach tych co najmniej połowę lokali muszą stanowić mieszkania, a wśród nich co najmniej jedno mieszkanie musi być wyodrębnione jako własnościowe. Oznacza to, że mająca wejść w życie ustwa nie będzie dotyczyła mieszkańców bloków spółdzielczych, w których nie ma ani jednego mieszkania z pełnym prawem własności. Będzie natomiast dotyczyła gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi o funkcji   mieszanej,   np. mieszkaniowo-usługowej. Powszechne   jest bowiem, szczególnie  w  dużych  miastach, umiejscawianie na  parterze budynków mieszkalnych lokali handlowych  i usługowych. Zakłada  się,  że  w  takich  przypadkach wszyscy  właściciele  lokali  w  budynku (zarówno mieszkalnych, jak i usługowych) uzyskają udział we własności gruntu w zamian za  dotychczasowy udział  w użytkowaniu wieczystym. Co więcej, ustawa ma również dotyczyć właścicieli domów jednorodzinnych. Na koniec  bardzo istotny fakt: spod jej działania wyłączone będą działki komercyjne.

Za przekształcenie gruntu, podlegającego dotychczas użytkowaniu wieczystemu, w prawo własności trzeba będzie uiścić opłatę. W uzasadnieniu projektu ustawy znajduje się zapis:

(...) z  tytułu  przekształcenia  udziału  w  użytkowaniu  wieczystym gruntu  w  udział  we  własności  tego  gruntu  współwłaściciel  będzie ponosił  roczną  opłatę przekształceniową  na  rzecz dotychczasowego  właściciela  gruntu. Przyjęto  rozwiązanie, że w odniesieniu  do udziałów  związanych  z  lokalami  mieszkalnymi  opłaty  przekształceniowe będą wnoszone przez  okres  20  lat,  liczony  od roku, którym wydano zaświadczenie. Taki  sam  okres – 20 lat ponoszenia opłat zaproponowano za przekształcenie udziałów związanych z garażami lub miejscami postojowymi. 

Należy dodać, że  w  odniesieniu  do  udziałów  w  użytkowaniu  wieczystym  związanych  z  lokalami  o  innym przeznaczeniu  niż mieszkalne  (np. lokalami  usługowymi) przewidziano  dłuższy  okres  odpłatności wynoszący 33 lata.

Zakłada się, że opłaty nie będą aktualizowane. Obecnie aktualizacja  wymaga bowiem sporządzania jednostkowych  wycen  przez  rzeczoznawców  majątkowych  i często  powoduje  znaczne dysproporcje w wysokości opłat ponoszonych przez użytkowników wieczystych gruntów, nawet położonych w podobnych lokalizacjach. Opłaty będą natomiast waloryzowane specjalnym wskaźnikiem GUS, nie częściej niż co trzy lata. Dzięki temu do historii mają odejść horrendalne podwyżki będące zmorą wielu użytkowników wieczystych.

Co więcej, dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów należących do Skarbu Państwa będą mogli liczyć na bardzo dużą, niezwykle atrakcyjną bonifikatę w postaci 50-procentowego upustu pod warunkiem, że zdecydują się na jednorazowe spłacenie całej opłaty przekształceniowej. Jak nietrudno zauważyć zapłacą w tym przypadku jedynie za 10, a nie 20 lat. Natomiast w odniesieniu do nieruchomości stanowiących przed  dniem wejścia w życie ustawy własność jednostek samorządu  terytorialnego,  w  celu  zachowania  zasady  samodzielności  samorządów, zaproponowano  zasadę,  że bonifikata  będzie  mogła  zostać  udzielona przez właściwy organ, na podstawie uchwały rady lub sejmiku.

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2016-12-21 18:29 88%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez TOM
Brawo rząd PIS-u
odpowiedz oceń post 7 1 zgłoś do moderacji
2016-12-22 08:05 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez zazu
bzdura, może autor najpierw sprawdzi te informacje a dopiero zacznie pisać tekst
odpowiedz oceń post 0 1 zgłoś do moderacji
2016-12-22 10:49 0%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez odp.
Na stronach rządowych jest projekt ustawy z datą wejścia w życie 1 stycznia. Data ta jednak najprawdopodobniej nie zostanie dochowana, ale jest pewne, że ustawa wejdzie w życie w przyszłym roku i to raczej w pierwszym kwartale 2017. Najważniejsze jest to, że duża zmiana prawa dojdzie do skutku i stanie się to już wkrótce.
oceń post 0 1 zgłoś do moderacji
2016-12-22 12:47 67%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez zazu
no jeżeli dla pana 1 lipca jest w pierwszym kwartale to nie będę się spierać ;)
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2016-12-23 00:37 0%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez odp.
Skąd lipiec? Czyżby pracowała Pani / pracował Pan w centrum legislacji? ;)
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2016-12-30 11:37 0%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Autor
Do: Zazu.Takie dezinformacje typu 1 lipca sa zupenie nie na miejscu. Ustwa wejdzie w życie w przyszłym roku. Informacja została sprawdzona - prjekt ustawy z datą wejście w życie oznaczoną na dzień 1 stycznia 2017 widnieje cały czas na stronach legislacja.gov.pl. Wiele wskazuje na to, że będze to późniejszy termin, ale prosiłbym o rzetelną ifnormację (o ile Pani / Pan wie), a nie wskazywanie niewiarygodnej daty 1 lipca. Wiele wskazuje na to, że będzie to dużo wcześniejszy termin niż 1 lipca 2017.
oceń post 0 1 zgłoś do moderacji
maksiu432
2017-01-12 13:11 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez maksiu432

Ktoś coś słyszał ile mamy obecie długu ? 500+ wychodzi bokiem prawda O.o :PAdwokat Warszawa dyskryminacja


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
modliszka
2017-05-19 06:47 100%
8

Prawo mieszkaniowe

odpowiedziano ponad rok temu przez modliszka

No tak, głośno się teraz o tym zrobiło, jedni się cieszą, inni obawiają i nie ma się co temu dziwić. Dobrze, że akurat mnie to nie dotyczy


odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.