najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Marcin Pszczółkowski
2014-07-02 06:51 50%

Czy badania archeologiczne wstrzymają budowę basenu?

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Pszczółkowski

Miasto ma bardzo mało czasu, aby za pozyskane środki unijne wybudować drugi basen w Elblągu. Tymczasem odkrycie archeologiczne na terenie budowy może całą inwestycję mocno zahamować. To zaś może oznaczać poważne problemy. Nawet konieczność zwrotu dotacji.

Przypomnijmy, że zgodnie z harmonogramem prac, obiekt w stanie surowym, zamkniętym ma zostać ukończony do grudnia 2014 r. Natomiast gotowy do użytku basen ma być gotowy już w czerwcu 2015 r.

Pomijając fakt, że w miesiącach zimowych budowa raczej szybko nie będzie posuwała się do przodu, odkrycie archeologiczne może być dla prezydenta Jerzego Wilka prawdziwym przekleństwem. Pieniądze na basen pochodzą bowiem ze środków, które Elbląg już wcześniej pozyskał na budowę kompleksu sportowego, ale prezydent Jerzy Wilk zdecydował się je zwrócić marszałkowi województwa warmińsko-mazurskiego.

Ponowny konkurs wygrało nasze miasto, przedstawiając koncepcję budowy centrum rekreacji wodnej. Niestety, czas na wykorzystanie środków unijnych jest krótki – obiekt musi zostać oddany do użytku w czerwcu 2015 r. Dlatego prezydent Jerzy Wilk wielokrotnie podkreślał, jak bardzo w tym przypadku ważny jest czas na realizację tej inwestycji.

Tymczasem ostatnie odkrycie archeologiczne na terenie budowy może bardzo skomplikować całą sytuację. Kilka dni temu odkryto bowiem stanowiska dwóch grobów ciałopalnych, szczątki ceramiki, elementy wskazujące na wczesnośredniowieczne osadnictwo w tym miejscu a także szczątki ludzkie.

Chociaż Miejski Konserwator Zabytków nie wstrzymał prac budowlanych (znalezisko znajduje się na granicy terenu budowy, to jednak nie jest wykluczone, że archeolodzy będą chcieli przebadać większy obszar tego terenu. Badania archeologiczne mają zakończyć się w sierpniu 2014 r. Jednak nie jest pewne czy ten termin nie zostanie wydłużony oraz czy archeolodzy nie będą chcieli poszerzyć obszar swoich badań. To zaś może zagrozić terminom inwestycji.

Jeśli terminy te zostaną przekroczone, miastu grozić może nawet zwrot dotacji na budowę basenu, które Elbląg otrzymał od marszałka województwa.

oceń wątek 4 4 zgłoś do moderacji
2014-07-02 07:24 37%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez pil
jak robotnik coś znajdzie niech nie zgłasza. Kolejne garnki bedą pędzelkiem odkopywać 2 lata
odpowiedz oceń post 7 12 zgłoś do moderacji
2014-07-02 08:13 44%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez urnochód
Mam nadzieję, że w związku ze znaleziskami nie będą zatajać znalezisk archeologicznych świadczących o naszej kulturze i pochodzeniu na tej ziemi? A basen zapewne zostanie wybudowany z opóźnieniem i kto wie czy te 16 mln nie trzeba będzie oddać?
odpowiedz oceń post 4 5 zgłoś do moderacji
2014-07-02 08:42 29%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez DNO
SKANDAL, tylko kopać by chcieli jakieś gówna z prehistorii...
odpowiedz oceń post 4 10 zgłoś do moderacji
2014-07-02 10:27 73%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez wiza
Nie ma co, panie Wilk nie dla pana ta robota.
odpowiedz oceń post 8 3 zgłoś do moderacji
2014-07-02 11:52 27%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez k846794+
archeolodzy, tzw ekolodzy to terroryści współczesności.
odpowiedz oceń post 3 8 zgłoś do moderacji
2014-07-02 12:20 78%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Emilka
Na Info - Elblag napisano tak: "Odkryte stanowisko znane było z literatury, figuruje również w AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski), co daje mu ustawową ochronę. W drugiej ćwierci XX wieku zostało częściowo przebadane przez archeologów niemieckich przy okazji budowy bloków mieszkalnych przy ul. Moniuszki, które znajdują się po przeciwnej stronie niż obecna budowa Centrum Rekreacji Wodnej. Nie wszystko jednak jeszcze zostało odkryte." To oznacza, iż nikogo nie powinno nic zaskoczyć. Czyżby na etapie przygotowania inwestycji, PFU i dokumentacji ktoś czego nie dopatrzył? Warto popytać.

odpowiedz oceń post 7 2 zgłoś do moderacji
2014-07-02 13:42 57%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Bóg Wybacza -Olimpia Nigdy
Buahahahahaaa,trzeba było p. Wilk stadion budować :D Teraz straciłeś pan pare tys wyborców , buiahahahaaaaa
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2014-07-09 13:30 0%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez rafalski
komentarz na poziomie kibiców Olimpii :D
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-07-02 14:58 17%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez david
a może ''pseudozwolennicy''rozwoju naszego miasta cos jeszcze znajda proponuje jakiegoś robaczka lub szkielecik i znowu blokada a młodzi emigrują emigrują jest ich coraz mniej a biedronkowo [elblag] staje się miastem ludzi starych bez przemyslu -pracy perspektyw -beznadzieja
odpowiedz oceń post 1 5 zgłoś do moderacji
2014-07-02 16:39 50%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Minerwa
Niestety pech Pana Jurka nie opuszcza! Jakby to powiedział śp. Lepper "Wilk musi odejść"
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2014-07-03 11:10 0%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Naczelny krytyk
P A R A N O J A ! ! !
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-07-03 11:32 25%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez 007
czytam wasze wypowiedzi i jak zwykle stwierdzam że 90% z was to tepaki bez szkoły i własnego zdania i odrealnione społeczeństwo, wam wszystko przeszkadza i wszystko jest źle, znaleźli grób co ma 1000 lat źle, budują basen źle, proponuję iść na wódke bo to robicie najlepiej norki komputerowe, ehh takie znalezisko nie trafia sie często a basen można wybudować zawsze kwestia dogadania, a przebadanie tego grobu to priorytet ale wy nieuki nie rozumiecie tego, wam jest potrzeby basen na który i tak nie pójdziecie bo was nie stać. narka polaczki
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2022-02-27 00:31 0%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez agness

Według mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej byłoby poradzić się kogoś fachowego.... Blisko mnie mieszka  firma 


https://pogotowiearcheologiczne.pl  - także przykładowo z nimi możecie się skontaktować.  Najlepiej polegać na wiedzy, kogoś fachowego.


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.