najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Paweł Makowski
2015-03-30 14:00 100%

Prawo jazdy - szybko, tanio... nielegalnie?

rozpoczęty ponad rok temu przez Paweł Makowski

W dobie internetu również handel, by „nie zostać w tyle” musiał przenieść się na zupełnie nowy, bo wirtualny, rynek. Siecią zaczęli się również interesować oszuści, którzy zrozumieli, że mogą dzięki niej zarobić więcej pieniędzy. Jak? Chociażby poprzez sprzedaż „legalnie wystawionych” dokumentów, takich jak matura, dyplom ukończenia studiów czy prawo jazdy.

Na jednym z elbląskich portali internetowych w dziale ogłoszeń natknąć się można na dość osobliwy wpis. Osoba, która zamieściła ogłoszenie, Marek W., oferuje sprzedaż lub załatwienie prawa jazdy (zachowano oryginalną pisownię):

Potrzebujesz prawa jazdy, trudno ci zdać lub straciłaś za punkty nie ma problemu – w 2-3 tygodnie będziesz się już ciszył nowym prawem jazdy. Oferujemy też dyplomy, mature – oryginalne druki. Mamy zweryfikowane swoje dane i konto bankowe – więc nie jesteśmy jacyś anonimowi jaki inni prowadzący czarne interesy.

Jeden z naszych dziennikarzy skontaktował się z ogłoszeniodawcą, podając się za osobę, która ubiega się o posadę w urzędzie miejskim i dowiedział się, że za dyplom ukończenia studiów magisterskich, wymagany na danym stanowisku, powinien uiścić opłatę w wysokości 2,7 tys. zł, ponadto:

Czas oczekiwania do 2 tygodni, wszystkie dane na email, wpłata jest na konto bankowe. Wysyłka pocztą na wskazany adres.

- informuje Marek W. w wysłanym e-mailu.

Z ogłoszenia, zamieszczonego na innym portalu wynika ponadto, że w procederze bierze udział „Sztab ludzi [który] zapewnia wysoki profesjonalizm. Działa anonimowo, szybko i bezproblemowo”. Oferta, o której mowa dotyczy również dowodów osobistych czy paszportów, wystawianych na dowolne dane. Choć sam fakt istnienia takiego ogłoszenia powinien wydać się podejrzany, zaskakuje ilość pozytywnych komentarzy, pozostawionych pod ogłoszeniem.

Każdy z komentujących zachwala szybkość i profesjonalizm działania Marka W. Jest też jeden negatywny komentarz, ale jego autor nie zwraca uwagi na oszustwo, jakiego się dopuszcza wspomniany człowiek, lecz zwraca jedynie uwagę na to, iż pobierana jest zaliczka w wysokości, bagatela, 900 zł.

Czy policjanci w Elblągu mieli kiedykolwiek do czynienia z osobą, która podczas legitymowania okazała dokumenty, co do których zachodziło podejrzenie, że mogą być fałszywe bądź uzyskane w sposób nielegalny? Jak wyjaśnia asp. Krzysztof Nowacki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu:

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego nie odnotowali przypadków, w których zachodziłoby podejrzenie posługiwania się przez kierującego dokumentem, uzyskanym w sposób nielegalny. Funkcjonariusze odnotowali jednak kiedyś przypadek, w którym pewna osoba chciała posłużyć się fałszywym dowodem osobistym w celu wyłudzenia kredytu. Tworzywo, z jakiego wykonany był ten dokument, odbiegał od przyjętych standardów, dlatego nietrudno było wówczas stwierdzić fałszerstwo.

Nietrudno sobie wyobrazić co się może stać, gdy kierowca z kupionym prawem jazdy wsiada do pojazdu lub lekarz z kupionym dyplomem przystępuje do operacji. Niestety bazując na zebranych informacjach możemy stwierdzić, że popyt na tego typu usługi jest zatrważająco duży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że czyn, którego dopuszczają się ludzie pokroju Marka W. określany jest w Kodeksie Karnym mianem paserstwa i ścigany jest na mocy artykułu 270, 291 i 292 tegoż kodeksu. Dotyczy to również osób, które przyjmują sporządzone w ten sposób dokumenty.

oceń wątek 16 0 zgłoś do moderacji
2015-03-31 01:09 71%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Przem
ja zdobyłem względnie tanio, jakieś 500zł za kurs plus 100zł za egzamin... w 1998r. :D
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2015-04-03 22:42 33%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez ja.
ja również, tylko troszkę później bo w 2003 za 600zł + 50zł lekarz :)
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2015-03-31 08:34 63%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez epic
Redakcjo, wczoraj około godz 16, kierujący waszym samochodem oblepionym logiem elblag.net, jechał rozmawiając przez telefon, czy wy jesteście jakieś święte krowy?
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2015-04-11 08:16 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez ksamol
Ja za darmo. W szkole w 1980r. Kat. BC.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-08-05 01:56 20%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez JA ZAŁATWIŁEM
ja załatwiłem sobie w tamtym biesiącu też BC ale u tbednarczyk40@yahoo.pl , tanios szybko i bez problemów
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2015-09-19 16:59 0%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez Paweł
Witam,czy gość jest konkretny,szukam kogoś,nie oszusta,bo tu pełno ich jak karaluchów?
oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2015-08-27 16:09 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez moni30k
polecam isoce@t.pl , swiadectwo i kat.B załatwił mi w 3 tygodnie !
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2015-09-03 11:41 0%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez ks
napisz do mnie kasiasz7@op.pl
oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2016-07-11 14:18 0%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Lolek
Ja trafiłem na oszusta ma naimie karol krukar tak sie przectawia informuje bo mnie oszukał w płaciĺem 650zl nie dajcie sie nabrać na takie coś kupie prawko
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.