najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Mateusz Milanowski
2015-11-26 07:40 100%

Felieton na czwartek: najpierw rozświetlcie umysły, później miasto

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Słowa insp. Marka Osika, komendanta Komendy Miejskiej Policji w Elblągu powinny być na dobrą sprawę kwintesencją poruszanego problemu, a zarazem jego rozwiązaniem. Tak mógłbym rozpocząć i zakończyć relację z wczorajszej debaty „Rozświetlamy Elbląg".

Byłbym jednak ignorantem, gdybym nie przyjrzał się temu problemowi dokładniej. Nie od dzisiaj wiadomo, że aby coś dobrze zrobić, trzeba podejść do tematu bądź problemu profesjonalnie. Zawsze jest to trudne i obarczone możliwością popełnienia błędu, ale jesteśmy tylko ludźmi, choć bywa nierzadko, że genialnymi. I tak właśnie, błędnie, zastanawiałem się, po co ta debata? Teraz już wiem – aby pokazać komu zależy na zmianach, a kto jest ignorantem.

Debata, która debatą nie była...
Samo spotkanie miało mieć formę debaty. Muszę przyznać, że przygotowałem się na to, iż spędzę na auli PWSZ cały dzień, prowadzone będą panele dyskusyjne oraz zbierane opinie - tak, jak to zwykle jest podczas debaty. Tutaj pierwsze zaskoczenie – to nie była debata, lecz wykłady. Takie czysto informacyjne, realizujące przy tym elementy reklamy, chociaż to pominę. Nie wiem czemu po wykładach nie została przeprowadzona prawdziwa debata, skoro taka, zgodnie z zapowiedzią, miała być.

...pod patronatem Prezydenta, którego nie było.
Drugie spostrzeżenie kieruję do Prezydenta Elbląga oraz radnych Rady Miejskiej. To nie jest irytujące, lecz już przykre. Funkcjonariusze policji wraz z młodzieżą i studentami przygotowali własne uwagi i spostrzeżenia, którymi chcieli podzielić się ze stroną odpowiedzialną za realizację „świetlnych” inwestycji. Zaproszony został również wyjątkowy gość, specjalista, a zarazem naukowiec, którego wiedza przydałaby się nieobecnym.

Nieobecny był Prezydent ani wiceprezydenci Elbląga. Co ciekawe, debata odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta. Z radnych pojawili się tylko Robert Turlej (pracownik PWSZ) oraz Maria Kosecka, która została do końca spotkania. O co w tym wszystkim chodzi? Jak można skomentować brak obecności przedstawicieli urzędu miejskiego (poza jednym urzędnikiem)? Powinni świecić przykładem, którego zabrakło.

Tylko w Warszawie badają oświetlenie...
Z wykładów warto było zwrócić szczególną uwagę na dwa z nich. Pierwszy poprowadził prof. dr hab. Wojciech Żagan z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Dowiedziałem się, że to jedyny ośrodek badawczy w kraju, który zajmuje się m.in. badaniami nad oświetleniem dróg, przejść dla pieszych i podobnymi. Nieobecni na debacie powinni zapamiętać tę informację, aby wiedzieli, gdzie udać się po fachową pomoc przy projektowaniu oświetlenia, aby unikać błędów znanych z naszego miasta.

...choć w Elblągu widzą błędy „gołym” okiem.
Drugi wykład, który był wart uwagi, przygotował podkom. Robert Papierowski z KMP w Elblągu. Funkcjonariusz wraz z uczniami Zespołu Szkół Technicznych oraz studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wskazali miejsca, które poza nieprawidłowym oświetleniem zakrawają również o absurdy. Na początku wskazali na zdjęciach miejsca, które nie są oświetlone, a być powinny. Część zdjęć była na dziś nieaktualna, gdyż w mieście w pobliżu przejść dla pieszych pojawiają się nowe oprawy LED, które je skuteczniej oświetlają. Mimo to, słusznie zwrócił uwagę, że oba przejścia dla pieszych przy nowoczesnym budynku CRW Dolinka są nieoświetlone po dziś dzień.

Ale to drobny detal w porównaniu do absurdów finansowanych z budżetu obywatelskiego. Po raz kolejny okazuje się, że projekt budżetu jest niedopracowany. Jak dobrze zauważył Robert Papierowski, po co robić plac zabaw, który nie ma absolutnie żadnego oświetlenia i poza okresem letnim nie nadaje się do wykorzystania? No chyba, że przez potencjalnych osobników spożywających alkohol i przy okazji dewastujących to, o co mieszkańcy walczyli.

Najpierw rozświetlcie umysły, później Elbląg
I jak tu nie zgodzić się ze słowami komendanta policji? Nie chodzi o wielkie pieniądze i inwestycje, bo takich nie potrzeba. Potrzebne jest świeże, logiczne myślenie oraz spojrzenie na problem własnymi oczami, ruszając się zza biurka. Wiem, że pisząc w ten sposób, narażam się na krytykę wielu osób, ale nie jestem jedynym, który właśnie w tym odczuwa podstawowy problem.

Podam tylko dwa przykłady, które potwierdzają brak jasności umysłów. Pierwszy to przejście na al. Grunwaldzkiej, na wysokości zjazdu do hali Elzam. Na początku tego roku stowarzyszenie Elblążanie Razem zwracało uwagę na to, że przejście nie jest oświetlone, pomimo że kiedyś było, a cały czas zamontowane są do tego celu stosowne urządzenia. Nasza redakcja zajęła się tym tematem w lipcu i już wówczas dowiedzieliśmy się, że oświetlenie zostanie uruchomione... pod koniec września. Trzy miesiące oczekiwania, ale jest! Przejście zostało oświetlone i naprawdę poprawiła się widoczność pieszych. Mówię to z perspektywy kierowcy.

Drugi przykład, tym razem już bez pozytywnego - jak na chwilę obecną - zakończenia to przejście dla pieszych na al. Grunwaldzkiej między ul. Komeńskiego i Sadową. Na tym odcinku latem tego roku również wymieniono oświetlenie. Na jezdnię pada światło z opraw sodowych, a na chodnik dla pieszych światło ledowe. To, co świadczy o braku jasności umysłu to fakt, że nie zamontowano przy przejściu dodatkowego lub mocniejszego źródła światła. Miejsce szczególnie niebezpieczne jak było, tak w dalszym ciągu jest źle oświetlone.

Zdziwieni? Ja nie. Bez jasnego umysłu nie będzie jasnych i bezpiecznych przestrzeni.

 

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2015-11-26 10:30 83%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Nick
Unia daje pieniądze na wiele "projektów" (bez komentarza o ich celowości etc.), jak można zrobić inwestycje ekologiczne, ograniczające koszty energii, poprawiające widoczność i bezpieczeństwo to projektu nie ma kto napisać i zrealizować.
odpowiedz oceń post 10 2 zgłoś do moderacji
2015-11-26 15:47 57%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez obecna
kurcze... nie pamiętam, żeby komendant policji powiedział coś takiego, aczkolwiek mówił całkiem mądrze. Urzędników namierzyłem 2 z Departamentu Edukacji i z Zarządzania Kryzysowego a tak mi się zdaje, że to prezydent Nowak powinien się pokazać. To jego działka. Debaty nie było, bo nie było z kim gadać. Nie było osób odpowiedzialnych za infrastrukturę.
odpowiedz oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
Mateusz Milanowski
2015-11-26 20:36 67%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez Mateusz Milanowski
Mówił krótko, mądrze i bardzo rzeczowo. Nie wymyślałbym niczego. Odsłuchiwałem specjalnie, aby nie przekręcić sensu wypowiedzi. Powiedział to bardzo elokwentnie, ale bardzo wyraźnie, aby zwrócić uwagę na ten bardzo poważny problem.
Wśród urzędników była jedna osoba z Zarządu Dróg, ale nie wiem jak długo bo pod koniec już nie widziałem tej osoby, chyba że się przemieściła.
Patroni wydarzeń powinni na nich się pojawiać. Przykładów tego niepoprawnego zachowania mam więcej, ale pominę.
Tak, jak Pani napisała, zabrakło osób do rozmowy, komunikacji... Szkoda, bo widać że debata zorganizowana została z chęci, a nie przymusu.
Pozdrawiam
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2015-11-26 21:18 50%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez mieszkaniec
Pan redaktor to osoba bardzo rzetelna i pracowita .Jego artykuły czytam z wielkim zainteresowaniem .
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-11-27 13:57 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez blysk
Parafrazując autora odnośnie nieobecności przedstawicieli UM. Zdziwiony? Ja nie. Bez ponoszenia odpowiedzialności nie będzie odpowiedzialnych i pracowitych urzędników.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-11-28 19:52 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez yeti
Na dekoracje i oświetlenia świąteczne są pieniądze....
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.