najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

nieruchomości, remonty

budujesz ? remontujesz ? podziel się doświadczeniem z innymi
Marcin Pszczółkowski
2013-06-07 06:57 53%

Witold Strzelec: Nie porzucajmy aquaparku zbyt szybko

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Pszczółkowski

Witold Strzelec, były doradca prezydenta Grzegorza Nowaczyka oraz radny Sejmiku Wojewódzkiego na swoim blogu przekonuje, że pomysł wycofania się miasta z budowy aquaparku jest zbyt pośpieszny. – Są nowoczesne mechanizmy finansowe, które pozwalają na budowę takiego obiektu bez angażowania środków budżetowych – przekonuje Strzelec.

Koronnym argumentem przeciwników budowy aquaparku w Elblągu jest niedochodowość tego przedsięwzięcia oraz fakt, że być może miasto będzie musiało łożyć na jego utrzymanie. Obecnie Elbląg – 130 tysięczne miasto – nie posiada własnego kąpieliska. Odkryty basen należało zamknąć, ponieważ nie spełniał już żadnych norm i wymogów ustanowionych dla tego typu obiektów. Na jego miejscu miał powstać obiekt basenowy na miarę XXI wieku.

Poprzedni prezydent miasta szukał źródeł jego finansowania, a do współpracy z inwestorami powołano nawet odrębną spółkę. Kiedy więc kolejni kandydaci na prezydenta miasta z dumą podkreślają, że Oni aquaparku nie wybudują, z Polski płyną całkiem inne informacje.

15 kwietnia br. burmistrz miasta Działdowo Bronisław Mazurkiewicz przy kontrasygnacie skarbnik miasta Beaty Szydłowskiej - Anaczkowskiej w obecności starosty działdowskiego Mariana Janickiego podpisali umowę z wykonawcą inwestycji pn. "Budowa wodnego centrum rekreacji w Działdowie wraz z infrastrukturą techniczną i drogową", którym jest firma KORNAS DEVELOPMENT Sp. Z O.O. S.K.A. z Kołobrzegu.

- Robimy ją z myślą o tutejszych mieszkańcach, ale także o osobach z innych miejscowości, żeby tu przyjeżdżały, odpoczywały, zostawiały pieniądze i inwestowały – wyjaśnił burmistrz Działdowa.

Warto zwrócić uwagę, że w inwestycję zaangażowało się nie tylko miasta, ale również powiat działdowski. Na tę największą w historii Działdowa inwestycję samorząd zamierza przeznaczyć 33,6 mln zł. Zgodnie z warunkami przetargu prace budowlane mają zakończyć się do marca 2015 r. Obiekt będzie dysponować krytymi i otwartymi basenami rekreacyjnymi, basenem sportowym, siłownią, saunami i gabinetami SPA oraz tarasem widokowym na najwyższej kondygnacji. W otoczeniu aquaparku powstanie kort tenisowy, lodowisko i boiska do piłki plażowej. Połowę szacowanych kosztów inwestycji pokryje dofinansowanie unijne na rozwój turystyki z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Pozostała kwota to środki własne gminy miejskiej Działdowo oraz 1,5 mln zł ze środków powiatu działdowskiego. Do inwestycji budowy kompleksu basenowego przygotowuje się także Zabrze. Ma tam powstać basen. Pływalnia ma być wielokondygnacyjnym obiektem o łącznej powierzchni ok. 3 tys. metrów kwadratowych. Głównym punktem będzie sportowy basen o wymiarach 25 na 16 metrów. Nie zabraknie też zjeżdżalni i mniejszych basenów.

- To zobowiązanie wyborcze budowy aquaparku od pierwszych dni prezydentury Grzegorza Nowaczyka było realizowane – pisze na swoim blogu Witold Strzelec. - Przypomnę, że w pierwszej kolejności uruchomiono procedurę budowy w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne w ramach regulujących to oddzielnych przepisów prawnych. Niestety, mimo sporego zainteresowania potencjalnych wykonawców, nie udało się skutecznie zawrzeć umowy w takim modelu, co głównie wynikało z podnoszonych przez inwestorów problemów z pozyskaniem przez nich finansowania bankowego. Przypomnę, że w tamtym okresie banki bardzo mocno przykręciły kurek ze środkami na inwestycje.

Witold Strzelec na swoim blogu podaje konkretne rozwiązania finansowania tej inwestycji: Chciałbym w tym miejscu jeszcze podkreślić, że od początku budowa Aquaparku związana była z jednoczesną rewitalizacją basenu odkrytego przy ulicy Moniuszki. Zresztą w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta o powołaniu spółki Aquapark jest to jednoznacznie napisane: „Prezydent Miasta Elbląga wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wnosi o podjęcie przez Radę Miejską uchwały o utworzeniu spółki, której głównym zadaniem będzie przygotowanie i realizacja inwestycji związanej z budową aquaparku w Elblągu oraz podjęcie działań w celu rewitalizacji istniejących obiektów miejskiej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, w tym przede wszystkim basenu otwartego.”

Tak łatwo chce się przekreślić prawie dwuletnie przygotowanie do tej ważnej inwestycji ekipy prezydenta Grzegorza Nowaczyka w obawie o środki budżetowe miasta. Tymczasem są w zasięgu ręki nowoczesne mechanizmy finansowania takiej inwestycji, po które gmina może sięgnąć, praktycznie bez angażowania środków własnych. W oparciu o taki modele właśnie planowano tą inwestycję i inne. Przytoczę tu dwa przykłady:

W transakcjach typu „buy sell back”, samorząd zamiast spłacać kredyt bankowy, będzie finansował inwestycję w postaci zakupu z odroczonym terminem płatności. Środki na ten cel będą pochodziły z bieżących dochodów osiąganych w kolejnych latach. Podobny mechanizm można zastosować w sytuacji, gdy Jednostka Samorządu Terytorialnego (JST) stoi przed koniecznością wyboru pomiędzy kilkoma ważnymi inwestycjami. Zastąpienie kredytu środkami Funduszu lub korzystne połączenie różnych źródeł (fundusz samorządowy, preferencyjne pożyczki i kredyty, dotacje) pozwoli na równoczesne prowadzenie większej liczby projektów.

Przykład 1 Gmina A zdecydowała się budowę basenu, z którego korzystać będą zarówno uczniowie szkół, jak i mieszkańcy. Jej budżet nie pozwala na sfinansowanie inwestycji gotówką, a istniejące już zadłużenie blokuje zaciągnięcie kolejnego kredytu. Gmina tworzy zatem spółkę „Aquapark”, której udziałowcem zostaje też Fundusz. Kapitał, który wnosi do niej Fundusz, przeznaczony jest na budowę basenu. Natomiast gmina odkupuje od Funduszu udziały w spółce – z tym, że płatność jest odroczona i rozłożona na co najmniej kilka lat. W budżecie samorządu zakup spółki traktowany jest, jako wydatek inwestycyjny, nie powoduje więc wzrostu zadłużenia. Ponadto, taka forma finansowania będzie tańsza niż kredyt komercyjny dla spółki. Powołanie spółki celowej na prawach ksh daje jeszcze jedną olbrzymią korzyść, a mianowicie możliwość uzyskania zwrotu VAT z realizowanej inwestycji. Kwota jest niebagatelna, bo stanowi 23% wartości brutto całej inwestycji. Fundusz może też zajmować się wykupem wierzytelności wobec JST (dyskonto faktur). Tego typu transakcja ułatwia samorządom rozliczanie się z podmiotami wykonującymi inwestycje na ich zlecenie.

Przykład 2 Powiat B podjął decyzję o remoncie jednej z dróg na swoim terenie. Stan zadłużenia nie pozwala jednak na zaciągnięcie na ten cel kredytu komercyjnego, nie udało się też pozyskać dotacji z Unii Europejskiej. W takiej sytuacji powiat ogłasza przetarg, a jednym z istotnych warunków zamówienia jest zgoda Wykonawcy na odroczony termin płatności i rozłożenie jej na raty zgodne z możliwościami samorządu. Po zakończeniu inwestycji, Fundusz wykupuje od Wykonawcy wystawione faktury. Powiat spłaca je przez kilka następnych lat, w myśl zawartej wcześniej umowy z Funduszem. Analogiczne rozwiązania można zastosować w przypadku budowy mieszkań komunalnych, uzbrojenie terenów przeznaczonych pod działalność gospodarczą, a nawet zakupu taboru dla miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Jak pokazałem, są do wykorzystania nowoczesne środki finansowania inwestycji, do których przygotowywał się prezydent Grzegorz Nowaczyk w celu realizacji budowy aquaparku. Dziś, nie znając tego dorobku byłego prezydenta, politycy od razu deklarują zaniechanie tego działania. Na koniec dodam jedynie, że w jednym z tych modeli skutecznie realizowana jest na przykład budowa stadionu Miejskiego w Zabrzu.

źródło: www.witoldstrzelec.pl  
 

oceń wątek 9 8 zgłoś do moderacji
2013-06-07 07:44 44%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez : )
Może wpierw dajcie ludziom miejsca pracy aby mieli z czego odwiedzać ten aquapark.
odpowiedz oceń post 4 5 zgłoś do moderacji
2013-06-07 10:00 25%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Ss.
Obudz sie nie zyjesz w komunie. Co to znaczy dajcie.????
oceń post 2 6 zgłoś do moderacji
2013-06-07 08:04 77%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez ciekawa
dlaczego pani ze zdjęcia zgarnia kasę za coś czego nie ma?
odpowiedz oceń post 10 3 zgłoś do moderacji
2013-06-07 08:09 70%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Pi 3,14
Basen należało zamknąć ? Dumę Elbląga ? To Nowaczyka z jego radą należało zamknąć !
odpowiedz oceń post 7 3 zgłoś do moderacji
2013-06-07 08:49 64%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Jacek Zbrzeźny
Dzięki "nowoczesnym mechanizmom finansowania", o których mówi pan Strzelec dług publiczny Polski wynosi 1 020 378 000 000 zł, odsetki od długu państwa wynoszą rocznie 51 000 000 000 zł, odsetki od długu państwa dla każdego Polaka wynoszą rocznie 1 335 zł
odpowiedz oceń post 14 8 zgłoś do moderacji
2013-06-07 09:45 71%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Gld
Tak ciężko pogodzić się z porażką i pójściem w odstawkę oraz że nie znaczy się już zbyt wiele.
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2013-06-07 09:46 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez znafca
Do przedmówcy jest tez druga strona medalu!;) Bez tego długu nie powstałoby wiele dróg, obiektów użyteczności publicznej no i przede wszystkim ZUS nie miałby na wypłaty świadczeń, recesję mielibyśmy już od 5 lat, a bezrobocie mielibyśmy jak teraz w Hiszpanii czyli 25%!;)
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-07 09:52 0%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez EBramis
Aquapark to inwestycja o znaczeniu regionalnym który będzie oddziaływał w promieniu kilkudziesięciu kilometrów a Elbląg powinien się kreować na ośrodek o znaczeniu regionalnym bo inaczej będzie zmarginalizowany a całą śmietankę spije Olsztyn któremu nie brakuje aspiracji metropolitalnych.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-07 10:10 38%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Termy Lidzbarskie są chyba dwa kilometry od pensjonatu stanowiącego własność żony Jacka Protasa . O ile to prawda to jest to powód dla którego poszła tam kasa z unii której zabrakło na Elbląg i akwapark dla nas. Co Pan na to powie Panie Redaktorze i Panie Radny Sejmiku Województwa ? Poprawiam - żona Marszałka wynajmuje tam pomieszczenia na salony kosmetyczne. Dotacja dla Lidbarka się znalazła może zatem sprezentować żonie Marszałka jedno piętro Ratusza Staromiejskiego ? Albo dwa.
oceń post 3 5 zgłoś do moderacji
2013-06-08 10:26 40%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez Japan
Seppuku lewandowski ty to masz dobrze. Mozesz pluc i pisac co chcesz i klamac jak chcesz, bo nic ci nie zrobi nikt dzieki zoltym papierom.
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2013-06-08 17:31 0%
11
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Japan ty naprawdę chcesz dostać po pysku ? Na razie straciłeś u mnie wszelki szacunek ale nie chciej żebym cię jeszcze spoliczkował bo naprawdę będzie ci głupio . A za "zółte papiery" raz że ci się należy dwa że sam cierpisz na jakieś schorzenie i strzelasz do swojego odbicia w lustrze. Głupie to i podłe bo nie ty jeden jesteś jaki jesteś., Skończ te przytyki bo to już nudne.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-07 12:48 0%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
http://www.debata.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1875:4-procentowy-marszaek-jacek-protas&catid=60:publicystyka&Itemid=124 http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,10149225,Pitera_sprawdzi_marszalka_Protasa_i_budowe_w_Lidzbarku.html a tu o termach: http://www.rp.pl/artykul/989093.html http://natemat.pl/53839,tygodnik-der-spiegel-wysmiewa-marnowanie-pieniedzy-na-termy-ze-zbyt-zimna-woda-winny-baron-po-jacek-protas http://lidzbarkwarminski.wm.pl/148170,Euroabsurd-czyli-zimne-termy-Ministerstwo-zada-wyjasnien.html#axzz2VWYZmlv8 http://www.uwazamrze.pl/artykul/1002063.html
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-07 13:25 0%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
No i bardzo dobrze ,.....
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-07 14:38 0%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez POlitolog
U nas Nowaczyk z POpaprancami zamknał basen a ich kumpel Protas buduje imperium w Lidzbarku. Precz z PO.
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2013-06-07 14:52 81%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez Adrian Meger
Co z tego, że wybudowalibyśmy aquapark z dużym dofinansowaniem, jeśli potem i tak przynosiłby straty? Aquapark już dawno by powstał, jeśli prywatni inwestorzy widzieliby, że ma on szansę przynosić zyski.
odpowiedz oceń post 22 5 zgłoś do moderacji
2013-06-08 10:24 0%
16
odpowiedziano ponad rok temu przez Ss
Chopie nie masz pojecia o czym piszesz. Twoje doswiadczenie zyciowe i wiedza o finansach = wielkie 0. Prosze o studium wykonalnosci z twojej strony bohaterze lub symulacje strat.
oceń post 0 11 zgłoś do moderacji
2013-06-08 17:40 60%
17
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Japan nie chowaj się pod Ss bo to każdy widzi na tym portalu. Co do symulacji strat nie trzeba nic symulować tylko sprawdzić na obiektach istniejących i już . Temat finansów wynika z koncepcji a brak koncepcji spowodował że Nowaczyk nie umiał znaleźć partnerów do realizacji . Nie odwracaj kota ogonem bo nie dość że cię pogryzie to jeszcze obszczeka
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2013-06-08 07:45 50%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez elden
Powoli, powoli...
Miasto wyemitowało już obligacje w 2012r. o wartości 107mln. złotych, których wykup zakończy się w 2026 roku. Poza nimi, są inne zobowiązania miasta, które również spłacane są z ..."bieżących dochodów osiąganych w kolejnych latach". Dług to dług. Nieważne czy wobec banków, czy funduszy. Zgadzam się z p. Adrianem, że to prywatni inwestorzy zadecydowali lub zadecydują o opłacalności inwestycji a miasto nie powinno w tym przypadku zaciągać nowych zobowiązań, nawet tak "cudownych" jak "buy sell back".
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-06-08 15:26 0%
19

odpowiedziano ponad rok temu przez mirekstworek
czytam i dziwią mnie te wypowiedzi, jedna zadawalająca wypowiedź to
"~ EBramis
Aquapark to inwestycja o znaczeniu regionalnym który będzie oddziaływał w promieniu kilkudziesięciu kilometrów a Elbląg powinien się kreować na ośrodek o znaczeniu regionalnym bo inaczej będzie zmarginalizowany a całą śmietankę spije Olsztyn któremu nie brakuje aspiracji metropolitalnych. "
Za wszelką cenę trzeba wybudować aquapark, podoba mi się ten w Pluskach, pozdrawiam kłótliwych i niewiarków
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2013-06-09 16:48 0%
20

odpowiedziano ponad rok temu przez marinar
Na nic ta pisanina! Zwycięstwa z 12.2010 już gorzej nie dało się spartolić. Należy milczeć i odejść w zapomnienie.
odpowiedz oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
2013-06-09 17:47 0%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez kiki
czy pan Lewandowski jest poczytalny?
odpowiedz oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
2013-06-09 19:45 0%
22
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Biegli orzekli że w pełni. Chce Pani z nimi porozmawiać i przekonać że się mylą ?Bożena Piaścik- Zambrowska i Maria Nesteruk do sprawy II K 1087/12 . Jeszcze coś ???
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2013-06-10 09:42 33%
23

odpowiedziano ponad rok temu przez TERAZJA
niedobrze się robi, gdy wciąż człowiek natyka się na dywagacje związane z akwaparkiem (nie aquaparkiem, bo nie mówimy i nie piszemy aquarium czy aquen). Wytrząśnijmy słomę z butów i zadbajmy o to, co już mamy.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-06-10 20:25 33%
24

odpowiedziano ponad rok temu przez agent tomek
Budowę spłaci się kopertami i może starczy kopert na utrzymanie.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-06-10 21:39 33%
25

odpowiedziano ponad rok temu przez bulwers
dlaczego mami się mieszkańców aquaparkiem ??? kolejna kasa przy okazji do wyciągnięcia i utopienia,dość tych mrzonek,zacznijcie w końcu myśleć i realizować możliwe przedsięwzięcia a nie pieprzyć farmazony aquapark i stadion dwie bzdury w mieście emerytów
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-06-11 04:57 0%
26
odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
PO nie miało pomysłu ale propozycje Pana Szweda są bardzo ciekawe - dlaczego Nowaczyk i Strzelec z nich nie korzystali ? Za kilka dni pokaże i się Pan Strzelec nie ucieszy oj nie ucieszy.......
oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
2013-06-12 13:46 0%
27

odpowiedziano ponad rok temu przez w1
Temu "doradcy" już dziękujemy. Dlaczego nie doradzał pan Nowaczykowi, jak nie narobić takich długów?
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.