Kupiony przez Wyższą Szkołę im. Bogdana Jańskiego od miasta, miał służyć studiującej młodzieży. Uczelnia rozpoczęła remont obiektu. Rozpoczęła nawet starania o dofinansowanie prac budowlanych ze środków unijnych. Tymczasem remont stanął w miejscu, a szkoła postanowiła zabytkowy obiekt sprzedać.
Zabytkowa willa znajduje się przy ulicy Stoczniowej 10. Jej historia sięga XVIII wieku. Na budowę zdecydowała się kaszubska rodzina Baumgartów. Otoczenie willi stanowił duży ogród pełen przepychu i bogactwa. W późniejszym okresie willa miała wielu właścicieli, jednak długo zachowała się w praktycznie idealnym stanie. Po wojnie elblążanie zaczęli nazywać willę „Pałacykiem”.
W latach 70 XX wieku budynek przeszedł remont jako siedziba Zamechowskiego Domu Kultury. Następnie mieściła się tu biblioteka, kawiarnia, sala telewizyjna, stół bilardowy. Po remoncie, w 1965 roku powstała tu sala filmowa.
W 2001 roku Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego wykupiła obiekt od miasta oraz zobowiązała się do jego wyremontowania. Po wpisaniu willi do rejestru zabytków pod okiem elbląskiego konserwatora zabytków ruszyły prace remontowe. Wymieniono okna, wzmocniono stropy oraz dach.
Niestety w 2007 roku zaczęły się problemy finansowe.
- W 2013 roku wykonano remont elewacji oraz prace zabezpieczające przed zimą – informowała nas w grudniu ub.r. dyrektor placówki, Iwona Ciesielska. - Szkoła na ten cel otrzymała 112 195,95 zł z Urzędu Miejskiego w Elblągu. Na dalsze naprawy szkoła nie otrzymała jeszcze pieniędzy. Kolejny raz czeka na rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wysokość dotacji może wynieść do 50% kosztów realizacji projektu.
Tymczasem prace remontowe nadal nie posuwają się do przodu. Co więcej, na jednym z portali ogłoszeniowych o sprzedaży nieruchomości pojawiła się oferta zakupu zabytkowego obiektu. Pałacyk można kupić za 2 mln zł.
Sprzedawca zachwala doskonałą lokalizację obiektu: „Położenie w centrum miasta, świetna lokalizacja na działalność gastronomiczną lub hotelową. Obiekt budowlany na rzucie odwróconej litery L ,składa się z zespołu dwóch budynków oraz werandy przeszklonej od strony południowej. Willa budynek parterowy z użytkowym poddaszem, w całości podpiwniczony nakryty mansardowym dachem pokrytym dachówką ceramiczną. Po południowej stronie przylega do budynku weranda. Oficyna budynek piętrowy murowany ,podpiwniczony, nakryty dachem dwuspadowym z dachówki ceramicznej. Bardzo atrakcyjna oferta ze względu na cenę”.
Więcej informacji w tej sprawie postaramy się podać w poniedziałek. Interesujący jest zwłaszcza fakt, że skoro uczelnia nabyła obiekt od miasta, zobowiązała się również do jego remontu. Tymczasem „Pałacyk” został teraz wystawiony na sprzedaż, a remontu nie skończono.