najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Joanna Siudak
2015-02-26 09:42 92%

75 ojców w Elblągu skazanych za niepłacenie alimentów

rozpoczęty ponad rok temu przez Joanna Siudak

W 2014 roku Sąd Rejonowy w Elblągu wydał 75 wyroków skazujących w sprawach dotyczących obowiązku alimentacyjnego. Sędzia Dorota Ziętara wskazuje, że sytuacja na rynku pracy w Elblągu, w tego typu sprawach jest brana pod uwagę. Zawsze jednak szczegółowo badane jest to, czy oskarżony ma zdolność do zarobkowania. I czy pracy nie podejmuje celowo. Dramat rodzin pozbawionych środków do życia zaczyna się w czterech ścianach. Fakt, że ojcowie zostają skazani nie oznacza jednak, że problemy się kończą.

Dłużnicy alimentacyjni bez pracy

Sąd przyznaje alimenty na podstawie sytuacji majątkowej rodziny. W każdej sprawie indywidualnie ustala się, jakie są realne potrzeby dziecka, a także możliwości finansowe rodziców. Co w sytuacji kiedy opiekun nie ma żadnych dochodów? Oczywiście nie trafia od razu za kratki.

- Sąd sprawdza zdolność do zarobkowania. W tego typu sprawach brane są pod uwagę wszystkie okoliczności. Problem bezrobocia w Elblągu jest duży i to jest uwzględniane. Ale zadaniem sądu jest przede wszystkim ustalenie tego czy osoba celowo nie podejmuje pracy lub pracuje nielegalnie

– wyjaśnia Dorota Ziętara, rzecznik Sądu Rejonowego w Elblągu. I tak bezrobotny, który unika płacenia alimentów, a jest przykładowo właścicielem samochodu, będzie zmuszony do jego sprzedania i przekazania pieniędzy na potrzeby rodziny. Tylko brak jakichkolwiek możliwości zarobkowania, czy też pozyskania pieniędzy ze sprzedaży wartościowych rzeczy, zwalnia od płacenia alimentów.

Niepłacenie alimentów to kara dla kobiety

Zwlekanie lub całkowite niepłacenie alimentów określa się jako jeden z przejawów przemocy ekonomicznej. Ten termin nie jest jeszcze zdefiniowany w polskim prawie. Eksperci Instytutu Praw Publicznych przekonują, że wprowadzenie takiego określenia do kodeksu, pomogłoby ofiarom przemocy. Aleksandra Niżyńska i Agata Chełstowska, na łamach Gazety Wyborczej szeroko opisywały problem uzależnienia finansowego. Ekspertki wskazywały, że w Polsce obserwuje się swoiste przyzwolenie w kwestii niepłacenia alimentów. Badaczki przekonywały, że w wielu miastach w Polsce, szczególnie tych mniejszych, społeczeństwo uznaje niepłacenie alimentów za karę dla kobiety, która zdecydowała się odejść od męża. Nawet jeśli ten był dla rodziny oprawcą.

Ojcowie za kratkami

Zgodnie z właściwym artykułem kodeksu karnego, za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Co ważne, samo niepłacenie miesięcznej kwoty alimentacyjnej, nie wystarczy by opiekunowi przypisać przestępstwo. Takie działanie musi mieć charakter długotrwały mogący polegać np. „na wstrzymywaniu się z zapłatą kolejnych rat alimentacyjnych co najmniej przez 3 miesiące lub płaceniu ich nieregularnie albo w kwotach znacznie niższych od należnych. Ściganie dłużników alimentacyjnych następuje na wniosek osoby pokrzywdzonej lub organu opieki społecznej.

Areszt Śledczy w Elblągu wyróżniony za projekt „Bądź ojcem”

Ci, których dotknął najwyższy wymiar kary, czyli pozbawienie wolności, muszą zmierzyć się z rzeczywistością więzienną. W takich warunkach często dochodzi do refleksji, choć na tą wydaje się być już za późno. Wychowawcy z Aresztu Śledczego w Elblągu prowadzą liczne programy resocjalizacyjne dla osadzonych. Efekty tej pracy widać. W 2014 roku Areszt Śledczy w Elblągu otrzymał wyróżnienie za realizację programu „Bądź ojcem”.

– Projekt służy integracji rodzin i budowaniu pozytywnych relacji. Jest realizowany w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Rodzinnych. Jednym z jego efektów jest coroczna Spartakiada Rodzinna czyli festyn, który odbywa się poza murami więziennymi. Osadzeni mogą spędzić dzień razem z dziećmi. W tym czasie organizowane są rozgrywki sportowo-rekreacyjne. Wszystko połączone jest ze wspólnym posiłkiem

– podsumowuje Anna Downar z elbląskiego Aresztu Śledczego.

W 2013 roku w Elblągu, za niedotrzymywanie obowiązku alimentacyjnego skazano 60 osób. W 2014 roku było ich 75.

oceń wątek 22 2 zgłoś do moderacji
2015-02-26 10:24 28%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez margo
Bardzo dobrze,że zostali skazani. Nie nazwałabym ich nawet ojcami, gdyż często zrywają też kontakt ze swoimi dziećmi.Moje dzieci nie mają kontaktu ze swoim "ojcem"od prawie 13 lat.Gdyby nie komornik nie łożyłby nic na ich utrzymanie.Są na studiach, a ja ciężko pracuje, aby opłacić koszty utrzymania w Trójmieście.Mimo,że są dorośli i decydują o sobie to nie chcą mieć nic wspólnego z tym tzw. "ojcem'.Nawet zwierzęta samce potrafią opiekować się swoimi dziećmi.
odpowiedz oceń post 5 13 zgłoś do moderacji
2015-02-26 15:57 50%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez inc
wiesz... sily na zamiary... nie każdy musi isc na ekskluzywna prywatna uczelnie a potem plakac ze kasy brak///...albo wieczni studenci heheh
oceń post 6 6 zgłoś do moderacji
2015-02-27 07:21 56%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez żall.pl
Jaka ekskluzywna uczelnia? Ojciec ma obowiązek łożyć kase na dzieci, które chcą być kimś kiedyś. Dla tych co mają takie długi powinny być prace publiczne, a nie wylegiwanie w domu na bezrobociu ileś lat.
oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
2015-02-26 10:37 60%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez
JAK SKAZANYCH MNIE w lutym Sąd umorzył po raz drugi z art.209 kk stwierdzono celowe i uporczywe uchylenie od płacenia alimentów. To jakim cudem mi umorzono wisi 18tys.dziecku a sąd mi umarza.
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2015-02-26 11:22 86%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Tata
Redakcjo piszecie tylko o ojcach!!! ciekawy temat jest taki - ile matek nie płaci alimentów na swoje dzieci w Elblągu!!!! pozdrawiam wszystkich dobrych ojców!!!!
odpowiedz oceń post 18 3 zgłoś do moderacji
2015-02-26 15:32 56%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez blick
tak jest a nie tylko pochwy wylegiwać
oceń post 5 4 zgłoś do moderacji
2015-02-26 15:52 50%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez inc
dokładnie kuzwa!!!!
oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2015-02-26 21:53 50%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez rever
A ile z tych matek zwiało do GB i innych.
oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2015-02-26 12:55 87%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez jjjj
Czas najwyższy wziąć się za komorników, którzy wpłacone przez ojców pieniądze zamiast wypłacać dzieciom to biorą dla siebie,pod pretekstem kosztów sadowych.To są ogromne pieniądze.co za prawo!!!
odpowiedz oceń post 13 2 zgłoś do moderacji
2015-02-26 19:02 50%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez dfeef
pie...nie o szopenie. ja od 20 lat doczekałam się 200zł alimentów. a dług? 70.000
odpowiedz oceń post 3 3 zgłoś do moderacji
2015-02-26 21:52 0%
11
odpowiedziano ponad rok temu przez rever
Nie należało czekać tak długo.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-02-27 12:51 25%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez pracocholik
Dajcie Dobra Prace w Elblagu to ludzie zaczna płacic z checia alimenty, miesieczna stawka 1300 to jak Q....wa zyc??? opłaty plus alimenty??? POdziekujmy naszym Rzadzacym tym bajzlem!!!!
odpowiedz oceń post 1 3 zgłoś do moderacji
2015-02-27 16:02 0%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez qqww
Za 1700 to jałmużna a nie praca
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-02-27 16:06 0%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez :)))))))
Jak to w polityce ktoś powiedział, można na mirabelki chodzić, dzieci nie umra z glodu :D
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-02-27 19:42 0%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez Wierzycielka
Skazują takich co mają 2000 długu, a mój delikwent wisi mi już prawie 650.000 zł alimentów. i co? W sadzie powiedzieli mi, że jak dzieci mają co jeść to jest niewinny Skandal!
odpowiedz oceń post 0 5 zgłoś do moderacji
2015-02-27 20:05 33%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez ja
ja bym sobie życzyła żeby ojciec nie zapominał o pierwszych dzieciach...
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2015-02-28 07:03 0%
17

odpowiedziano ponad rok temu przez bgs
Dokladnie piszecie o facetach i robicie z nich tych zlych ! Ile kobiet nie jest super napiszcie o nich. Kobiety nie ktore tez madre .. naruch....., mi dziecko a pozniej bede zyc z alimentow. TO winna wiekszosci kobiet znajdzie sobie typa jakiegos buraka bo swedzi a pozniej jak faceci zeby poruch..... a pozniej placz,,
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2015-02-28 23:52 0%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez ?
Czy strony muszą mieć taki sam standard życia?
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-04-20 18:23 0%
19

odpowiedziano ponad rok temu przez ...
https://www.facebook.com/DlaNaszychDzieci
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-04-20 18:38 0%
20

odpowiedziano ponad rok temu przez Karta Pominietej Rodziny
Dzieci spoza kryterium prosza o poparcie petycji http://www.petycjeonline.com/stop_poblazaniu_przez_panstwo_polskie_duznikom_alimentacyjnym
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-04-20 19:08 0%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez Blanka
Byly mąz ma zadluzenie sięgające około140tyś zł .Dopiero teraz toczy się postepowanie z art 209kk&1. Wczesniej sprawy byly umarzane bo wystarczylo , ze raz na jakiś czas dłużnik zaplacil do komornika parę zlotych. Opieszałośc komorników i uchylanie się ojców od opieki i alimentacji to skandal!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-04-20 20:17 0%
22
odpowiedziano ponad rok temu przez ...
zapraszam do wspólnego działania Stowarzyszenie Dla Naszych Dzieci :)
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
alimenty
2015-05-04 12:36 0%
23

alimenty

odpowiedziano ponad rok temu przez marta218

witam jest wszystko ok tylko pomyslał ktoś co w sytuacji gdy to żona odchodzi do innego bo nagle stwierdza ze juz nie kocha zakłada alimenty i zabrania kontaktu z dziecmi mimo zasądzonych widzeń i a potem dziwi sie ze tato dzieci nie płaci alimentów



 


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.