najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Mateusz Milanowski
2015-09-16 12:16 100%

Będzie zakaz likwidacji szkół? Tego chcą związki nauczycieli

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Według nauczycieli nawet kilkaset szkół może zostać zamkniętych w Polsce w 2015 roku. Tylko w latach 2012-2014 w naszym województwie zlikwidowano 20 szkół. Jedną z nich w Elblągu był Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich, który przyłączony został do Zespołu Szkół Gospodarczych.

Niezadowoleni rodzice, uczniowie i nauczyciele wychodzą na ulice miast i miasteczek, a Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do sześciu ugrupowań politycznych, w którym proponuje im podpisanie porozumienia na rzecz edukacji i jej pracowników. W proponowanym przez ZNP porozumieniu strony miałyby m.in. zobowiązać się do wprowadzenia zakazu likwidacji szkół prowadzonych przez samorządy w celu przekazania ich do prowadzenia innym podmiotom.

Przekonani, że edukacja musi uwzględniać potrzeby, oczekiwania i aspiracje jak najszerszej grupy obywateli, chcemy przyczynić się do tego, aby była ona wolna i niezależna od doraźnych celów politycznych – napisał ZNP.

Robert Lisowski, wójt podkrakowskich Iwanowic przekonał radnych do zgody na likwidację aż 11 gminnych szkół. Chce, by prowadził je ktoś inny, a nie gmina, która musi oszczędzać. Podobnie uważają samorządowcy w całej Polsce. Do kuratoriów oświaty wpływa coraz więcej uchwał o woli likwidacji placówek.

Według Urzędników Najwyższej Izby Kontroli likwidacja szkół nie powoduje pogorszenia warunków kształcenia dla przenoszonych uczniów. Możliwości lokalowe i organizacyjne w ich nowych szkołach są podobne lub nawet lepsze niż te w likwidowanych placówkach.

- Problem jest jednak złożony i wywołuje lokalne konflikty, w których każda ze stron ma swoje racje: gminy bronią pieniędzy, pedagodzy - Karty Nauczyciela, a lokalne społeczności - miejsc kulturotwórczych - informują urzędnicy NIK

Jednocześnie Najwyższa Izba Kontroli zaleca, aby samorządy, które rozważają likwidację szkoły, organizowały – z odpowiednim wyprzedzeniem - debatę społeczną tak, by lokalne społeczności mogły się przygotować do ewentualnego prowadzenia nowej szkoły pod kątem prawnym, organizacyjnym i finansowym. Natomiast zadaniem kuratorów powinno być monitorowanie, czy gminy - wygaszając działalność szkoły bez jej likwidacji - nie uchylają się od realizacji zadania własnego, oraz by w takich przypadkach podejmowali stosowne interwencje, sprawując baczny nadzór nad procesem wygaszania szkół.

Okazuje się, że wspomniana przez NIK debata społeczna stanowi jak dotąd największy problem dla samorządowców, również elbląskich. Informacja o likwidacji Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich przy ulicy Saperów została podjęta z pominięciem takich działań. Powodem tego miały być oszczędności. Na tym nie koniec, bo pojawiają się kolejne informacje o cięciach w oświacie, związane m.in. z likwidacją IV Liceum Ogólnokształcącego.

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2015-09-16 15:48 60%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez heheheh
Czyli co szkoły puste, tylko nauczyciele beda w nich którzy co miesiąc beda dostawac kase z moich podatków ?
odpowiedz oceń post 6 4 zgłoś do moderacji
2015-09-16 17:11 100%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez alvaro
edukacja jest jak najbardziej potrzebna, zanim sie cos zlikwiduje w tej 'branzy' to trzeba to przemyslec kilkanascie razy
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2015-09-16 20:19 100%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Xxx
Panie Mateuszu, gdyby zlikwidowano ZSTH to nauczyciele dostaliby wypowiedzenia i odprawy. Myk polega na łączeniu, nie likwidowaniu. I w takim przypadku ZNP może się cmoknąć.
odpowiedz oceń post 4 0 zgłoś do moderacji
2015-09-16 20:59 100%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez RW
Po pierwsze - żaden zawód nie powinien mieć specjalnych przywilejów. Jeżeli w jakiejś sferze gospodarczej nie ma popytu na dane produkty lub usługi to firma jest likwidowana. Tak się niestety dzieje w przypadku niżów demograficznych. I druga sprawa - przekazanie szkół w ręce stowarzyszeń i wprowadzenie bonów edukacyjnych. To nie urzędnik będzie wówczas decydował, którą szkołę "odstrzeli" a rodzice, od których zależy gdzie ulokują swoje pociechy. Szkoły będą rywalizowały między sobą o dzieci, podnosząc poziom kształcenia. Menedżerowie szkół zaczną zajmować się prawdziwym zarządzaniem, a nie systematycznym pisaniem sprawozdań potrzebnych urzędnikom, a nauczyciele będą uczyć. A "spece od edukacji" w urzędzie staną się zbędni
odpowiedz oceń post 4 0 zgłoś do moderacji
2015-09-16 23:37 67%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez tty
Cudowny kraj, za parę lat przed kopalniami i przed szkołami będą leżeć na leżakach najbardziej zapracowani pracownicy tych "firm"...
odpowiedz oceń post 2 1 zgłoś do moderacji
2015-09-17 17:28 80%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez rodzic
W gminie Tolkmicko chcą zlikwidować szkoły podstawowe w Łęczu i Pogrodziu.
Nie liczy się to, że mają wysokie wyniki.Tylko kasa która poszła na chybione decyzje w Tolkmicku. Ala mają za to nowy ratusz, puste targowisko, drezyny itp.
odpowiedz oceń post 4 1 zgłoś do moderacji
2015-10-02 08:33 100%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez Zaniepokojona
A w mediach cicho ...
oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2015-10-10 20:00 0%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez związki do likwidacji
Pierwsze do likwidacji są te nieszczęsne zwiazki- skostniały ZNP z leżnymi dziadami i babami
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.