najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Bartłomiej Ryś
2016-03-02 13:57 100%

Co naprawdę stało się w Gim nr 2? Poznaj drugą stronę medalu

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Powracamy do sprawy tragicznej śmierci 15-letniego chłopaka, wychowanka Gimnazjum nr 2, który - podczas nieobecności mamy w domu - popełnił samobójstwo. Prokuratura oficjalnie rozpoczęła postępowanie w tej sprawie, zeznania na policji składała m.in. dyrektorka placówki i wychowawczyni klasy. Naszej redakcji udało się porozmawiać z dyrektor gimnazjum, panią magister Jolantą Stańczak-Dziudą. Ustaliliśmy szczegóły samego zdarzenia oraz to, kim tak naprawdę był poszkodowany. Dotarliśmy również do bulwersujących informacji tyczących się działań pseudo-dziennikarzy z innego portalu, który nie miał żadnych zahamowań przed tym, aby opublikować szczegółowe dane nieszczęśnika, który targnął się na swoje życie.

Przypomnijmy: 29 lutego, po długich rozmowach z wydawcą, zdecydowaliśmy się opublikować na naszych łamach informację dotyczącą tragicznej śmierci samobójczej 15-latka. Nie podaliśmy żadnych szczegółów sprawy ze względu na dobro poszkodowanego, jego rodziny i przede wszystkim ze względu na tzw. efekt Wertera.

- O samobójstwach, zwłaszcza osób młodych, media w ogóle nie powinny pisać – powiedział komendant Komendy Miejskiej Policji w Elblągu Krzysztof Konert w rozmowie z naszym dziennikarzem.

Całą informację opublikowaliśmy w kontekście tzw. „mowy nienawiści” oraz serii prelekcji i debat, które odbyły się w ostatnim czasie w Elblągu.

Niestety, jeden z „portali informacyjnych” późnym wieczorem, kilka godzin po naszej publikacji, zamieścił artykuł, w którym to podał dokładne imię, wiek i szkołę, do jakiej młody chłopak uczęszczał. Zamieścił również jego zdjęcie z Facebooka nakładając wyłącznie czarny pasek na oczy. Trudno było mówić o jakimkolwiek policyjnym śledztwie w tym momencie (te rozpoczęło się dopiero po publikacjach), więc trudno również wyrokować czy do samobójstwa 15-latka przyczyniła się szkoła bądź koledzy lub koleżanki z klasy. Taki zarzut jednak padł w opisywanym artykule. „Dziennikarz” portalu zaznaczył, że Gimnazjum „wprowadziło cenzurę w tej sprawie”. Jest to kłamstwo:

- Pan …. wtargnął do szkoły w poniedziałek, około godziny 14:20. Skłamał, że jest rodzicem jednego z dzieci, chciał rozmawiać ze mną, dyrektorem szkoły. Byłam w tym momencie w Urzędzie Miejskim. Zażądał więc rozmowy z wicedyrektorką, która stwierdziła (słusznie zresztą), że jedyną osobą uprawnioną do kontaktu z mediami jestem ja. Panowie zaczęli więc chodzić po szkole i rozpytać dzieci o to zdarzenie. Szarpali za klamkę drzwi prowadzących do gabinetu pani pedagog. Byli bardzo nachalni – opisuje „interwencję dziennikarską” Jolanta Stańczak-Dziuda, dyrektor Gimnazjum nr 2.

- W poniedziałek doszło do tego tragicznego zdarzenia, we wtorek, wspólnie z wychowawcami i pedagogiem, zaczęliśmy działać razem. Powołałam specjalny zespół interwencji kryzysowej na terenie szkoły, w skład którego wchodzili również pedagodzy i psycholodzy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Elblągu. Ustaliliśmy harmonogram działań. Zwróciłam się do nauczycieli z prośbą: podchodźcie do tematu na spokojnie, nie wchodźcie w dyskusję z dziećmi.

Dlaczego Pani tak powiedziała?

- To ja musiałam przekazać uczniom to, co tak naprawdę się wydarzyło. I to zrobiłam, w asyście wychowawcy, pedagoga i psychologa. Ale wcześniej zadzwoniłam na policję i dokładnie sprawdziłam, czy rzeczywiście do takiego zdarzenia doszło.

Co dokładnie Pani powiedziała do dzieci?

- Słuchajcie, mam Wam coś do zakomunikowania. Jest to wiadomość, o której już słyszeliście, wiadomość tragiczna. Wasz kolega z klasy popełnił wczoraj samobójstwo. Dla nas wszystkich jest to zaskoczenie. Nie wiemy co było powodem, nie zostawił żadnego listu. Chciałabym, abyście teraz nie rozpatrywali tego w kategoriach „może to moja wina”.

Dyrektor w rozmowie z naszym dziennikarzem stwierdziła, że powiedziała tak, ponieważ „takie są procedury”. Polega to na tym, że dyrekcja ma obowiązek poinformować dzieci o zdarzeniu, ale jednocześnie musi zdjąć z nich obciążenie winy. Dopiero później, nie na „gorąco”, można rozmawiać o tym, kto być może przyczynił się do samobójstwa 15-latka.

Dyrektor zaznaczyła, że dzieci z klasy, do której uczęszczał 15-latek, same były chętne na to, aby psychologowie przeprowadzili z nimi specjalne warsztaty – to również element procedury w takich sytuacjach.

- Jest to seria psychologicznych działań. My nie możemy „wpaść” i powiedzieć „tak, to wy jesteście winni”.

Udało nam się dowiedzieć, że 15-latek był samotnikiem, miał jednego przyjaciela z podstawówki, który wyjechał za granicę. Nie można jednak stwierdzić, że wyróżniał się w ten czy inny sposób na tle całej klasy sportowej, do której uczęszczał.

Nie dotarły do Pani wyraźnie sygnały o tym, że dzieje się coś niedobrego.

- Nie, ani od nauczycieli ani od rodziców.

Bo zarzut padł z ust „dziennikarza” innego portalu, że niby mama kontaktowała się z dyrekcją w tej sprawie.

- To jest nieprawda. Szukałam kontaktu z mamą jeszcze tego pierwszego dnia, nie chciała ze mną rozmawiać i ja to rozumiem.

Matka skontaktowała się z dyrekcją dopiero po publikacji medialnej z zapewnieniem, że żadna informacja dot. śmierci jej syna nie wypłynęła od niej samej.

Pani dyrektor opowiedziała o wizycie bardzo bliskiej osoby z kręgu rodzinnego 15-latka. Wizycie bardzo ważnej, bo to ona rzuciła światło na całą sprawę samobójstwa.

Z relacji tejże osoby wynika, że 15-latek brał leki i spotykał się z psychologiem zewnętrznym tzn. spoza szkoły. Najwidoczniej miał jakiś problem, o którym ani mama ani tym bardziej on sam nigdy nie powiedział dyrektorowi ani wychowawcy klasy. Miał dziewczynę z innego gimnazjum, która miała go rzucić przed całym zdarzeniem.

- Te wszystkie informacje były dla mnie zaskoczeniem. Spytałam, czy K. korzystał z pomocy psychologicznej. Usłyszałam, że „mama chciała pomóc K.”. Spytałam: dlaczego nic nie wiedziałam o tym, że K. bierze leki, że uczęszcza do psychologa, że ma jakiś problem?

Pani dyrektor, czy nie umywa sobie Pani rąk tą informacją?

- Nie umywam rąk. To, że K. był typem samotnika – to wiemy. Ale są takie dzieci. Tak, był dyslektykiem, miał stwierdzone ADHD dlatego siedział w pierwszej ławce. Nic więcej nie wiedziałam, naprawdę. To może tak wybrzmieć, że my dziś chcemy to wszystko „zamieść pod dywan”. My tego nie chcemy ukrywać, ale jeżeli dzieci mówią teraz o czymś takim (informacje o tym, że 15-latek był nękany dotarła do naszej redakcji właśnie od samych kolegów i koleżanek) to ja jestem zdziwiona.

Udało nam się dowiedzieć, że 15-latek nie chciał rozmawiać o swoich problemach z mamą tłumacząc, że „nie chce jej niepokoić”. Być może chciał pokazać (jak to w klasie sportowej), że jest silny i że sobie poradzi, nie chciał angażować w swoje problemy swoich bliskich. To są jednak wyłącznie domysły i dywagacje na temat tego, dlaczego 15-latek targnął się na swoje życie. Nie pozostawił żadnej notki, pożegnalnego listu, nic co pomogłoby w ustaleniu powodu.

- Zrobiłam wszystko, co mogłam, to są wspaniałe dzieciaki – kończy rozmowę dyrektor Gimnazjum.

Prokuratura Rejonowa w Elblągu wszczęła, po publikacjach medialnych, postępowanie w tej sprawie. Została przesłuchana dyrektorka gimnazjum, wychowawca klasy, do której uczęszczał 15-latek, zostanie również przesłuchany autor artykułu.

Prezydent Witold Wróblewski zażądał również od dyrekcji pisma wyjaśniającego w tej sprawie.

- To standardowa procedura – informuje i potwierdza nasze informacje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta.

- Jednostki nam podległe muszą powiadomić organ i wyjaśnić wszelkie sytuacje „niecodzienne”. Dyrektor złożyła wyjaśnienia na piśmie wraz z informacją o działaniach, jakie zostały wykonane w tej sprawie.

Do tematu powrócimy, sprawą, na prośbę dyrektor szkoły, zajęło się również Kuratorium Oświaty, które z pewnością przeprowadzi własną kontrolę w tej sprawie. Dyrektor przesłała również pismo wyjaśniające do Departamentu Edukacji. Czekamy również na ustalenia Prokuratury – bez tego ciężko wyrokować kto tak naprawdę jest winny zdarzenia.

 

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2016-03-02 14:18 81%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez elio
Cały Kuchejda po trupach dosłownie do celu czyli do większej ilości odsłon. Żałosna kreatura ! Dobrze, że to podaliście.
odpowiedz oceń post 29 7 zgłoś do moderacji
2016-03-02 15:14 75%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Jamaleg
Gimnazjum i wszystko jasne , tam dzieci sa w trudnym okresie swijego zycia zmieniajac otoczenie i riwniesnikow . jedni lepsi drudzy girsi . Gimnazja do likwidacji
odpowiedz oceń post 24 8 zgłoś do moderacji
2016-03-02 15:38 24%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Finia
Jamaleg gimnazja nie do likwidacji, trudny okres rozwoju dziecka nie da sie rozwiazac poprzez zamkniecie gimnazjow. Czy w podstawowce czy w gimnazjum ten trudny okres po prostu jest trzeba nauczyc sie jak sobie z nim radzic, jakie stosowac metody czego wiekszosc mlodych ludzi nie umie nie wspomne o doroslych.
odpowiedz oceń post 4 13 zgłoś do moderacji
2016-03-02 20:42 71%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Jamaleg
Tylko ze wlasnie w tym trudnym buntowniczym okresie zycia mlodzi ludzie zmieniaja otoczenie na nowe i wlasnie wtedy prubuja brylowac i kazdy wtedy chce sie przypodobac lub doruwac a nawet przejac dominacje w nowej grupie i to jest chore . Dlatego jestem za likwidacja gimnazjow
oceń post 10 4 zgłoś do moderacji
2016-03-02 15:43 67%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez nowa
Ja współczuje dyrekcji a swoją drogą to dzieci w tym wieku bywają okrutne w swoich osadach i tu właśnie potrzeba edukacji i uczenia wyrozumiałości i współczucia.
odpowiedz oceń post 6 3 zgłoś do moderacji
2016-03-03 23:25 33%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez niech Nauczyciele Wnioski Wyciągną
Współczuć to trzeba rodzinie. Prawda jest taka, że w każdej szkole i każdej klasie ktoś pełni rolę "kozła ofiarnego". Tylko że kiedyś za głupie żarty, dokuczanie, rozrabiane nauczyciele wysyłali rozrabiaków na dywanik, do pedagoga, wzywali rodziców tych łobuzów. A teraz po prostu mówi się, że w gimnazjach jest zła młodzież i nauczyciele tak do tego przywykli, że rzadko kiedy reagują. Nie mówię oczywiście o wszystkich nauczycielach. Poza tym kiedyś jak grupa dokuczała jednemu uczniowi, to zawsze znalazł się ktoś kto stanął w obronie takiego ucznia. Sam wielokrotnie broniłam tych słabszych.
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2016-03-02 15:50 73%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez janx
Gimbaze likwidowac
odpowiedz oceń post 8 3 zgłoś do moderacji
2016-03-02 16:59 67%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez g.
"panią magister..." żenada, kto dzisiaj tak pisze? Przecież to nie jest stopień naukowy!!!
odpowiedz oceń post 8 4 zgłoś do moderacji
2016-03-02 18:33 47%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez anna
WSPANIAŁY MŁODY CHŁOPAK. MIAŁ WIELKIE SUKCESY SPORTOWE. CZEKAŁA GO WSPANIAŁA PRZYSZŁOŚĆ, DUŻA KARIERA. OGROMNA SZKODA, ŻE GRONO PEDAGOGICZNE MU NIE POMOGŁO. WSZYSCY WIEDZIELI, CO SIĘ DZIEJE. PYTAŁAM UCZENNICY TEGO GIMNAZJUM. HEJT BYŁ Z ZAZDROŚCI, ŻE KRYSTIAN MIAŁ DUŻE OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE I NIE SPĘDZAŁ PO 12 GODZIN I WIĘCEJ NA DOBĘ PRZY KOMPUTERZE. W SZKOLE RZĄDZIŁA JEDNA DZIEWCZYNA, KTÓRĄ RESZTA ZE STRACHU POPIERAŁA. A GDZIE BYŁA KADRA SZKOŁY? CZUJĘ OGROMNY BÓL, FIZYCZNY I PSYCHICZNY, ŻE NIE MA TAK WSPANIAŁEGO CZŁOWIEKA KRYSTIANA. DYREKCJA, WG MNIE, DO ZWOLNIENIA. NIE RADZI SOBIE Z UCZNIAMI. DYREKTORKA TEJ SZKOŁY, (KTÓRA BYŁA WIELOKROTNIE NAGRADZANA), JEJ ZASTĘPCZYNI, PSYCHOLOG, PEDAGOG I WSZYSCY WINNI TEJ ŚMIERCI, SAMI POWINNI ODEJŚĆ. OGROMNA PORAŻKA DOROSŁYCH. JESZCZE DO TEGO, DYREKTORKA ZAGRAŻA WSZYSTKIM I KAŻE MILCZEĆ. JAK WY, GRONO PEDAGOGICZNE, MOŻECIE SPOKOJNE SPAĆ? BO JA NIE, JAKO CZŁOWIEK. NAUCZYCIELE POWINNI REAGOWAĆ W TRAKCIE TRWANIA MOBBINGU KRYSIANA. WIDAĆ BRAK SZKOLEŃ,
odpowiedz oceń post 9 10 zgłoś do moderacji
2016-03-03 19:20 71%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez POINFORMOWANY
nie powtarzaj bzdur za pseudodziennikarzem, dyrektor niczego nie zakazywała, zabroniła rozmów z uczniami i słusznie (poczytaj o EFEKCIE WERTERA)....pan Kuchejda miał umówione spotkanie następnego dnia ale oczywiście na nie nie przyszedł......wstrętna hiena a nauczyciele gwarantuję Ci (nie tylko w tej szkole) reagują jak należy, jeśli maja pełen obraz sytuacji,...tutaj czegos zabrakło
oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2016-03-02 18:43 33%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez savoj
A wychowawca klasy?
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2016-03-02 19:04 76%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez absolwent gim2
Gratuluję redakcji INFO ELBLĄG za napisanie dobrego artykułu pokazującego prawdziwe oblicze szkoły i grona nauczycielskiego . Dziękuje,za taki artykuł, poniewaz to co wypisywali redaktorzy expressu elblag było w stosunku nauczycieli bezczelne,prymitywne zaczepki,ktore moga prowadzic do konfliktu!!! EXPRESS ELBLAG TO DNO DNA ,TO JEST NIEPOWAŻNE ABY MEDIA TAKIEGO POKROJU TAK ŻEROWAŁY NA CUDZYM NIESZCZĘSCIU! JESTEM ZA PODANIEM TEGO PORTALU NA POLICJE ZA OSZCZERSTWA!
odpowiedz oceń post 16 5 zgłoś do moderacji
Bartłomiej Ryś
2016-03-02 20:23 40%
13
odpowiedziano ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś
elblag.info.net! ;) Pozdrawiam!
oceń post 4 6 zgłoś do moderacji
2016-03-02 20:32 52%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez Kat Na Idiotów
Jaki bełkot!!! Tak, czy siak dyrektor do odwołania wraz ze wszystkimi zastępcami i psychologiem szkolnym!!!
odpowiedz oceń post 11 10 zgłoś do moderacji
2016-03-02 21:16 86%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez okropny styl pisania
Straszne słownictwo. Dziennikarz powinien się podszkolić. Jak można użyć w odniesieniu do takiego tragicznego zdarzenia słowa NIESZCZĘŚNIK?
odpowiedz oceń post 12 2 zgłoś do moderacji
2016-03-02 21:28 60%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez przykre
"Ustaliliśmy szczegóły samego zdarzenia oraz to, kim tak naprawdę był poszkodowany." Z artykułu dowiedziałam się tylko, że chłopiec był typem samotnika, był dyslektykiem i miał ADHD, dlatego siedział w pierwszej ławce. Pani dyrektor nie powiedział nic dobrego o tym chłopcu. Czy nie zasługuje na uwagę fakt, że miał zainteresowania poza szkołą, jak chociażby to, że trenował judo?
odpowiedz oceń post 6 4 zgłoś do moderacji
2016-03-03 19:17 60%
17
odpowiedziano ponad rok temu przez POINFORMOWANY
to, że trenował judo nie miało wpływu na to co sie wydarzyło, niestety sytuacja rozinna chłopca nie była za ciekawa i niestety była rzecz którą zatajono przed szkołą......straszna tragedia ale niestety prawda jest taka, że to rodzina jest pierwszym frontem w wychowanu, szkoła ja wspomaga....jeśli tylko ma pełny obraz sytuacji
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2016-03-02 23:19 85%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez Oliwska
A czego wy spodziewacie się po SBK-u on zawsze tak się zachowywał, w podążaniu za sensacją
odpowiedz oceń post 11 2 zgłoś do moderacji
2016-03-03 07:32 67%
19

odpowiedziano ponad rok temu przez hmm
Przecież to wy zaczęliście tym artykułem http://www.elblag.net/artykuly/mowa-nienawisci-zebrala-krwawe-zniwo-nie-zyje-mlod,24103.htm sugerując że to przez kolegów.......
odpowiedz oceń post 6 3 zgłoś do moderacji
2016-03-03 08:54 0%
20

odpowiedziano ponad rok temu przez Przem
Tak działa ewolucja. Przetrwają tylko jednostki silniejsze.
odpowiedz oceń post 0 8 zgłoś do moderacji
2016-03-03 11:35 17%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez krisel
Redakcjo, zablokujcie mozliwość dodawania komentarzy.
odpowiedz oceń post 1 5 zgłoś do moderacji
zosiaa89
2016-03-03 14:34 33%
22

odpowiedziano ponad rok temu przez zosiaa89

W gimnazjum młodziez jest w najgorszym wieku, dlatego powinni mieć dosstep do psychologów, jak i kompetentnych pedagogów. 


odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2016-03-03 23:17 67%
23

odpowiedziano ponad rok temu przez przykre
Sam Pan rozpętał burzę medialną tym artykułem http://www.elblag.net/artykuly/mowa-nienawisci-zebrala-krwawe-zniwo-nie-zyje-mlod,24103.htm
a teraz jednostronne wyjaśnienia dyrekcji Pan zamieszcza, gdzie z chłopca robi się ADHD. Co to za pedagog z tej Pani dyrektor, żeby do publicznej wiadomości takie informacje o uczniu podawać. Zero taktu, ale tonący brzytwy się chwyta, tym bardziej, że to kolejny taki przypadek w tym gimnazjum.
odpowiedz oceń post 6 3 zgłoś do moderacji
2016-03-07 15:41 0%
24

odpowiedziano ponad rok temu przez lola
Czyzby to takie WSPANIAŁE DZIECIAKI ??????????????
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2016-03-07 16:07 20%
25

odpowiedziano ponad rok temu przez ja
Z kim autor artykułu ustalił KIM NAPRAWDĘ BYŁ POSZKODOWANY ,to po co sledztwo ,skoro autor juz ustalił i WSZYSTKO WIE .
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.