najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Mateusz Milanowski
2015-10-28 09:44 100%

Czy w Elblągu rośnie język nienawiści?

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Kilka dni temu Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich wystosowali apel do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wsparcie szkół w przeciwdziałaniu przemocy inspirowanej językiem nienawiści. Według nich, moment przyjęcia uchodźców jest dobrym momentem na narodową lekcję tolerancji.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak oraz rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wystosowali 16 października wspólne wystąpienie do minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej. W swoim apelu zachęcają, aby do walki z językiem nienawiści przyłączyły się szkoły. W ich wspólnej opinii „hejt” szerzy się nie tylko w internecie, ale również na elewacjach budynków.

- Z najwyższym niepokojem obserwujemy zaostrzającą się debatę publiczną i polaryzację stanowisk wokół kwestii przyjęcia do Polski ofiar wojny na Bliskim Wschodzie i pomocy, jaką nasz kraj chce zaoferować ludziom próbującym chronić swoje życie. Niestety ofiarami tego procesu stają się również dzieci i młodzież" – czytamy w apelu rzeczników.

Nie zapomnieli przy tym zwrócić uwagi na ostatnie, bardzo głośne medialnie samobójstwo ucznia. Jak piszą, "falę niechęci i agresji wobec innych, nawet tych, którzy mieszkają wśród nas od wielu lat, są naszymi sąsiadami, również koleżankami i kolegami ze szkolnej ławy". Analizując w ten sposób, nienawiść wobec imigrantów przekłada się również na rówieśników.

- Słowa cudzoziemiec i uchodźca nabierają w ustach młodych ludzi znaczeń pejoratywnych i nienawistnych. Powodują, że zapomina się o wartościach, które szkoła ma krzewić - otwartości na drugiego człowieka, empatii, niesienia pomocy będącym w potrzebie bliźnim – czytamy dalej w apelu.

Idąc tą drogą rzecznicy uważają, że szkoła potrzebuje profesjonalnego wsparcia i doradztwa w zakresie przeciwdziałania nasilającej się mowy nienawiści, inspirowanej zresztą przez dorosłych.

Postanowiliśmy dowiedzieć się, jak wygląda kwestia tolerancji w Elblągu, w szczególności na murach elewacji.

- Akcja ”Kolorowa Tolerancja” była prowadzona w latach 2007-2010 przez Komisję „Bezpieczny Dom, Osiedle i Ogród”. Komisja ta została rozwiązana. Akcję prowadzili pracownicy Urzędu przy współpracy z ZBK, zarządcami nieruchomości, spółdzielniami mieszkaniowymi oraz wytypowaną młodzieżą ze szkół średnich – informuje nas Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Zwrócił uwagę również na fakt, że jest coraz mniej elewacji niszczonych przez wandali, a zarządcy nieruchomości prowadzą w szerokim zakresie termomodernizację budynków, poprawiając tym samym stan ich elewacji. Z tego też powodu w ostatniej akcji był problem z naborem zarządców chętnych do udziału w akcji.

- Warto dodać, że aktualizowany będzie program "Bezpieczny Elbląg" i możliwe, że, w nowej formie, akcja walki z wulgarnymi napisami zostanie do niego wprowadzona – dodał na koniec Łukasz Mierzejewski.

Na odniesienie się do apelu Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich Ministerstwo Edukacji Narodowej ma jeszcze około dwóch tygodni. W obecnej sytuacji przemian politycznych możliwe jest, że temat zostanie odłożony na później. My chcemy jednak zapytać się Was, czy odczuwacie szerzenie się języka nienawiści?

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2015-10-28 10:35 100%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Lanberry
Najpierw proponuje sprawdzić znaczenie słowa "tolerancja"
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2015-10-28 11:15 25%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez powiec
A tam zaraz język nienawiści po prostu PIS popierają wszyscy psychole stąd takie napisy!;) Swoją droga tępić wandali i niech płaca kary za malowanie! POkój wam;)
odpowiedz oceń post 2 6 zgłoś do moderacji
2015-10-28 12:35 63%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez daxxo
Normalna reakcja na rządy PO, wszyscy już mieli ich dość
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2015-10-28 13:16 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Aisza
Tolerancja wg. nieudaczników z PIS to;" kto nie z nami jest przeciwko nam". Reszta jest milczeniem.
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2015-10-28 13:16 50%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Next
Chamstwo i nienawiść ostatnio raz mocniej szerzy się na Polskich ulicach :(
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-10-28 13:31 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez fa
No zobaczymy jak nie zaczna dawac mi teraz po 500 zlotych na kazde dziecko to zobaczymy!!!
odpowiedz oceń post 0 1 zgłoś do moderacji
Dorra
2015-11-04 14:00 0%
7

Język nienawiści

odpowiedziano ponad rok temu przez Dorra

Oczywiście, żę język nienawiści się szerzy. Kiedyś złe rzeczy były krytykowane, a dobre chwalone. Teraz negatywy są tak uwydatniane, że całkowicie przysłaniają pozytywne strony.


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.