najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Redakcja elblag.net
2014-08-05 10:05 85%

Daj Znać. Problemy elbląskich studentów

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Jestem absolwentem elbląskiej uczelni. Od ponad roku w rozmowach ze znajomymi ze studiów, studentami ostatnich lat i absolwentami różnych kierunków elbląskich uczelni wyższych poruszamy temat braku możliwości kontynuowania nauki na bezpłatnych studiach magisterskich uzupełniających (dziennych) w naszym mieście jak również braku ciekawej, odpowiadającej potrzebom elbląskiego rynku oferty studiów magisterskich zaocznych.

Chciałbym nadmienić, iż nie jest to problem dotyczący wąskiej grupy kilku młodych osób, ale problem znacznie szerszy. Otóż, od kilku lat Elbląg stał się swojego rodzaju alternatywą dla wielkich ośrodków akademickich. Młodzi ludzie coraz częściej wybierają studia w Elblągu co pozwala na znaczące obniżenie kosztów nauki. Wobec trudnej sytuacji ekonomicznej elbląscy maturzyści coraz częściej stoją przed wyborem: albo wyjechać do Gdańska, Olsztyna, Warszawy i studiować zaciągając kredyty studenckie, które trzeba będzie spłacać przez wiele lat oraz nadszarpnąć budżet domowy lub zostać w Elblągu i studiować nie martwiąc się zbytnio o kwestie finansowe.

Co więcej, Elbląg jako miejsce studiów jest coraz bardziej popularne dla mieszkańców okolicznych miejscowości takich jak Pasłęk, Sztum, Malbork, Tczew, Kwidzyn, Braniewo, Prabuty, Orneta… Wiem, że takie osoby stanowią znaczącą część ogólnej liczby studentów elbląskich uczelni. Osoby te przyjeżdżają do Elbląga, wynajmują stancje, miejsca w akademiku, podejmują tutaj pracę (często na zlecenie, w niepełnym wymiarze jednocześnie godząc naukę z pracą), wydają pieniądze w elbląskich sklepach, klubach, pubach itd. Problem polega na tym, iż po ukończeniu trzyletnich studiów zarówno elblążanie jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy studiowali w naszym mieście zasadniczo nie mają możliwości pozostania tutaj, osiedlenia się, podjęcia pracy a przede wszystkim kontynuowania edukacji z powodu braku oferty studiów magisterskich dziennych. Świeżo upieczeni absolwenci elbląskich uczelni wyższych są wręcz zmuszeni do wyjazdu do Gdańska, Olsztyna, Torunia lub innych miast i najczęściej tam już pozostają po ukończeniu edukacji.

W dzisiejszych czasach ukończenie studiów wyższych na poziomie magisterskim jest często podstawowym wymogiem przy ubieganiu się o pracę na wielu stanowiskach. Gdyby takie osoby miały możliwość kontynuowania nauki przez dwa lata na bezpłatnych studiach lub skorzystania z ciekawej oferty (niedrogiej!) studiów zaocznych, na pewno zdecydowałyby się pozostać w naszym mieście, szukać pracy, być może osiedlić się na stałe (tak też deklarowała większość moich znajomych, którzy ze mną studiowali). Co prawda w Elblągu jest możliwość podjęcia studiów magisterskich zaocznych, ale oferta jest bardzo ograniczona, a czesne jest wyższe niż w niejednej trójmiejskiej czy warszawskiej uczelni. Sceptycy powiedzą, że w tak małym mieście jak Elbląg nie ma potrzeby organizowania studiów drugiego stopnia, ale prawdą jest, iż w mniejszych pod względem liczby ludności miejscowościach jest więcej uczelni niż w Elblągu, a oferta jest znacznie szersza.

Na przykład:
Koszalin – 109 tyś. mieszkańców, 7 uczelni wyższych
Słupsk – 96 tyś. mieszkańców, 5 uczelni wyższych
Tczew – 60 tyś. mieszkańców, 4 filie uczelni wyższych
Grudziądz – 98 tyś. mieszkańców, 2 uczelnie wyższe, 2 filie
Ełk – 60 tyś. mieszkańców, 4 uczelnie, 2 filie.
(dane według źródeł internetowych)

We wszystkich w/w miejscowościach można podjąć studia wyższe na poziomie magisterskim. Prawdą jest, iż państwowe wyższe szkoły zawodowe nie prowadziły w ogóle przez pewien czas studiów magisterskich (założeniem było zapewnienie studiów licencjackich). Teraz jednak już kilka PWSZ w kraju otworzyło "magisterki", a Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna czy Uczelnia Bogdana Jańskiego to uczelnie prywatne. Organizowane przez nie studia dziennie byłby płatne, ale być może rozwiązaniem sytuacji byłoby utworzenie filii lub wydziału zamiejscowego jednej ze szkół wyższych lub uniwersytetu? Skoro takie filie i wydziały zamiejscowe istnieją nawet w małych miastach i miasteczkach, czemu nie miałoby to zdać egzaminu w ponad stutysięcznym Elblągu.

Kolejnym rozwiązaniem mogłoby być skorzystanie z szerokiej oferty różnego rodzaju dofinansowań, środków z funduszy Unii Europejskiej lub wprowadzenie czesnego o umiarkowanej wysokości, na które mogliby pozwolić sobie studenci. Pisząc o utworzeniu studiów magisterskich mam na myśli w szczególności studia w zakresie specjalności i kierunków będących kontynuacją tych, które można studiować w Elblągu na poziomie licencjackim, a w szczególności filologii angielskiej (co roku około 30-40 absolwentów tego kierunku kończy PWSZ, a kolejne kilkanaście lub więcej osób NKJO Regent co daje łącznie ok. 50-60 osób, które mogłyby kontynuować edukację na miejscu) oraz o studentach ekonomii i filologii polskiej, informatyki.

W przypadku pozostałych kierunków (np. pedagogika, administracja) istnieje już możliwość kontynuacji na studiach zaocznych na EUH-E. Dodam również, iż absolwenci PWSZ w Elblągu to osoby poszukiwane na rynku pracy. W szczególności dotyczy to niektórych kierunków takich jak filologie obce, informatyka, budownictwo.

Warto dodać, że kierunek informatyka na PWSZ w Elblągu wygrał milion złotych w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla najlepszych programów studiów, a PWSZ znalazło się w rankingach Webometrics i Multirank uzyskując bardzo dobre oceny (również za wysoką zatrudnialność absolwentów) ... o czymś to świadczy.
 

oceń wątek 17 3 zgłoś do moderacji
Gifas
2014-08-05 20:31 40%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Atsen
Zgadzam się jak najbardziej co do otwarcia studiow 2 stopnia. Natomiast jestem absolutnie przeciw zawracaniu sobie glowy niepotrzebnym kierunkom typu filologie itp. W duzej mierze jest to produkcja bezrobotnych, zupelnie bez sensu. Elblag powinien skupic sie na ksztalceniu zwiazanym z informatyka, kierunkami politechnicznymi oraz ekonomicznymi, poniewaz sa one znacznie bardziej potrzebne pracodawcom niz kierunki humanistyczne.
odpowiedz oceń post 4 6 zgłoś do moderacji
2014-08-05 21:04 50%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Mitania
Niekoniecznie zgadzam się z opinią, jakoby filologie były zawracaniem sobie głowy. Miasto z przyszłością - a takim widzę Elbląg- powinno otworzyć sobie drogę do współpracy z zagranicą. Będąc gościnnie w Elblągu zauważyłam wielu obcokrajowców, niekoniecznie jednej nacji ;) Nie zaszkodziłoby wykształcić kadry, które mogą zająć się współpracą z innymi krajami Unii, czy z Rosją, wykorzystując różne projekty i możliwości. Jestem więc "za" studiami magisterskimi: filologie, informatyka, kierunki politechniczne oraz ekonomiczne także.
oceń post 5 5 zgłoś do moderacji
2014-08-05 21:29 50%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez TD
Do Atsen: ukończyłem filologię angielską i na tydzień po obronie znalazłem pracę. Pracuję do dziś. Spośród moich znajomych, którzy ukończyli anglistykę lub germanistykę wszyscy albo pracują albo dalej kontynuują edukację na studiach dziennych. Czy według ciebie języki obce są niepotrzebne?
oceń post 4 4 zgłoś do moderacji
2014-08-08 23:13 0%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez him
w dziesiejszych czasach znajomosc angielskiego nie powinna byc kwestia studiow a naturalna umietnosca kazdego czlowieka. anglistyka to kierunek bez sensu
oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
2014-08-08 21:02 33%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez twój
wyjedźcie to nie będzie problemów tak się tu myśli
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.