najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
 Dokąd płyną harcerze? Co się dzieje z HOW Bryza ?
2015-02-13 10:59 60%

Dokąd płyną harcerze? Co się dzieje z HOW Bryza ?

rozpoczęty ponad rok temu przez Mirosław Kacprzak

HOW „Bryza” w Elblągu według pewnych osób umiera. Postanowiliśmy to sprawdzić co się dzieje z ośrodkiem wodnym, który od lat prowadzą harcerze.

HOW „Bryza” oficjalnie działa w Elblągu od 1977 r. Swoją obecną nazwę uzyskał w roku 1982 po likwidacji Szkolno-Harcerskiego klubu „Zjawa”. Ośrodek powstał ze środków funduszu Urzędu Miasta przeznaczonego na czyny społeczne (dziś to nazywa się budżetem obywatelskim) za sprawą harcerzy i Rady Przyjaciół Harcerstwa.

Od września 2014 r. HOW „Bryza” w Elblągu ul. Portowa ma nowego komendanta. Jest nim Mateusz Szmurło, który jednocześnie jest harcerzem. HOW „Bryza” jest własnością Hufca Chorągwi Elbląg, który obecnie ma swoją siedzibę na terenie ośrodka. Sezon żeglarski w 2015 r. rozpocznie się w maju, a skończy w październiku.

Ośrodek posiada 20 własnych jednostek pływających do szkolenia i rejsów żeglarskich. Są to jednostki klasy Optymist, Kadet oraz jedna klasy Trener (jednostka bez kabinowa). Od kilku lat nie ma drużyn wodniackich oraz ośrodek nie zatrudnia etatowego instruktora. Działa jedynie grupa zwana patrolem wodnym, który liczy 7 osób. Ośrodek jest finansowany z budżetu Hufca, który nadal w ramach działalności gospodarczej prowadzi usługę najmu dla prywatnych posiadaczy jachtów i innego sprzętu pływającego np. skuter wodny. Z tej usługi korzysta 60 prywatnych posiadaczy sprzętu pływającego. Pomieszczenia warsztatu szkutniczego również są wynajęte przez prywatnego użytkownika. Za zgodą Hufca pomieszczenia ośrodka wynajmuje firma Marine Poland elbląskiej Agencji Reklamowej, która również wspiera harcerzy.

„Bryza” ma nie tylko duszę i potencjał ale ma właściciela, którym jest Hufiec. Władze miasta Elbląga nie są więc odpowiedzialne za kondycję finansową ośrodka. Jest to sprawa Hufca, któremu podlega HOW „Bryza” a nie zła postawa władz Elbląga. Co więcej w rozmowie z zastępcą dyrektora Departamentu uzyskano informacje, że jakby harcerze zwrócili się o wsparcie to mogli by je uzyskać. Na razie nie nawiązali współpracy.

Problem jest inny. Wiąże się on z trudnością pływania. Mimo, że ośrodek jest zlokalizowany blisko wody to są to wody portu. Na każde wypłynięcie na wody rzeki Elbląg należy starać się o pozwolenie. Nie można więc swobodnie pływać kiedy się chce. Wiąże się to z bezpieczeństwem na wodzie i i ruchem jednostek pływających. Harcerze aby omijać tę biurokratyczna przeszkodę muszą swój sprzęt do pływania kierować do Nadbrzeża. Jest to poważne utrudnienie logistyczne dla harcerzy.

oceń wątek 6 4 zgłoś do moderacji
2015-02-13 12:58 60%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez turban
co na to wodniacki autorytet,jurek motorowka? gdzie on teraz jest? przed wyborami byl wszedzie i nigdzie. a teraz zapadl sie POd ziemie, zdjeli go nawet z plakatu na szybie elblaskiej peło. widac nie kojarzyl sie zbyt dobrze.
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2015-02-13 13:32 33%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez hhhhhhhhhhytrt
właśnie może tak nierób Wcisła zrobi coś dla miasta.!!!
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
NoName
2015-02-13 21:40 20%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
HOW Bryza upada z roku na rok. Nawet spory teren ośrodka odgrodzono płotem i służy teraz jako plac przeładunkowy, a jachty muszą stać stłoczone na niewielkiej powierzchni.
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2015-02-18 15:59 0%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez bryzowiec
Plac ten - nie jest już terenem Bryzy, według Urzędu Miasta jest to teren Glen Portu i tereny te zostały odebrane Bryzie.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-02-13 23:15 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez mój nick
zastępca dyrektora departamentu? jakiego?
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-02-18 16:04 50%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez nieważne
Po pierwsze, Panie redaktorze, jak już się bierzemy za prawidłowe nazewnictwo, to takie coś jak "Hufiec Chorągwi Elbląg" nie istnieje. Jest to Hufiec ZHP Elbląg, który podlega Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej, która natomiast mieści się w Olsztynie.
"Jakby harcerze zwrócili się do miasta to by uzyskali pomoc" - ciekawe, a co dotychczas było robione, no tak to było wręcz "błaganie o pomoc", a w zamian podwyższona opłata najmu od Zarządu Portu.

Prawda jest taka, że ZHP prosi, błaga urząd miasta o środki, a nie otrzymuje pomocy. UM przypomina sobie o harcerzach w momentach, w których trzeba zrobić coś dla miasta: święto flagi, Piegusa, 11 listopada. Niestety zapomina, o tym, że jest to największa organizacja pozarządowa w Elbląga i nie dostaje rocznych pieniędzy na działanie biura tj. "Regionalne Centrum Wolontariatu", a utrzymać hufiec i innych z czegoś trzeba.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.