najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Bartłomiej Ryś
2015-01-23 13:13 71%

Dramatyczne statystyki dot. oświaty. Zostanie powołany specjalny zespół

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

- Dane demograficzne na kolejne lata nie napawają optymizmem – mówiła Iwona Mikulska, dyrektor Departamentu Edukacji. Wraz z Bogusławem Miluszem, wiceprezydentem Elbląga, przedstawili statystyki dotyczące edukacji i stanu finansów oraz zaprezentowali pomysł powołania grupy ekspertów.

Ze statystyk wynika, że liczba uczniów w elbląskich szkołach i placówkach oświatowych systematycznie maleje. W latach 2007/2008 liczba wychowanków wynosiła 22116. 2010/11 – 20171. 2014/15 – 17936. Łącznie ubyło aż 4180 uczniów. Dodatkowo zmalała o 54 liczba oddziałów w szkołach na terenie miasta. Co zaskakujące – przybyła liczba etatów (+39). Spada również ilość dzieci zameldowanych na terenie miasta – średnio około 150 osób na rok.

- Bardzo ważne jest to, żeby obecny samorząd, obecna oświata umiała się zmierzyć z brutalną rzeczywistością. Dlatego też podjęliśmy takie, a nie inne działania (połączenie szkoł – przyp. Red.). Planujemy z przyszłą oświatą zmierzyć się w następujący sposób. Chcemy powołać zespół ekspertów, ludzi, którzy będą związani z elbląską oświatą od poziomu najniższego (przedszkoli) aż po szkoły ponadgimnazjalne – mówił Bogusław Milusz, wiceprezydent miasta.

- Chcemy z tymi ludźmi ustalić pewne trudne kierunki działania. Wiemy dokładnie o tym, że rynek edukacji polskiej jest bardzo ubogi jeżeli chodzi o szkolnictwo zawodowe. Wiemy też, że nowa perspektywa unijna zakłada bardzo duży nakład finansowy dla szkolnictwa właśnie zawodowego. Nie ukrywamy, że w tym kierunku chcemy pójść. Chcemy też tutaj słuchać głosu pracodawców, którzy będą tym wskaźnikiem mówiącym o tym w jakim kierunku ma iść edukacja. Edukacja ma iść w tym kierunku, w którym idą potrzeby rynku pracy.

- Taki zespół będzie wspierał Prezydenta w trudnych, ale jakże ważnych decyzjach edukacyjnych – kończył Bogusław Milusz.

Wiceprezydent dodał, że wszystkie te działania powinny podjęte być już o wiele wcześniej. Przez to, że nikt się tym wcześniej nie zainteresował ekipa Wróblewskiego będzie miała bardzo dużo pracy. Optymalizacja wydatków przy równoczesnym braku spadku jakości kształcenia – to zadania priorytetowe.

Ekspertami będą ludzie blisko związani z elbląską oświatą, znający jej problemy. Będzie to funkcja społeczna, żaden z nich nie będzie pobierał za to wynagrodzenia.

Dopytywany przez dziennikarzy Milusz przyznał, że w elbląskiej oświacie jest obecny przerost zatrudnienia i nie wykluczone są pewne redukcje etatów nauczycieli. Mikulska jednak zapewniła, że będą to działania przemyślane w taki sposób, aby nikt nie został wyrzucony na bruk w np. w środku swojej zawodowej kariery.

Dobre wieści natomiast płyną z informacji na temat placówek przedszkolnych. Zarówno szefowa Departamentu jak i wiceprezydent zapewnili, że nie planuje się żadnej likwidacji tego typu jednostek.

- Trzeba je dodatkowo wspierać i rozwijać, a nie likwidować – dodała Iwona Mikulska.

oceń wątek 5 2 zgłoś do moderacji
NoName
2015-01-23 14:18 75%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez NoName
Sprytny pomysł jak stworzyć dodatkowe posady dla urzędasów. Pewnie miasto więcej wyda na utrzymanie tego specjalnego zespołu, niż oni cokolwiek zdziałają.
odpowiedz oceń post 9 3 zgłoś do moderacji
2015-01-23 16:19 75%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Jas fasola
Zespół ma byc społeczny- takie alibi dla Mikulskiej i Milusza. Sprytne
odpowiedz oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
2015-01-23 17:05 75%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Wkurzony elblazanin (FB)
Po lekturze tego artykułu nasuwają się trzy przemyślenia:
1. Dotychczasowi włodarze dbali aby znaleźć dla znajomych stołki - znamienne jest to, że spada liczba uczniów a rośnie liczba etatów
2. Kolejna wina - tym razem włodarzy na szczeblu centralnym - przez ostatnie lata robili wszystko, aby zmuszać młodych ludzi do emigracji. Połowa znajomych wybyła z kraju. To tam ich dzieci chodzą do przedszkoli, szkół - tam dają pracę nauczycielom i tam szykują sobie przyszłe, dobre emerytury mając w nosie łożenie do pustej kasy ZUSu.
3. Gdzie jest taka dogłębna analiza stanu urzędników w Urzędzie Miejskim i spółkach miejskich - tam dopiero można znaleźć miliony oszczędności, bez straty dla efektywności pracy i dochodu tych firm firm
odpowiedz oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
2015-01-23 17:49 75%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Ale farsa
A kto będzie tym ekspertem? Kolesie? Czy to znaczy, że w departamencie pracują ludzie niekompetentni i trzeba zatrudnić fachowców?
odpowiedz oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
2015-01-24 13:54 50%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez kcin
emeryci, renciści reszta nie ma tu czego szukać
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-01-24 15:28 33%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez pampi - ZAWADA
Obudzili się .
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.