najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Redakcja elblag.net
2013-03-20 19:18 84%

Elblążanin z I Liceum będzie studiował na Harvardzie

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

Harvard ukończyli Barack Obama i Theodore Roosevelt. Absolwentami tej prestiżowej uczelni byli liczni nobliści. Teraz do Stanów Zjednoczonych na studia wybiera się Łukasz Pierwienis - uczeń trzeciej klasy I liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

Uniwersytet Harvarda jest prestiżową i najstarszą w USA uczelnią. Jest starszy od państwa amerykańskiego, bo powstał w XVII w. w Newtown- obecnie Cambridge, Massachusetts, koło Bostonu jako pierwsza uczelnia wyższa na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Ukończenie studiów na Harvardzie daje przepustkę do kariery, bo to marka, która cieszy się największym zaufaniem na świecie.

I Liceum Ogólnokształcące z ul. Pocztowej w Elblągu zapewne będzie miało udział w takiej nobilitacji, bo jego uczeń z klasy 3 a, Łukasz Pierwienis, marząc o nauce w tej elitarnej szkole, podjął kroki, by się tam znaleźć. Rok temu Łukasz nawiązał kontakt z Uniwersytetem Harvarda. Miał pół roku na podszlifowanie wiedzy z zakresu języka angielskiego, historii USA i matematyki, by do końca 2012 r. zdać egzaminy wstępne na uczelnię. Choć proces rekrutacji jeszcze trwa, Łukasz otrzymał już zapewnienie władz uniwersyteckich o finansowaniu czesnego i utrzymania podczas jego studiów, a także kosztów podróży do kraju. W ten sposób Harvard umożliwia naukę najlepszym kandydatom, niezależnie od ich dochodów.

- Łukasz, powiedz, co Cię zainspirowało do tego kroku?
- Ziarenko nadziei o tym, że mógłbym myśleć o Uniwersytecie Harvarda zasiała w moich marzeniach moja nauczycielka języka angielskiego p. Małgorzata Mawa, która twierdzi, że w wyborze wykształcenia i kariery nie należy się ograniczać. Przyznałem jej rację i zapoznałem się z ofertą uczelni.

- Wygląda na to, że Twoja postawa jest potwierdzeniem tego, że jeżeli czegoś pragniemy, to jest to osiągalne. A jak wygląda Twoja sytuacja obecnie? Jaki kierunek studiów wybrałeś?
- Uniwersytet przekazał mi listę egzaminów, które musiałem zdać. Wyniki, jakie osiągnąłem, mam nadzieję, wystarczą, bym mógł myśleć o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Z każdego testu uzyskałem powyżej 700 punktów na 800 możliwych. Skorzystałem też ze wskazanej przez uczelnię strony, skąd wysłałem podanie o przyjęcie na studia. Teraz czekam na decyzję uczelni. Komisja określi, czy mogę iść na prawo, bo wybrałem wydział prawa i administracji.

- Czy zdanie egzaminów było jedynym warunkiem stawianym przez Harvard?
- Nie. Należało wykazać się osiągnięciami w postaci tytułów i dyplomów z konkursów i olimpiad. W moim dorobku jest ich kilka, więc udało się.

- Nie takie kilka… Jesteś dwukrotnym laureatem olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, finalistą ogólnopolskiego konkursu fizycznego „Poszukiwanie talentów 2012”, finalistą ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o kulturze popularnej, uczestnikiem finału olimpiady wiedzy o prawach człowieka. Zająłeś dwukrotnie 3 miejsce w ogólnopolskich konkursach na esej. Cieszysz się stypendium Prezesa Rady Ministrów już od dwóch lat (2011-2012, 2012-2013), stypendiami naukowymi z tytułu pracy w projektach edukacyjnych Warmii i Mazur. Posiadasz też dwa indeksy na wyższe uczelnie w Polsce- do Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku- Białej i na Uniwersytet Jagielloński… To musiało zrobić wrażenie na komisji rekrutacyjnej w Harvardzie. Naszym uniwersytetom będzie przykro, że nie skorzystasz z tych indeksów. A gdyby odrzucono Twoje podanie w Massachussets, do jakiej innej szkoły zwróciłbyś się?
- Ze względu na to, że prywatna uczelnia Franklin College Switzerland w Sorengo, Lugano, Szwajcaria ma dostęp do bazy danych Harvardu i zapoznała się z moimi dokumentami, a także wynikami z egzaminów wstępnych, złożyła mi propozycję nauki u siebie. Jest to również prestiżowa szkoła, ale jako kierunek wybrałbym tam socjologię i stosunki międzynarodowe. Myślę, że złożę tam podanie o przyjęcie, bo to propozycja nie do odrzucenia.

- Powiedz, co Cię najbardziej interesuje - brałeś udział w wielu konkursach z różnych dziedzin.
- Jestem całym sercem patriotą. Historia jest mi najbliższa, a moim konikiem są powstania narodowe. Antropologia i socjologia też mnie przyciągają. W przyszłości chciałbym napisać książkę o polskim społeczeństwie, w której pokazałbym, że można o Polakach mówić obiektywnie. Lubię też literaturę. Chętnie piszę eseje, czytam i piszę wiersze. A poza tym tańczę. Od ośmiu lat jestem tancerzem Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar”.

- Wiem o Twoich licznych sukcesach w ogólnopolskich turniejach tańca (3 miejsce w Pomostach 2011, 1 miejsce w Pomostach 2012, 1 miejsce w tańcu sportowym Jantar 2011, 2 miejsce w tym samym turnieju w 2012. Ta lista też jest długa…. Tańczysz tańce towarzyskie i sportowe w stylu standard i latin. Jaka przyszłość czeka tę część Twoich zainteresowań, gdy wyjedziesz do USA?
- Pani Dyrektor Uniwersytetu Harvarda jest bardzo przyjazną osobą. Nie chce pozwolić, bym zapomniał o tańcu i dlatego obiecała, że znajdzie dla mnie miejsce w klubie tanecznym. Ogromnie mnie to cieszy, bo uwielbiam tańczyć. Taniec uczy mnie dyscypliny i organizacji czasu. Nie umiem bez niego żyć. Dzięki niemu nauczyłem się godzić z porażkami, motywować się do dalszej pracy i pokonywać zniechęcenie czy zmęczenie. Brakowałoby mi tego…

Dorota Radomska

oceń wątek 16 3 zgłoś do moderacji
2013-03-20 20:39 33%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Kapitan Bomba
Będziesz wielki.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2013-03-21 00:25 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez kic kic
Interesuje się wszystkim i niczym
odpowiedz oceń post 0 6 zgłoś do moderacji
2013-03-21 08:41 0%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Xawery
Powodzenia, ale dostanie się na Harvard to raczej nie takie duże osiągniecie ze trzeba o tym pisać na ramach gazety...
odpowiedz oceń post 0 8 zgłoś do moderacji
2013-03-21 09:05 75%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez qiuck
Dlaczego? Warto pisać o takich rzeczach, szczególnie w Elblągu. A nie tylko polityka i polityka
oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
2013-03-21 09:58 71%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez zuzia
może ty się pochwalisz swoimi osiągnięciami, chętnie poczytamy jeśli takowe istnieją
oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2013-03-21 14:36 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez wieśblążanin
Bardzo przypomina mi pewnego aktora. Grał on Sofoklesa w serialu "Pamiętniki z wakacji".
odpowiedz oceń post 0 5 zgłoś do moderacji
2013-03-21 17:18 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Oxford
Corocznie absolwenci innych liceów czyli II i III dostają się na zagraniczne uczelnie , w tym również te prestiżowe i nikt o tym nie pisze
odpowiedz oceń post 0 6 zgłoś do moderacji
2013-03-22 09:27 50%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Oxford 2
Ależ on jeszcze się na Harvard nie dostał... chociaż mu tego życzę. Zawsze to lepsze do poczytania niż polityczna piana co to tylko wąskie grono interesuje
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-03-23 17:20 60%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez NE
Życzę powodzenia!
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2013-03-23 23:07 0%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez micho
Dobrze, że moje dzieci studiują w Polsce. Sama, też studiowałam w naszym kraju i tak powinno być.Nasze uczelnie maja też wysoki poziom.Na tym polega patriotyzm-studiuje w Polsce, pracuje w Polsce, i nie wyjeżdżam bo za granicą lepiej czy więcej kasy.Żal mi Ciebie młody człowieku z I LO.
odpowiedz oceń post 0 6 zgłoś do moderacji
2013-03-27 10:23 50%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Aa
Może czas zacząc pisać o naszych zdolnych uczniach, po co nam informacje o kolejnych przekrętach ratusza.
do p: micho: żal mi ciebie kobieto po 40 (zyjesz życiem dzieci i boisz sie że twoje pociechy mogłyby wyjechać za granicę a ciebie zostawiając w szarej polskiej blokowej codzienności naraża na depresję wieku średniego) To nie jest powiedziane, że młodzi ludzie kończąc zagraniczne uczelnie nie będą tu wracać. A nie jest też zapewnieniem 100%, że nasi absolwenci szkół wyższych nie będa UCIEKAĆ. Pomyśl MAMUSIU!!
Żyjemy w wolnym kraju i róbmy to na co mamy ochotę - NIKOGO TYM NIE RANIMY!!!!!!!!!
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2013-04-22 17:49 33%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez 1258
Jak widac nawet w Elblagu mozna zaczac sie realizowac jesli sie tylko chce a nie marudzi. Zycze powodzenia.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.