najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Mniej niż 6% elblążan posiada Kartę Dużej Rodziny
2015-08-17 11:37 50%

Mniej niż 6% elblążan posiada Kartę Dużej Rodziny

rozpoczęty ponad rok temu przez Karolina Kobak

Niespełna 6% - taki odsetek mieszkańców Elbląga posiada Kartę Dużej Rodziny. Z czego to wynika? Czy z tego, że elblążanie mają niewielkie rodziny, czy może dlatego, że jesteśmy przez urzędy za mało informowani? 

KDR przysługuje osobom, które mają na swym utrzymaniu conajmniej troje dzieci. Osoby legitymujące się taką kartą mogą taniej skorzystać z usług zarówno firm prywatnych, jak i publicznych na terenie całej Polski, które zgłosiły się do akcji.

Będąc posiadaczem KDR możemy za mniejsze pieniądze kupować produkty spożywcze, paliwo, odzież, książki i zabawki czy podróżować koleją i komunikacją publiczną. Także odwiedzenie teatru, czy kina będzie tańsze. Według informacji podanych na stronie www.rodzina.gov.pl, osoby będące w posiadaniu KDR mogą skorzystać z tańszych usług w 7,6 tys. miejsc w całej Polsce.

Transport

Rodzice i małżonkowie rodziców kupują bilety kolejowe ze zniżką 37% na jednorazowy przejazd oraz 49% na tzw. bilety okresowe. KDR nie zmieniła ustawowych ulg przyznawanym uczniom i studentom, a dodatkowo PKP Intercity S.A. oferuje 30% zniżkę na jednorazowe przejazdy, jeśli tylko tym samym pociągiem (i w tej samej klasie) podróżować będą minimum 2 osoby legitymujące się KDR.

Spółka Przewozy Regionalne posiadaczom karty oferuje zakup REGIOkarty rocznej (dla każdego członka rodziny), która będzie kosztować 140 zł (cena "normalna" to 175 zł) - dzięki niej będzie można skorzystać z taryfy RAZEM, co przy kupowaniu biletów jednorazowych daje zniżkę 30%, a przy bilecie miesięcznym 15%. Posiadacz REGIOkarty może liczyć na zniżki w Przewozach Regionalnych (tam też zniżki oferowane przez REGIOkartę łączą się z ustawowymi zniżkami), Arriva RP, Kolejach Dolnośląskich, Kolejach Śląskich i Kolejach Wielkopolskich. Koleje Małopolskie mają dla posiadaczy KDR zniżkę 30% za przejazdy jednorazowe. Karta nie blokuje ustawowych zniżek.

Rekreacja i rozrywka

Sezon wakacyjny dla dużych rodzin to niemały orzech do zgryzienia. Są jednak miejsca w Polsce (jest ich około 200), gdzie wielodzietne rodziny mogą liczyć na zniżki. Jednym z nich jest Camping Alexa w Chłapowie (pomorskie), gdzie za okazaniem KDR można liczyć na 10% zniżki na pobyt na polu campingowym, na wynajem przyczepy czy pokoju oraz na posiłki w restauracji.

W Giżycku możemy z 10% zniżką wziąc udział w rejsach i kursach żeglarskich w Szkole Żeglarstwa Szekla.

Także na południu Polski czekają zniżki - bezpłatnie można wejść do Pienińskiego Parku Narodowego, a za pół ceny na galerię widokową Trzech Koron i Sokolnicy. W Zakopanem 5% niżki na wyżywienie i 20% zniżki na nocleg oferuje Schronisko PTTK na Hali Ornak.

Warunki przyznawania Kart Dużej Rodziny

Karta przysługuje wszystkim wielodzietnym rodzinom bez względu na zarobki rodziców. Warunkiem jest jedynie wiek dzieci - w przypadku rodziny mającej troje pociech, karta przysługuje rodzinie do momentu, w którym najstarsze dziecko kończy 18 rok życia lub 25 rok życia, jeśli tylko kontynuuje naukę. Bez ograniczeń wiekowych są dzieci, które mają orzeczenie o umiarkowanym, albo znacznym stopniu niepełnosprawności. O wydanie karty mogą ubiegać się również rodzice zastępczy, a kartę mogą posiadać także rozwodnicy oraz osoby żyjące w związkach nieformalnych, jeśli tylko posiadają co najmniej troje dzieci.

Elblążanie, którzy chcieliby otrzymać KDR (i którzy spełniają podane wyżej warunki) powinni udać się do Departamentu Społecznego Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul. Kosynierów Gdyńskich 42. Osoby spoza Elbląga mogą kartę uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Elblągu, który znajduje się przy ul. Browarnej 85.

Według danych otrzymanych od rzecznika Urzędu Miejskiego wydano w Elblągu 2642 Ogólnopolskie oraz 4232 Elbląskie Karty Dużej Rodziny.

Biorąc pod uwagę, że na grudzień 2014 w naszym mieście, według Głównego Urzędu Statystycznego mieszka ponad 122 tys. osób, to liczba wydanych KDR nie jest duża - ma ją niespełna 6% elblążan. Zapytaliśmy rzecznika Urzędu Miejskiego w Elblągu w jakich miejscach mieszkańcy naszego miasta korzystają z kart, jednakże spotkaliśmy się z odpowiedzią, że urząd nie zajmuje się monitorowaniem użytkowania kart. A szkoda, bo dzięki takim informacjom można byłoby się przekonać, czy elblążanie chętnie sięgają po zniżki.

Niestety, jak to ze zniżkami i ułatwieniami bywa, wiele firm, które dołączyły do akcji i proponują rodzinom zniżki, są najczęściej poza finansowymi możliwościami przeciętnego Polaka. Statystyki mówią, że posiadacze karty najczęściej korzystają ze zniżek w komunikacji publicznej i w pociągach.

Niezbędne do złożenia wniosku dokumenty znajdują się na stronie internetowej www.rodzina.gov.pl. Wyrobienie kart jest darmowe.

A Wy, czy posiadacie KDR? Czy w Elblągu są ciekawe miejsca, w których można z niej skorzystać?

oceń wątek 2 2 zgłoś do moderacji
2015-08-17 13:40 75%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez sz
Niestety te 6 % to ludzie , których jeszcze na coś stać, żeby zabrać swoje pociechy. Znam rodziny, które mają po czworo, pięcioro i na pewno ich nie stać, żeby zabrać dzieci gdziekolwiek . Taka jest prawda
odpowiedz oceń post 3 1 zgłoś do moderacji
2015-08-17 14:55 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez karta42
Sa miejsca gdzie z karta idziesz za darmo lub otrzymujesz 10% rabatu za zakupy. Więc na to chyba wszystkich stać.
oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2015-08-17 14:21 100%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez piotrek
Wlasnie czemu nie rozpowszechniacie tego?
Nie ma praktycznie zadnych udoskonalen posiadajac karte duzej rodziny. Masakra!
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2015-08-17 14:59 67%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez korzystajcie
Nie chcą to nie korzystają. Było dużo informacji na ten temat. Nawet kampania prezydenta była prowadzona z ta informacją. A dla tych którym sie nie chce zorganizowac karty infromuję że student z karta dużej rodziny za pociąg z Malborka do Zakopanego płaci tylko 26 zł.
odpowiedz oceń post 2 1 zgłoś do moderacji
2015-08-17 21:19 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez df
Teraz takie udogodnienia. Kiedyś ja z moimi dwoma braćmi nic nie dostaliśmy za darmo od państwa. Teraz wszyscy po wszystko wyciągają łapę. Rodzice nas wychowali a teraz przynosimy zyski państwu z dużych podatków które opłacamy
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.