najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
eijk
2015-12-31 08:45 100%

Niech Rząd zapłaci za koszty wprowadzania ustawy oświatowej! - apeluje senator Jerzy Wcisła

rozpoczęty ponad rok temu przez Informacja prasowa

Elbląg otrzymuje 130,5 mln zł subwencji oświatowej i dopłaca do oświaty z własnego budżetu kolejne 71 mln zł. W 2016 roku czekają nasze miasto jeszcze większe wydatki związane z wprowadzeniem znowelizowanej ustawy oświatowej, których nie przewiduje nowo uchwalony budżet na 2016 rok, chyba, że Senat przyjmie wniosek senatora Jerzego Wcisła, o to, by koszty wprowadzania tej ustawy poniósł budżet centralny. - To uczciwe, skoro Rząd twierdzi, że koszty wprowadzenia ustawy będą niewielkie, a samorządy twierdzą inaczej - mówi senator.

- To kolejna ustawa, wprowadzana w trybie nocnym, bez konsultacji, m.in. z samorządami. Przez kilkanaście godzin obrad w Komisji Samorządu Terytorialnego i podczas posiedzenia Senatu próbowałem się dowiedzieć, jakie koszty z tytułu realizacji ustawy będą ponosiły samorządy. Zamiast liczb otrzymywałem niewiele mówiące zapewnienia m.in. od wiceminister Teresy Wargockiej, że Rząd będzie współpracował z samorządami, że przecież dzieci nie przybyło, a samorząd otrzymuje subwencje. W tej sytuacji, w trosce o budżety samorządowe po blisko 8 godzinach obrad zgłosiłem formalny wniosek, by to rząd sfinansował ewentualne koszty wprowadzania ustawy w życie - informuje senator Jerzy Wcisła.

Ustawa budzi wiele obaw. Także ze strony samorządów, które obawiają się, że - wprawdzie przejściowo - ale będą musiały znacznie zwiększyć liczbę miejsc dla dzieci w przedszkolach. Zbiegną się bowiem ze sobą roczniki, które nie pójdą do szkoły w wieku 6 lat, z nowymi rocznikami przedszkolaków. W skali kraju może to być liczba ok. 360 tys. dzieci. Obowiązek stworzenia miejsc w przedszkolach, zgodnie z ustawą obciąży samorządy. Np. Wrocław szacuje, że będzie to dla miasta koszt ok. 20 mln zł.

Kontrowersje budzą także uprawnienia nadane kuratorowi - zablokowania likwidacji szkół przez samorządy. Taką "niechcianą" szkołę będzie musiał finansować samorząd, a nie Państwo, chociaż decyzję o jej utrzymaniu podejmie organ Państwa.

- Pani minister zapewniała, że koszty, o których mówię są przesadzone i tak naprawdę mieszczą się w nieco zwiększonej subwencji, w związku z czym złożyłem formalny wniosek, by Rząd wprowadził w ustawie zapis, że to budżet Państwa pokryje ewentualne koszty wprowadzania ustawy - dodaje Jerzy Wcisła.

Wniosek senatora Jerzego Wcisła musi zostać przegłosowany przez senatorów, z których większość należy do PiS. 

- Mam nadzieję, że nie będzie z tym problemów, bo skoro Rząd nie widzi problemów finansowych dla samorządów, pewnie nie będzie sam miał problemów ze spełnieniem tego wymogu - kończy senator Wcisła.

Senat nad ustawą budżetową debatował 11 godzin, dodatkowo 2-3 godziny na komisjach senackich. Głosowanie nad uchwałą odbędzie się pod koniec posiedzenia, które zakończy się albo w Sylwestra, albo w Nowy Rok, albo zostanie przeniesione na inny dzień.

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2015-12-31 16:54 80%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez uczeń
Wcisło niech twoje POjeby zapłacą
odpowiedz oceń post 12 3 zgłoś do moderacji
2015-12-31 17:26 9%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez EBramis
W Warszawce wymyślają a miejscowi muszą płacić.
odpowiedz oceń post 1 10 zgłoś do moderacji
2015-12-31 21:45 92%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Obywatel Polski
Złodziejska Platforma niech odda miliardowe zadłużenie Polski, niech zapłaci za sprzedane za grosze zachodnim oligarchom banki, przemysł, zakłady, stocznie, za młodzież która musiała uciekać w poszukiwaniu pracy, za płacz matek, ojców , za odebrane im dzieci , za życie - samobójstwa z powodu biedy, zadłużeń . Niech Platforma odda pieniądze za OFFE . Nigdy więcej PO PSL SLD Nowoczesna - reprezentujecie obce interesy zachodnich bankowców i oligarchów okłamujecie Polaków w.mediach . Dlatego jak najbardziej wspieram PIS niech zrobi z Wami porządek rozliczyć za afery zrobić porządek w mediach policji sądach urzędach i wszystkich innych skorumpowanych instytucjach .
odpowiedz oceń post 11 1 zgłoś do moderacji
Mariusz Lewandowski
2015-12-31 22:01 86%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
Panu Wcisła życzę żeby w nowym 2016 rozku znalazł rozum który go opuścił kilka lat temu moze w końcu się uda go dogonić ? A co do płacenia to może zacznijmy od rachunbków za ośmiorniczki , bilety lotnicze czy diety wydane przez polityków Platformy z naszej kasy na bredzenie o niczym ? Formalnie to proponuję żeby się Pan Senator zameldował Koniowi. Ale pewne jest że o wiele łatwiej uda się dogadać z Osłem .....
odpowiedz oceń post 12 2 zgłoś do moderacji
2015-12-31 23:53 81%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Pisior
Brawo PiS weźcie się za te zakłamane media i całą zakłamaną Platformę. Koniec obłudy i fałszu nigdy więcej komunistycznych rządów okradających Polskę i Polaków . Zróbcie porządek jak najszybciej nie przejmujcie się wyciem i ujadaniem lemingów i KODu . KODowcy myślą że Polacy to durnie Wałęsa Kwaśniewski Komorowski Tusk zdradzili Polskę i Polaków wygonili młodych w poszukiwaniu pracy po całym świecie a teraz krzyczą o demokracji Popieram PIS - precz ze złodziejami !!!
odpowiedz oceń post 13 3 zgłoś do moderacji
2016-01-01 21:58 100%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez ZWL
Wcale niewykluczone, że to będzie jeden ze sposobów na "przeczołganie" samorządów. Pokornych się wspomoże z budżetu centralnego, nieposłuszni dostaną figę. Niezła metoda ?
odpowiedz oceń post 7 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.