najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Mateusz Milanowski
2016-02-24 10:02 100%

Pomimo biedy, co czwarte dziecko w województwie ma nadwagę i otyłość

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Z jednej strony jesteśmy najbiedniejszym regionem Polski, gdzie jest największy wskaźnik występowania biedy i ubóstwa. Z drugiej strony obserwuje się równie wysoki wskaźnik dzieci z nadwagą i otyłością, co w innych województwach.

Dokładny wskaźnik w warmińsko-mazurskim wynosi 21 proc., więc i tak przy wyniku 32 proc. województwa mazowieckiego nie jest źle. Aczkolwiek problem jest zauważalny, do tego stopnia, że zdecydowano się w drodze ustawy zabronić sprzedaży m.in. drożdżówek. Obecnie, po licznych protestach, trwają przymiarki do zmiany aktualnego rozporządzenia.

Wracając do naszego województwa, statystyka pokazująca, że co czwarte dziecko ma problem z nadwagą jest potwierdzeniem zmieniającego się trybu życia, w tym głównie ograniczenia aktywności fizycznej i spożywania coraz większej ilości jedzenia śmieciowego oraz zawierającego ogromne ilości cukru. Dla porównania, w jogurcie znajduje się nawet 15 proc. cukru, co przebija nawet popularny napój – colę. 

Warto przypomnieć, że w latach 70. poprzedniego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10 proc. uczniów, podczas gdy obecnie, w skali kraju, już co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z nadwagą lub otyłością. Jeśli tak dalej pójdzie, to niedługo dogonimy niechlubną czołówkę krajów europejskich, w której są m.in. Wielka Brytania.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że otyłość wśród dzieci to jeden z najpoważniejszych problemów XXI wieku. Nadwaga i otyłość stanowią nie tylko problem natury estetycznej. Są to przede wszystkim ważne czynniki ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych i dolegliwości zdrowotnych, również psychicznych.

Otyłość jest główną przyczyną takich chorób przewlekłych, jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego), kamica żółciowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne (zespół policyklicznych jajników), zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego czy nocny bezdech – wymieniają eksperci Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie

Z dorosłymi jest jeszcze gorzej. Szacuje się, że już 64 proc. mężczyzn w naszym kraju ma nadmierną masę ciała (wskaźnik BMI powyżej 25). W przypadku kobiet odsetek ten sięga już 49 proc. Niestety, na tym nie koniec. Według opublikowanych prognoz Światowej Organizacji Zdrowi epidemia otyłości będzie w najbliższych dekadach narastać w całej Europie, w tym także w Polsce (co dotyczy zwłaszcza mężczyzn).

Aby zmienić tę tendencję, organizacje przygotowują projekty edukacyjne mające za zadanie uświadomić powagę problemu. W październiku 2015 roku ruszyła III edycja Programu Porcja Pozytywnej Energii, który angażuje przede wszystkim uczniów klas podstawowych 1-6 oraz nauczycieli. Nauczyciele otrzymują pomoce dydaktyczne, dzięki którym mogą przekazywać dzieciom wiedzę na temat odpowiedniego sposobu żywienia,  wartościowych produktów spożywczych, przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków, a także sposobów na aktywne spędzanie czasu. 

Jak widać, szkoła się zmienia, przejmując coraz więcej zadań związanych z edukacją dzieci. Nie tylko ekologia jest powszechnym tematem, ale wraz z pojawianiem się kolejnych problemów, takich jak wspomniana nadwaga i otyłość, wprowadzane są nowe programy edukacyjne. 

 

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2016-02-24 10:38 100%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez ...
Nadwaga i otyłość bardzo często idą w parze z biedą. Wyjaśnienie łatwo sobie dośpiewać
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2016-02-24 14:14 100%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez mamadwójki
Wiadomo że dzieci wolą zapchać się bułką niż jeść surówki siedzą przed komputerami zamiast biegać po dworzu. Kiedyś biegały popołudniami całe bandy dzieci teraz nie widać.W szkołach wiecej zajęć fizycznych a nie zmuszają dzieci do siedzenia przez 6 godzin na tyłkach a potem nadwaga.
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2016-02-24 19:22 100%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez ale nowość
Bo biedaka nie stac na zdrową żywność Wpierdziela najgorszy syf marketowy
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2016-03-01 16:47 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Czytelniczka
Bo, żeby być szczupłym i w formie, to trzeba mieć pieniądze na porządne jedzenie. Najtańsze jest śmieciowe niestety. Dlatego.
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2016-03-24 10:03 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez izin
zamiast w-f zapodajcie więcej lekcji religii......
mimo biedy otyłość....bo najtańsze jedzenie jest zapychające i rozpychające ....
kogo stać na zdrowe rarytasy ?!
odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
piotr44
2016-07-21 15:51 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez prop

Siedzą przed komputerami zamiast wyjść na powietrze.Kiedyś jeździło się w różne ciekawe miejsca... biegało się, pływało się... ot chociażby tutajTeraz ludzie wygodni się zrobili. A z otyłością będzie coraz gorzej.


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.