najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Prezydent odpowiada elblążaninowi. Szkolnictwo zawodowe receptą na wysoką stopę bezrobocia
2017-02-22 11:53 100%

Prezydent odpowiada elblążaninowi. Szkolnictwo zawodowe receptą na wysoką stopę bezrobocia

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Odpowiedzią na utrzymującą się w dalszym ciągu wysoką stopę bezrobocia w Elblągu jest inicjowany przez nasze miasto rozwój szkolnictwa zawodowego. 

Wysoka stopa bezrobocia w dalszym ciągu pozostaje problemem w naszym mieście i regionie. W styczniu 2017 roku stopa bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim wynosiła 14,2% i była najwyższą w Polsce, przy średniej krajowej wynoszącej w tym samym czasie 8,3%. Niepokojącym jest fakt, że wśród powiatów województwa powiat elbląski ma jedną z najwyższych stóp bezropbocia (21%). Przykładowo w powiecie iławskim stopa bezrobocia wynosi 6%, w ostródzkim - 15,1%, a w olsztyńskim - 15,6%.

Podczas otwartego spotkania prezydenta Elbląga z mieszkańcami dzielnic Warszawskie Przedmieście, Dębica, Stagniewo, które odbyło  się w ubiegły wtorek w holu hali sportowo – widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej 135 jeden z elblążan miał żal do włodarzy miasta w kontekście masowego odpływu młodych ludzi z Elbląga:

Czy jest program prezydenta, żeby to zatrzymać młodzież w mieście? Czy zdajecie sobie sprawę, co będzie jeśli nie zatrzyma się młodzieży? To jest miasto emerytów i rencistów - mówił.

Prezydent odpowiedział przedstawiając obecną sytuację:

Być może nie ma pan aktualnych danych. Jeszcze parę lat temu było bardzo trudno o pracę w Elblągu. Dziś Meble Wójcik i kilka innych firm zatrudniają w Elblągu. Na dzień dzisiejszy przedsiębiorcy zgłaszają się do mnie i mówią zupełnie coś innego niż pan mówi. Wskazują, że mają problem ze znalezieniem pracowników. Tworzone są klasy pod poszczególne firmy. Powstaje Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej, które będzie kształciło pod potrzeby lokalnego rynku pracy. Złożone są wnioski. (...) Brakuje stolarzy, cieśli, elektryków, informatyków. Podejmujemy działania, aby młodzi zostawali w naszym mieście. W ostatnim czasie w Elbląskim Parku Technologicznym 20 osób skorzystało z oferty pomocy. Chodzi o tzw. start-upy pod opieką uczelni / parku technologicznego. To są tylko niektóre rzeczy. (...) Jeżeli ktoś dawno nie był to zachęcam, aby pojechać na Modrzewinę i zobaczyć ile firm tam się teraz znajduje. 

Prawdą jest, że miasto od pewnego czasu wykazuje się aktywnością w zakresie ograniczania stopy bezrobocia i w odpowiedzi na prognozy rozwoju rynku pracy i bieżące zapotrzebowanie na pracowników rozwija szkolnictwo zawodowe.

Jesteśmy już na finałowym etapie budowania Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej. Mamy na uwadze takie zbudowanie szkolnictwa zawodowego, które będzie oferowało oczekiwaną przez przedsiębiorców ofertę edukacyjną.(...) Mamy już złożone cztery projekty. Dwa dotyczą szkolnictwa ogólnego, ale dwa pozostałe dotyczą szkolnictwa zawodowego. (...) Firmy, które zatrudniają ludzi potrzebuja pracowników o odpowiednim profilu, wykształceniu. (...) Nie wyobrażam sobie kształcenia zawodowego bez praktyki. Te praktyki powinny się odbywać w odpowiednich firmach.

- powiedział prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas odbywającej się wczoraj w Ratuszu Staromiejskim pod jego patronatem konferencji "Planowanie ścieżki kariery zawodowej ucznia a potrzeby rynku pracy". Relecjonowaliśmy to spotkanie.

Budowa Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej stanowi odpowiedź miasta na duże zapotrzebowanie rynku pracy na wykwalifikowanych pracowników o wykształceniu zawodowym.

Miasto stara się o dofinansowanie wielu projektów. W grudniu ubiegłego roku prezydent Elbląga złożył kolejne trzy projekty edukacyjne do Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Pozyskanie unijnego  dofinansowania umożliwi tworzenie dwóch centrów – Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej ECEZ, które powstanie na bazie CKP i CKZiU oraz Elbląskiego Centrum Eksperymentu, które będzie się mieściło w budynku Zespołu Szkół nr 3 na Zawadzie. Dzięki realizacji projektów możliwe będzie między innymi: zmodernizowanie i rozbudowanie pracowni we wszystkich elbląskich szkołach zawodowych, zorganizowanie dodatkowych staży i praktyk w zakładach pracy dla uczniów szkół zawodowych, przekwalifikowanie nauczycieli tracących pracę w kierunkach związanych z kształceniem zawodowym, czy też doposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczych w szkołach podstawowych i ogólnokształcących.

W ramach projektu „Modernizacja szkolnictwa zawodowego w Elblągu” w 4 szkołach prowadzących kształcenie zawodowe powstanie 13 nowocześnie wyposażonych pracowni, w których realizowana będzie praktyczna nauka zawodu dla uczniów i słuchaczy, w tym:
- Zespół Szkół Zawodowych Nr 1: pracownia pojazdów samochodowych, pracownia rysunku technicznego, pracownia ruchu drogowego;
- Centrum Kształcenia Praktycznego: pracownia tapicerska, pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, pracownia obróbki ubytkowej mechanicznej w metalu, pracownia metrologiczna;
- Zespół Szkół Gospodarczych: pracownia planowania żywienia i produkcji gastronomicznej, pracownia obsługi podróżnych w portach i terminalach oraz gospodarki materiałowej 
i transportu, pracownia geograficzno-turystyczna;
- Zespół Szkól Mechanicznych: pracownia montażu urządzeń i systemów mechatronicznych, pracownia administrowania sieciowymi systemami operacyjnymi, pracownia rysunku technicznego.

Projekt będzie realizowany od maja 2017 do końca kwietnia 2019 roku. Jego budżet wynosi 8 275 822,04 zł, w tym kwota dofinansowania: 7 441 818,68 zł.                     

W ramach projektu „Elbląska Szkoła Eksperymentu i Kreatywności” zawiązano „Konsorcjum Wiedzy”, które zrzesza podmioty lokalne na rzecz działań w zakresie rozwoju edukacji: Gmina Miasto Elbląg (lider merytoryczny), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. 

Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych wśród 1200 uczniów 15 szkół  podstawowych i 2 specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu Elbląga  w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych, ICT oraz, właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy (inicjatywności, kreatywności, pracy w zespole) poprzez organizację zajęć dodatkowych, doskonalenie umiejętności i kompetencji 100 nauczycieli oraz stworzenie w szkołach warunków do nauczania eksperymentalnego.

 Projekt zakłada również:
- utworzenie pracowni międzyszkolnej – Elbląskie Centrum Eksperymentu (ECE) 
- doposażenie bazy dydaktycznej pracowni przyrodniczych w 15 SP i 2 SOSW (po 37.000,00 zł na szkołę); 
-przeszkolenie nauczycieli z pracy metodą eksperymentu;
-organizację zajęć dodatkowych dla uczniów (przyrodniczych, rozwijających inicjatywność, kreatywność i pracę w zespole, w tym szachy); 
-doskonalenie nauczycieli w zakresie budowania zespołu, podniesienia umiejętności trenerskich, coachingowych, pracy metodami aktywnymi;
-wsparcie rodziców w zakresie wspierania rozwoju i edukacji dziecka.

Projekt będzie realizowany od maja 2017 roku do końca kwietnia 2019 roku. Jego budżet wynosi 4 733 286,15 zł, w tym kwota dofinansowania: 4 495 526,15 zł.

Kolejny projekt edukacyjny o dofinansowanie którego stara się prezydent to projekt kryjący się pod nazwą: „LEPSZY W ZAWODZIE - dostosowanie systemu kształcenia uczniów elbląskich szkół i placówek oświatowych do potrzeb lokalnego rynku pracy”. Jego celem jest podniesienie kwalifikacji/umiejętności zawodowych powiązanych z profilem kształcenia u 280 uczniów 4 elbląskich szkół/placówek zawodowych w zakresie dostosowania ich do potrzeb lokalnego rynku pracy poprzez organizację kursów, szkoleń oraz praktyk i staży przy udziale przedsiębiorców. W ramach realizowanego projektu możliwe będzie również przekwalifikowanie nauczycieli tracących pracę w kierunkach związanych z kształceniem zawodowym.

Projekt będzie realizowany w okresie od stycznia 2018 roku do końca grudnia  2019 roku. Jego budżet wynosi 1 599 696,00 zł, w tym kwota dofinansowania: 1 434 576,00 zł.

Ponadto miasto oczekuje na rozstrzygnięcie konkursu, w którym wcześniej złożony został wniosek na rozbudowę Centrum Kształcenia Praktycznego. Chodzi o budowę nowego budynku,  w którym znajdą się dwie nowocześnie wyposażone pracownie - odlewnicza z kuźnią oraz energii odnawialnej. Koszt projektu szacowany jest na 3 557 153,60 zł, z czego planowane dofinansowanie to 2 948 880,33zł.

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-02-22 13:24 89%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez gość
Czyli nic nie wynika z tego co prezydent mówi i przedstawia.Nic nie zrobi żeby młodych zatrzymać.Może my nie chcemy być stolarzami lub informatykami ! może potrzeba nam czegoś innego...? Jedno jest pewne że po pierwsze na Wójcik meble świat Elbląskiego rynku pracy się nie kończy i nie zaczyna a po drugie Temu pięknemu Miastu potrzeba dużych fabryk np. Fabryka tanich ubrań z Polskich tworzyw! Fabryka polskich samochodów np.Reaktywacja Poloneza! Duża fabryka przetwórstwa tworzyw sztucznych z ZUO . Meble wsadźcie sobie wiecie gdzie... Rzygam już tą firmą!
odpowiedz oceń post 8 1 zgłoś do moderacji
2017-02-22 18:44 100%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez coty
Propozycje które przedstawił Prezydent dotyczą głównie mężczyz, a co z kobietami? Nie koniecznie wszystkie są młodymi matkami, mają potrzebę i możliwość pracy nie koniecznie też na kasie....A co że zwalnianymu nauczycielami bo już są:( nie oszukuje już ludzi .
odpowiedz oceń post 4 0 zgłoś do moderacji
2017-02-28 23:26 100%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez Mocca
Słuszna Twoja uwaga.
oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2017-02-22 22:39 50%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez mioim
bezrobocie podniesie się o kilka procent po wdrożeniu reformy edukacji,....
odpowiedz oceń post 1 1 zgłoś do moderacji
2017-03-12 06:23 100%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez cdx
i póżniej dostaniesz umowę za najniższą krajową 1456 zł na rękę jako szwaczka lub stolarz ......powodzenia
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.