najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Przełom dla Elbląga - powstanie oddział Instytutu Pamięci Narodowej?
2016-01-19 08:30 100%

Przełom dla Elbląga - powstanie oddział Instytutu Pamięci Narodowej?

rozpoczęty ponad rok temu przez Ines Kuraś

Instytut Pamięci Narodowej, zwany także Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu jest instytucją o uprawnieniach śledczych. Do życia został powołany w 1999 roku. W całej Polsce znajduje się jedenaście oddziałów IPN, które są siedzibami sądów apelacyjnych. Dodatkowo w siedmiu miastach utworzone zostały delegatury oddziałów. Teraz powstanie oddział również w Elblągu?

Do głównych zadań IPN należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, które zostały sporządzone od 22 lipca 1944 do 31 grudnia 1989 roku, prowadzenie działalności edukacyjnej oraz ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych.

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi badania nad zbrodniami dokonanymi przez aparat cywilny oraz militarny III Rzeczy na ziemiach okupowanej Polski oraz deportacjami do obozów koncentracyjnych. Badania opierają się również nad deportacjami żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych oraz mieszkańców Kresów Wschodnich II RP w głąb ZSRR. Gdański oddział IPN planuje otwarcie w Elblągu stałej placówki, która będzie przypominać o roli elblążan w oporze przeciwko władzy komunistycznej.

 W I połowie tego roku chcemy w Elblągu utworzyć coś co będzie nazywało się „Przystanek Historia”. Nie będzie to oddział IPN, w którym pracowaliby naukowcy, prokuratorzy czy zbierane byłyby archiwa, a tylko placówka edukacyjna

– zauważa w rozmowie z nami Marcin Węgliński, rzecznik prasowy IPN w Gdańsku.

Jak podkreślał Węgliński nie jest jeszcze znana dokładna lokalizacja utworzenia „Przystanku Historii”, szczegóły dopiero mają być ustalone.

Nasza stacja w Elblągu będzie punktem naukowym, edukacyjnym, w której będą wystawy oraz zajęcia edukacyjne. Każda wystawa czy oferta zazwyczaj ma swojego odbiorcę. Będą one kierowane do wszystkich mieszkańców Elbląga, ale także będziemy wychodzić z np. zajęciami edukacyjnymi dla przedszkoli czy szkół

– dodaje rzecznik prasowy IPN.

W głównej mierze placówka ma skupiać się na dziejach od wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 roku, aż do stanu wojennego oraz pierwszych wolnych wyborów.

Dr Karol Nawrocki, naczelnik Biura Edukacji Publicznej w gdańskim IPN-ie ma w ciągu najbliższych dwóch tygodni odwiedzić Elbląg i rozmawiać o szczegółach stacji pod nazwą „Przystanek Historia”.

Wstęp na wystawy ma być bezpłatny.

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2016-01-19 09:50 0%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez TERAZJA
chwalebna inicjatywa, choć może spóźniona. Coś się z narodem dzieje niedobrego i na co dzień młode pokolenie ma nie lada problem, by zrozumieć, po co nam była walka o wolność i demokrację....
odpowiedz oceń post 0 1 zgłoś do moderacji
2016-01-19 10:28 100%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez tego chcemy
A może województwo WARMINSKIE ? Wtedy Elbląg wyszedłby z tego grajdołka i miałby szanse na rozwój.
odpowiedz oceń post 6 0 zgłoś do moderacji
2016-01-19 16:34 0%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez frc
Pomysł spoko, co prawda nic nowego... Ale...nazwa nie ta...warmińskie to srolsztyn...dla nas może żuławskie...lub stare dobre elbląskie...od Kwidzyna po Ornetę, z mierzeją...
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2016-01-19 15:38 100%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez rejtan
wiedziałem o tym od ponad roku ale news!!!!
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2016-01-19 20:30 100%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez otto
jezeli się uda bedzie to pierwsza korzyść dla elbląga od rządu PiS .
bo na razie same minusy.
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.