Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2015 to zestawienie najlepszych szkół w Polsce. Jako jeden z trzech na świecie posiada międzynarodowy certyfikat jakości. W tym roku w klasyfikacji ogólnej na podium pojawiły się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na liście długo by szukać Elbląga. I to nie dlatego, że zajmuje daleką pozycję, a dlatego, że do klasyfikacji nie przystąpił.
W rankingu Perspektyw ocenianych jest 6 głównych kryteriów: prestiż, innowacyjność, potencjał naukowy uczelni, efektywność naukowa, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie uczelni, na które składają się programy studiów w językach obcych i zagraniczni studenci.
PWSZ w Elblągu w Rankingu Perspektyw, w roku 2005 została uznana za najlepszą szkołę wyższą wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Polsce. W roku 2006 placówka uzyskała 3 lokatę w tej kategorii. Sukces uczelni z roku 2006 został powtórzony w roku 2009, kiedy to PWSZ w Elblągu jeszcze raz znalazła się na 3 pozycji. W 2010 roku szkoła spadła na pozycję 7, a w 2011 roku - na 8. W roku 2012 uczelnia uplasowała się na miejscu 16, rok póżniej już na 19. Wówczas po raz ostatni można ją było znaleźć w zestawieniu. Rezygnacja z udziału w rankingu była decyzją władz uczelni.
Od kilku lat nie bierzemy udziału w Rankingu Fundacji „Perspektywy”. W tym roku nie uczestniczyło w nim też 6 innych PWSZ-tek. Naszym zdaniem tego typu zestawienia nie do końca są miarodajne, nie odzwierciedlają faktycznych osiągnięć Uczelni. Dane dostarczane przez uczelnie nie są weryfikowane, zdarzają się błędy, co parokrotnie miało miejsce w naszym przypadku. Z naszych doświadczeń wynika, że udział w Rankingu nie wpływa także na poziom rekrutacji. Wciąż umacniamy swoją pozycję na rynku edukacyjnym, już czterokrotnie uzyskaliśmy Certyfikat „Uczelnia Liderów”.
- wyjaśnia Marta Aniśkowicz, rzecznik PWSZ w Elblągu. W 2014 władze PWSZ w Elblągu zdecydowały się wziąć za to udział w innym rankingu - Multirank, który zorganizowało Centrum Szkolnictwa Wyższego w Holandii i Niemczech. W ubiegłym roku zgłosiło się do niego 850 uczelni z 70 krajów. Co ciekawe wytypowane kierunki, czyli Mechanika i Budowa Maszyn oraz Ekonomia, dostały kilka jedynek...czyli najwyższych not. Punkty dla elbląskiej uczelni zostały przyznane za wysoką zatrudnialność absolwentów, współpracę z otoczeniem gospodarczym, dobre studenckie praktyki zawodowe, małą liczbę studentów przypadających średnio na jednego nauczyciela akademickiego, za bardzo dobre laboratoria oraz za bibliotekę uczelnianą. W tym roku do rankingu PWSZ również nie przystąpiła. Jak wyjaśnia Marta Aniśkowicz, analizując rzetelność tego rankingu, szkoła postanowiła nie zgłaszać się do niego.
Wracając do Rankingu Perspektyw, to bez wątpienia drogowskaz dla wielu absolwentów, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Czy jest to wiarygodne źródło. Można by się zastanawiać. Jak wskazuje Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i twórca polskich rankingów edukacyjnych, na pewno jest to najbardziej rozbudowane zestawienie na świecie, z którym trzeba się liczyć.