najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Mateusz Milanowski
2015-08-28 14:50 50%

Temat na weekend: kto wychowuje dzieci – szkoła czy rodzice?

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Nieuchronnie zbliża się początek roku. Jest to dobry moment na to, aby zastanowić się, kto w jakim stopniu wychowuje dzieci. Nie tylko pod względem zakresu tematycznego, jak w przedmiotach w stylu „Wychowanie do życia w rodzinie”, ale ogólnie - szkoła jako instytucja, a rodzice jako prawni opiekunowie.

Rodzice tak naprawdę mają największy wpływ wychowanie dzieci. Jeżeli tylko chcą skorzystać, ze swoich praw, mogą mieć też spory wpływ na to, jak są edukowane ich dzieci. Szkoła może i powinna wspierać rodziców w realizacji ich obowiązków. Natomiast należy jasno podkreślić, że nie jest w stanie i nie może wyręczać rodziców, zastąpić ich, lub „wiedzieć lepiej” od nich.

Wychowanie w szkole jest bardzo odpowiedzialnym i zarazem trudnym i ważnym elementem życia każdego z nas. Tym samym wzbudza wiele emocji – tych pozytywnych i negatywnych. Szczególnie możemy wspomnieć o dwóch wątkach, które wzbudzają wiele ich najwięcej. Są to lekcje związane z edukacją seksualną, czy też przystosowaniem do życia w rodzinie oraz religia. To faktycznie one wywołują zawsze największe dyskusje na forach i w mediach. Nawet obowiązkowa matematyka na egzaminie maturalnym nie wywołała takiego poruszenia, jak wspomniane wątki.

Oczywiście, należy liczyć się w szkole ze światem wartości i oczekiwaniami rodziców. Jednak nauczyciele na ogół poświęcają najwięcej uwagi na realizację i spełnianie norm programowych dotyczących przedmiotu, którym się zajmują. I to jest właśnie podstawa edukacyjna szkoły. Warto pamiętać, że mimo wszystko politycy i księża próbują na wszelkie sposoby wdrożyć do szkół swoje wizje, pomysły i rozwiązania. Stąd często pojawia się buta rodziców, którzy nie chcą, aby ich pociechy brały udział w zajęciach np. z zakresu edukacji seksualnej.

Skąd takie podejście? Powodów jest wiele. Dla jednych jest to temat tabu, inni obawiają się, że szkoła może gorzej edukować, inni jeszcze kierują się względami wyznania i zapisanych w nich normach i zachowaniach – odgórnie przykazane co jest dobre, a co złe. Gdzie w tym wszystkim znaleźć zdrowy rozsądek i równowagę?

Pewne jest jedno, co należy zawsze podkreślać – to na rodzicach spoczywa obowiązek wychowywania dzieci, niezależnie od kultury i miejsca zamieszkania. Szkoła, jak uważa większość specjalistów i rodziców za razem, może ich starania tylko wspomagać dobrymi wzorami i przykładami. Mimo wszystko problemy i rozterki, o których dzisiaj mówimy, wśród rodziców posyłających dzieci do szkoły były, są i będą. Jak Wy sobie z nimi radzicie?

 

oceń wątek 4 4 zgłoś do moderacji
2015-08-28 22:01 100%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez martii424
Artykuł powinien być raz jeszcze przeczytany i przeredagowany, wiele błędów logicznych, składniowych i interpunkcyjnych ....
,,Rodzice tak naprawdę mają największy wpływ wychowanie dzieci. Jeżeli tylko chcą skorzystać, ze swoich prac, mogą mieć też spory wpływ na to, jak są edukowane ich dzieci. Szkoła może i powinna wspierać rodziców w realizacji ich obowiązków. Natomiast należy jasno podkreślić, że nie jest w stanie i nie może wyręczać rodziców, zastąpić ich, lub „wiedzieć lepiej” od nich". - w szczególności ten akapit.
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2015-08-29 12:16 100%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez tak, to ja - alvaro
I jeszcze to: "obowiązkowa matematyka w egzaminie maturalnym". Powinno być oczywiście "na egzaminie", a nie jak wyżej. Tylko co z tego, skoro jeśli chodzi o artykuły to redakcja idzie na ilość, a nie na jakość. Błędów jest coraz więcej i nikt z tym nic nie robi. [ciekawe czy cenzor na wakacje zrobił sobie wolne czy jednak czuwa dzień i noc i znów usunie mój komentarz]
oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2015-08-29 08:05 100%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Purystka
A co to za wyrazy "za razem"? "Zarazem, zarazem" = piszmy poprawnie ortograficznie. nie idźmy drogą pani Pawłowicz.. Nie łączmy też "wiele i najwięcej". Pozdrawiam.
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2015-08-29 12:18 100%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez alvaro
Temt na weekend - kto pisze teksty na tym "portalu"? Bo na pewno nie dziennikarze :-)
odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2015-08-29 12:27 100%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez przedszkolak
Oj Mateuszku, Mateuszku. Nie wiem czy szkoła Cię wychowała ale widać, że poprawnej pisowni Cię nie nauczyła.
odpowiedz oceń post 2 0 zgłoś do moderacji
2015-08-30 13:40 100%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Purystka
Najważniejsze, autor wyciągnął wnioski i poprawił tekst. Dziękuję.
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
karinos83
2016-02-27 19:48 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez karinos83

Wystarczyły by małe zmiany w szkole i szkoła również mogłaby wychowywać. Na przykład tak negowane mundurki - ja uważam, że powinny być. Są teraz na rynku firmy takie jak tutaj http://www.bardeli.pl/krawaty_firmowe.php?id_kat=66 , które produkują krawaty z emblematami szkoły. Już od małego dziecko uczyłoby się być odpowiedzialnym za dobre imię swojej szkoły (tak jak kiedyś tarcze).


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.