najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Mateusz Milanowski
2015-10-02 17:03 100%

Temat na weekend: rośnie zjawisko przemocy w rodzinach

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Przemoc, niezależnie od tego jaka jest – fizyczna, psychiczna, seksualna, zawodowa czy ekonomiczna– wywiera ogromny wpływ na nasze życie do tego stopnia, że osoby wobec których jest stosowana, często posuwają się najgorszych decyzji takich, jak próba odebrania sobie życia.

O próbach samobójczych pisaliśmy już 3 tygodnie temu. Prawda jest taka, że najwięcej przypadków samobójstw związanych jest z problemami rodzinnymi. W 2014 roku ponad tysiąc osób między 10 a 24 rokiem życia odebrało sobie życie właśnie z tego powodu!

W większości wypadków, ofiary przemocy nie znają swoich praw co powoduję bezradność wobec zmiany swojej sytuacji życiowej, lęk przed szukaniem pomocy i zgłoszeniem na policję aktów przemocy. Panujące w Elblągu duże bezrobocie i złe warunki życiowe dają ludziom poczucie bezsilności, przez co bardzo często uciekają się w przemoc i uzależnienia takie, jak alkohol.

W społeczeństwie panuje akceptacja takiego stanu rzeczy. Objawia się to np. poprzez przyzwolenie rodziców na agresywne gry komputerowe i oglądanie programów telewizyjnych, które wzmagają agresję i przemoc. Często akceptacja rodziców takiego sposobu spędzania wolnego czasu świadczy o ich niskich kompetencjach rodzicielskich.

W Elblągu istnieje Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej. Właśnie tam osoby wobec których stosowana jest przemoc, mogą szukać pomocy.

- W przypadku braku reakcji na problem przemoc będzie się pogłębiać, a sytuacja rodzin zmarginalizowanych odetnie je od życia społecznego. Bez wsparcia z zewnątrz np. oferowanego przez specjalistów ofiary przemocy nie będą miały możliwości i odwagi by się ujawniać, a sprawcy przemocy będą czuli się jeszcze bardziej bezkarni – wyjaśnia nam terapeuta uzależnień i współuzależnień Alicja Sepetowska.

Stowarzyszenie Szansa na Rozwój, którego prezesem jest Alicja Sepetowska zajmuje się rodzinami dysfunkcyjnymi, gdzie występuje problem uzależnień, współuzależnień i przemocy. Swoimi działaniami pomagają tym rodzinom wrócić do „życia”, a kobietom i dziewczętom dotkniętych przemocą dodać odwagi i poczucia bezpieczeństwa również poprzez kursy samoobrony.

Z dokonanych analiz wynika, iż istotnym i nasilającym się problemem występującym w rodzinie jest przemoc. Informacje z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu na temat przemocy w rodzinie potwierdzają, iż problemy związane z przemocą i uzależnieniami to w naszym mieście wciąż się nasilają.

Interwencje dotyczące przemocy w rodzinie:
- w roku 2009 - 156
- w roku 2010 - 370
- w roku 2012 - 457
- w roku 2013 - 623 
- w roku 2014 - 2689

Dane i doświadczenia terapeutów świadczą o tym, że zjawisko przemocy nasila się. Na szczęście dzięki ich pracy, zwiększa się świadomość ofiar przemocy, dzięki czemu policja dostaje więcej informacji i może w ten sposób podjąć konkretne działania, zaczynając m.in. od założenia tzw. Niebieskiej Karty.

W sobotę, 3 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Jednak na ten temat warto rozmawiać przez cały rok.

 

oceń wątek 8 0 zgłoś do moderacji
2015-10-03 09:25 0%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez zaciekawioy
Nie widuję już tekstów Pani Wioletty. Co się stało, że już nie pisze?
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
Bartłomiej Ryś
2015-10-03 09:40 0%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś
Pani Wioletta zrezygnowała z pracy :(
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-10-03 19:28 0%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez zaciekawioy
Szkoda... Bo miała potencjał. Ale za to widzę, że redakcję zasilił nowy redaktor. Zobaczymy jak się spisze :-)
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.