najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Paweł Makowski
2015-01-30 08:00 64%

W tym wypadku rozmiar naprawdę ma znaczenie

rozpoczęty ponad rok temu przez Paweł Makowski

Łodzie wkingów były długie, ale były też niezwykle szybkie i w zasadzie nikt nie mógł przed nimi umknąć. Elbląscy śmiałkowie zdecydowali się zbudować taką łódź, a nawet dwie. Zadanie mogłoby się wydać proste, gdyby nie to, że budowniczowie postanowili stworzyć wierną replikę łodzi z ok. XI wieku, w dodatku posługując się wyłącznie narzędziami, stosowanymi w tamtych czasach.

O elbląskich śmiałkach, którzy podjęli sie trudnego zadania budowy łodzi Wikingów, w dodatku opierając się przy tym wyłącznie na podaniach historycznych i wykorzystując do budowy narzędzia, używanie w XI w., zrobiło się głośno nie tylko w lokalnych mediach. Piszą już o nich portale takie jak onet.pl czy wyborcza.pl.

Zadanie, którego podjęli się Zbigniew Gorący i Przemysław Kamiński, doświadczeni szkutnicy, otrzymało dofinansowane z Programu Litwa-Polska-Rosja, którego celem jest wspieranie działań kulturalnych o charakterze transgranicznym. Kwota dofinansowania wyniosła 140 tys. zł. Przedsięwzięcie zakłada konstrukcję dwóch replik łodzi. Większa pozostanie w Elblągu, natomiast mniejsza trafi do skansenu w Obwodzie Kaliningradzkim.

Ta druga jest już ukończona, natomiast zakończenie prac nad większą z łodzi planuje się na połowę lutego. W zamyśle prezesa Stowarzyszenia Elbląg Europa, Pawła Kulasiewicza, łódź o rozmiarach 12 m długości i ponad 2,5 m szerokości, ma na wiosnę stać się jedną z miejskich atrakcji w czasie imprez, organizowanych przez grupę rekonstrukcyjną, która pokazuje jak żyli Wikingowie. 

Łódź pomieści 10 wioślarzy i sternika. Wykonana będzie z drzewa dębowego i sosnowego. Nie jest to typowy drakkar (tak brzmi historyczna nazwa łodzi Wikingów). Według archeologów, którzy przeanalizowali starodruki i inne źródła, projekt łodzi budowanej przez Z. Gorącego i P. Kamińskiego jest dziełem szkutników pruskich.

Mniejszą z łodzi wzorowano na znalezisku z 1993 roku z duńskiego Gislinge. Wówczas natrafiono na wrak łodzi skandynawskiej. Podobnie jak poprzednia łódź, także ta wykonana była z drewna dębowego i sosnowego, ale mierzyła tylko ok. 7,7 m długości i 1,5 m szerokości.

oceń wątek 7 4 zgłoś do moderacji
2015-01-30 08:37 40%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez cieciorka
Najpierw chatka drewniana przed muzeum za 100 tys teraz łódeczka dla dorosłych dzieci za 140 tys no cóż bawmy się dalej....
odpowiedz oceń post 4 6 zgłoś do moderacji
2015-01-30 09:15 40%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Jakub Gosieniecki
Nie no najlepiej to siedzieć cały czas w domu i mówić "jakie to wszystko jest beznadziejne" i ,że niby nie ma co robić w Elblągu.Kto co lubi inni spędzają wolny czas na siedzeniu w domu a inni na przykład budując łodzie i odtwarzając historie i kulturę z IX-XI w.
oceń post 2 3 zgłoś do moderacji
2015-01-30 11:54 0%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez kornik
Drewnem dębowym i sosnowym za 140 tys. zł mogą najeść się jedynie korniki bo człowiek potrzebuje innego jedzenia. Masz swoje własne pieniądze więc jak lubisz to buduj nawet drewnianą rakietę z X w. ale pieniądze z dofinansowań w tak trudnych dla ludzi czasach powinno przeznaczać się na poważniejsze cele a nie na czyjąś zabawę !!!
oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2015-01-30 13:14 50%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Wiking z Trsovii
Propagowanie kultury i historii jest warte dofinansowań, bo wielu rzeczy nie nauczy się w szkołach. Jak ktoś nie chce tego oglądać to niech nie ogląda i dalej jest niedouczony. A jak ktoś uważa że te pieniądze spożytkowałby lepiej to niech sam coś zainicjuje a nie siedzi w domu na dupsku i krytykuje ludzi, którzy mają pomysł na siebie i chcą robić w życiu coś więcej niż gnić w pieleszach.

Trzymam kciuki chłopaki i pozdrawiam wszystkich rekonstruktorów :)
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-01-30 10:53 29%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez K.S.
pisanie artykułów w twoim wykonaniu to już standardowo streszczenie tego co było na innych portalach, więc nie ma po co wchodzić na Waszą stronę...
odpowiedz oceń post 2 5 zgłoś do moderacji
2015-01-31 05:07 33%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez wiking
A co ze skansenem na wyspie spichrzów?

http://www.elblag.net/artykuly/bursztynowy-port-nowym-pomyslem-na-rozwoj-turystyk,6398.htm
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.