najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Bartłomiej Ryś
2014-07-24 07:55 60%

Kto jest odpowiedzialny za słabe wyniki maturzystów?

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Ostatnio opublikowane wyniki matur odbiły się szerokim echem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Nie ma się co dziwić. Ogólnopolskie media wskazują, że rocznik 1995, który zdawał maturę jest „najgłupszy od lat”.

Tegorocznej matury nie zdało aż 29% uczniów. Porównując ten wynik do lat wcześniejszych faktycznie można odnieść wrażenie, że „coś jest nie tak”. W roku 2010 i 2009 maturę oblało 19% uczniów, natomiast w 2008 – 21%. Od czasu wprowadzenia nowej matury czyli od 2005 roku systematycznie rośnie liczba niezdanych matur.

Statystyka mówi, że najwięcej osób nie zdało z matematyki (przypomnijmy: aż 25%). Eksperci prześcigają się w twierdzeniach i hipotezach, które miałyby wytłumaczyć taki stan rzeczy. Najczęstsze wytłumaczenie to zawyżony poziom tegorocznych testów. Nauczyciele przypominają, że obowiązek zdawania matematyki ustanowiono dopiero w 2010 roku. W podobnym czasie bardzo uproszczono podstawę programową z tego przedmiotu. Więc uczniowie zostali zamknięci w martwym kole – obowiązkowy przedmiot jest, a ilość godzin na naukę zmniejsza się.

Inni eksperci winią samych uczniów. Twierdzą, że rocznik 1995 to najmniej zaangażowana w naukę młodzież od wielu lat. W ich opinii dla młodych ludzi liczy się tylko teraz zabawa i elektronika, a nie nauka.

A na to wszystko odpowiadają sami uczniowie-maturzyści, którzy nie zgadzają się ze stwierdzeniem jakoby byli „najgłupsi od lat”. Zarzucają nauczycielom, że nie potrafią się dostosować do zmieniającego się świata i stosują ciągle te same sposoby nauczania. Nie poświęcają czasu na naukę, a na sprawdziany, klasówki i wystawianie ocen, które, w opinii tegorocznych maturzystów, nie są najważniejsze.

W Elblągu jest podobnie. Rozbrzmiały głosy oburzenia pod artykułami w lokalnych mediach o słabych wynikach w porównaniu z latami wcześniejszymi. I trudno rozrzekać kto ma tak naprawdę rację. W tej sytuacji najmądrzejszym wyjściem jest reorganizacja szkolnictwa i poważne zastanowienie się nad problemem coraz mniejszej zdawalności. Obrzucanie winą wszystkich wokół nie jest dobrym rozwiązaniem.

A poprawkowiczom życzę powodzenia w kampanii sierpniowej!

opr. na podst. onet.pl, wp.pl, wyborcza.pl, natemat.pl

oceń wątek 3 2 zgłoś do moderacji
2014-07-24 08:26 100%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez s
Uczyc sie, a nie narzekac ze testy trudne!!!! Pojdziesz pozniej na studia to zobaczysz!!!! (ale studia....a nie "studia")
odpowiedz oceń post 8 0 zgłoś do moderacji
2014-07-24 08:28 82%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez jamaleg
Zajecia z religi 2 x w tygodniu . Biologia , fizyka , geografia itp. itd. po 1 godzinie i jak ma byc dobrze ?
odpowiedz oceń post 9 2 zgłoś do moderacji
2014-07-24 09:03 88%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez Snake
"Kto jest odpowiedzialny za słabe wyniki maturzystów?" maturzyści...
odpowiedz oceń post 7 1 zgłoś do moderacji
2014-07-24 10:10 80%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez zzz2
No tak, winni nauczyciele, zawyżony poziom testów.... Tak twierdzą maturzyści, którzy winni na pewno nie są.... No i konieczna kolejna reforma, bo przecież nie to, żeby się do roboty wziąć i pouczyć! Za moich czasów ( nie tak odległych ) trzeba było się uczyć, żeby zdać maturę, która była trudniejsza niż dziś. W szkole uczeń wyglądał jak uczeń, dziewczyny nie wyglądały jak lafiryndy. Uczniowie, którzy się dobrze uczyci byli stawiani za wzór, byli cenieni wśród innych, nie wyśmiewani. Bycie dobrym uczniem było modne. Źle się uczyć było wstyd i głupio.
A teraz młodzież ma inne wzorce. Są leniwi i chcą, by wszystko im przychodziło łatwo, bez wysiłku. A jak się nie uda, to wszyscy winni -nauczyciele, reformy, zły program- tylko nie ich lenistwo!
odpowiedz oceń post 4 1 zgłoś do moderacji
2014-07-24 13:02 100%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez ana hana
odpowiadając na tytułowe pytanie...Toć nie Święty Mikołaj!!! Jaki uczeń taka ocena...
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2014-07-24 18:53 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez as
Odpowiadając na pytanie winni są nauczyciele. Nie uczą tylko patrzą na podwyżki, na interesiki, na korepetycje, a uczeń na ostatnim miejscu. Żal mi dzieciaków, ze nie uczą ich prawdziwi nauczyciele tylko atrapy.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-07-24 22:34 100%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez yyy
a cóż to jest 'martwe koło'? Pewnie jakiś wymysł rocznika 1995 ;P
odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
agata.wloda
2016-05-16 10:24 0%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez agata.wloda

mozna się uczyć przez cały czasch chodzenia do średniej szkoły a przyjdzie dzien matury i otworzą się koperty z zadaniami / pyrtaniami to jest jakiś czrny scenariusz co innego wymaga się od uczniów w szkole a co innego jest na maturze 


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
jakie studia wybrać?
2018-06-18 18:32 0%
9

jakie studia wybrać?

odpowiedziano ponad rok temu przez Patrycja

ciągle tylko poszukiwania winnych tego, winnych tamtego, narzekania, szukanie dziury w całym. Kazdy powinien zacząć od siebie i zając się sobą w pierwszej kolejności. Ja mam nadzieję na dobre wyniki a teraz szukam uczelni, kierunku studiów....Mama namawia mnie na wsb. fakt ze sporo mają fajnych i ciekawych dla mie kierunków. Na stronie rzetelnie opisane rodzaje, co po nich mozna robic itd. Ktoś studiował tutaj może?http://www.wsb.pl/kandydaci/dlaczego-wsb/jakie-studia-wybrac


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.