najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Mateusz Milanowski
2015-11-19 15:34 100%

Przepychanka słowna o edukację w Elblągu

rozpoczęty ponad rok temu przez Mateusz Milanowski

Już na rozpoczęciu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki dało się wyczuć, że będzie to przepychanka słowna, a nie merytoryczna dyskusja pełna pomysłów na rozwiązanie problemów z edukacją, które wynikają z niżu demograficznego.

Dyskusja na rozpoczęciu obrad komisji w obecności dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych uzewnętrzniła bardzo ważny problem, jakim jest problem z przepływem informacji. Można było odnieść wrażenie, że struktury urzędu pod zarządzaniem Prezydenta nie mają nic wspólnego ze strukturą Rady Miejskiej. Tak, jakby mieściły się w innych budynkach i nikt nic nie wiedział o spotkaniach, rozmowach i zapadających decyzjach. To, o czym wiedzieli dotychczas urzędnicy i media, dowiedzieli się dzisiaj również dyrektorzy szkół. Zauważył to radny Wojciech Rudnicki:

- To żenujące, że dyrektorzy szkół uczestniczą w tej sprzeczce – skomentował panującą na spotkaniu atmosferę radny.

Kiedy emocje już opadły, rozpoczęła się bardzo ważna część spotkania, podczas której dyrektorzy szkół omawiali kierunki, jakie są w ich szkołach, jakim zainteresowaniem się cieszą i jakie są plany związane ze zmianami w edukacji. Na szczęście ten moment spotkania przebiegł bez żadnych zakłóceń. Okazało się, że dyrektorzy mają już interesujące propozycje i faktycznie, to oni najlepiej rozumieją problemy w szkołach, zwłaszcza nasilający się niż demograficzny.

- Nie możemy zrzucać winy na dotychczasową władzę, bo nie są temu winni, tak samo jak my wszyscy tutaj zebrani, a bynajmniej po części – skomentował wiceprezydent Bogusław Milusz, próbując nieco rozluźnić jeszcze napiętą atmosferę.

Jednak dyskusja zrobiła się bardzo gorąca dopiero w momencie, kiedy odezwał się Jan Fiodorowicz, przewodniczący elbląskiego zarządu Solidarności, zarzucając dyrektor Małgorzacie Sowickiej „kręcenie”.

- Pani dyrektor, jako związkowiec lubię czytelne i jasne odpowiedzi, a pani kręci na okrągło jak polityk i tego nie lubię. Pani wyobraża sobie, pani jako związkowiec nie powinna wyobrażać sobie, że ja poprę coś o czym nie wiem do końca. Czy ja poprę tę reformę oświaty, gdzie nie znam skutków. Najpierw poprę, a później zobaczymy, jak będzie nabór, jak będzie coś innego, to ja później co, wycofam swój podpis? Pani dyrektor, ja zanim na cokolwiek się zgodzę, jakąkolwiek opinię wydam, to ja muszę wszystko wiedzieć od a do z – skomentował pomysł ubranżowienia Fiodorowicz.

Przewodniczący nie zrozumiał najwyraźniej, na czym polega ubranżawianie szkół, i że tym sposobem można uzyskać dotacje unijne na modernizacje bazy szkoleniowej i doposażenie bazy w danym kierunku. Jednak przy tym działaniu należy również wziąć pod uwagę likwidację powielających się kierunków w różnych szkołach.

Jednak faktycznie, dało się nieco odczuć, że ubranżawianie szkół w Elblągu przyjmuje obecnie formę eksperymentu, którego efektów nie sposób przewidzieć, a wielokrotnie powtarzane słowo Małgorzaty Sowickiej „mam nadzieję”, mogło nas w tym tylko utwierdzać. Tym sposobem dwugodzinne spotkanie zakończyło się sprowadzeniem na ziemię przez radnego Wojciecha Rudnickiego, który podczas dzisiejszego posiedzenia komisji sprawiał wrażenie najbardziej opanowanego, z pominięciem dyrektorów.

- Myślałem, że to wszystko idzie w dobrym kierunku, ale znowu zaostrzyła się sytuacja. Niepotrzebnie. (…) Jeżeli faktycznie się nic nie zrobi, to 8 oddziałów, tj. około 20 nauczycieli straci pracę. Czy przebranżowienie sprawi, że te 20 etatów uratujemy? Nie wiem, ale jest na to duża szansa, jest taka możliwość. I o to właśnie nam chodzi. (…) Kształcenie powinno być znormalizowanie. Walczenie o uczniów to też nie jest dobra metoda, bo jeżeli zostanie tak jak jest, to któraś ze szkół zginie. Ta najsłabsza, z najmniejszym naborem. (…) Myślę, że dyrektorzy szkół mogą spokojnie się ze sobą dogadać. Mają za sobą rady pedagogiczne. Bronią swojej szkoły. Ja też bym bronił swojej szkoły, ale też musimy na to patrzeć globalnie. Którą szkołę poświęcimy? Ktoś podniesie rękę i powie, jaką szkołę poświęcamy? Jest tu ktoś taki na tej sali? Poniesie rękę i powie, likwidujemy 8 oddziałów i zamykamy szkołę. Czy ktoś tu taki jest? Jeżeli mamy patrzeć na to globalnie, to ratujmy się wszyscy wykorzystując wszystkie możliwości jakie mamy – dodał na zakończenie burzliwej dyskusji radny Wojciech Rudnicki.

Czy na kolejnym spotkaniu i dyskusji dojdzie do porozumienia i wypracowania wspólnego pomysłu na rozwiązanie problemu, który dotyka elbląską edukację? Mamy nadzieję że tak, chociaż patrząc na styl prowadzonej dyskusji, obawiamy się, że potrwa to jeszcze długo. Problemów, których nazbierało się przez minione lata jest wiele, jednak czasu już nie.

 

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2015-11-19 17:46 30%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez ???
Trzeba cos najpierw zrozumieć , żeby o tym pisać. Chodził pan autorze tekstu do jakiejs szkoły?
odpowiedz oceń post 3 7 zgłoś do moderacji
Mateusz Milanowski
2015-11-19 18:12 77%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Mateusz Milanowski
Nie unikamy udzielania odpowiedzi na pytania czytelników, toteż: tak, chodziłem do szkoły, jak dobrze policzę to do dwóch różnych podstawówek (muzyczna oraz "zwyczajna"), jednego gimnazjum, jednej szkoły średniej (technikum), studiowałem również na elbląskim PWSZ, a obecnie studiuję kolejny kierunek w Gdańsku... Chyba niczego nie pominąłem poza różnymi kursami.
Jeżeli Pan/Pani (???) uważa, że czegoś nie zrozumiałem, to proszę o wyjaśnienia. Zawsze kieruję się podejściem, że ktoś nowo poznany może posiadać większą wiedzę ode mnie, dlatego chętnie przeczytam wyjaśnienia.
Serdecznie pozdrawiam :)
oceń post 10 3 zgłoś do moderacji
2015-11-21 00:38 0%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez observator
a ty "potrójny pytajniku" zakończyłeś edukację na szkole podstawowej? czy może na przedszkolu? No chyba że wychowała cię ulica
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-11-19 21:25 50%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez chodziło pewnie o to:
Przewodniczący nie zrozumiał najwyraźniej, na czym polega ubranżawianie szkół, i że tym sposobem można uzyskać dotacje unijne, poza tym pani Sowicka ma na imię Małgorzata, nie Marzena
odpowiedz oceń post 5 5 zgłoś do moderacji
2015-11-20 08:58 0%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez a mnie się to nie podoba - językowo
Już na rozpoczęciu Komisji Oświaty...
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-11-19 21:28 77%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez kromka chlieba
Żadna, ale to żadna reforma oświaty w tym kraju nigdy się nie uda - patrząc globalnie. Bo zawsze chodzi o to, ile etatów ocalić. A nie o to, jak efektywnej kształcić.
odpowiedz oceń post 10 3 zgłoś do moderacji
2015-11-20 10:17 75%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez Łukasz
I to jest sedno sprawy!
oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
2015-11-19 22:35 30%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez zainteresowana
Problem chyba właśnie na tym polega, że pomysły połączeń i likwidacji pojawiają się jak króliki z kapelusza. Może rozsądniej byłoby jednak przemyśleć propozycję zanim podda się ją dyskusji, bo takie czcze rozmowy tylko wzburzają ludzi i nie doprowadzą do niczego rozsądnego. Przykro mi to mówić, ale wygląda na to, że pani Sowicka jest niezorientowana, a pan Milusz całą swoją postawą komunikuje "mam wszystko w nosie, i tak zrobimy co będziemy chcieli". Trudno się dziwić, że niektórym puszczają nerwy. Szczególnie, że niektóre pomysły nawet niezainteresowanym wydają się absurdalne, jak np idea połączenia 3 lo z 5 gimnazjum. Ciągle mam nadzieję, że w tym gronie wykształconych przecież ludzi znajdzie się ktoś, kto zracjonalizuje sytuację i będzie rozmawiał po to, by naszym dzieciom w całej tej sytuacji nie stała się krzywda.
odpowiedz oceń post 3 7 zgłoś do moderacji
2015-11-19 23:09 40%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez Donek Skowronek
Czemu redakcja nie cytuje wypowiedzi radnych PiS????? Czy dlatego, że trzeba byłoby napisać prawdę???? Zero profesjonalizmu czy strach????
odpowiedz oceń post 4 6 zgłoś do moderacji
Mateusz Milanowski
2015-11-20 08:57 78%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez Mateusz Milanowski
Skoro już ~ Donek Skowronek o to pyta, jedynym wartym uwagi komentarzem PiSu, przewodniczącego Rady Miejskiej było: "szkoły zawodowe powinny być mocne". Niewiele jednak wnosił w dyskusję nt. przyszłości oświaty, a taki był temat spotkania. Poza tym była przepychanka słowna na linii Sowicka i Milusz kontra prowadzący spotkanie (PiS). Zarzuty o zerze profesjonalizmu nietrafione i naciągane.
oceń post 7 2 zgłoś do moderacji
2015-11-21 00:35 60%
11
odpowiedziano ponad rok temu przez observator
bo szkoda słów na tych bezradnych z "Populiści i Szubrawcy" o czym oni sapali to nieistotne. I tak są najlepsi wyłącznie w strzymywaniu się od głosu na sesjach. Najlepiej by zrobili składając wszyscy swoje mandaty
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2015-11-19 23:35 63%
12

odpowiedziano ponad rok temu przez też zainteresowana
Z tego co zrozumiałam, cały czas są rozmowy i ustalenia. Faktycznie, jesli ktoś informuje media o pierwszych propozycajach to tak jakby zapraszał wszystkich do rozmowy o czymś, co jeszcze jest na początku drogi.Chyba,że chodzi o to, żeby tak zamieszać , poobrażać, ośmieszyć tych którzy cos proponują i w efekcie nie robi ć nic- bo niestety tak to dziś wygląda. Współczuję wszystkim, którzy chcą rzeczywistej poprawy sytuacji w oświacie. Panu Miluszowi, pani Sowickej propnuje zostawic to wszystko, nie robić nic jak to było za czasów poprzedników - nie pozwólcie sie tak traktować , szkoda waszej pracy i zdrowia . A z dyrektorami i związkami nie wypracujecie nic-każdy ma swoje media i swoich radnych, którzy ośmieszą każde rozwiązanie i ośmieszą was podając półprawdy.
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2015-11-20 12:40 33%
13
odpowiedziano ponad rok temu przez zainteresowana
Problem polega na tym, że media nie zostały poinformowane na początku drogi - ma Pani nieaktualne dane. Rozmowy, a właściwie informacje z urzędu o zmianach bez konkretów i możliwości rozmowy pojawiły się już w czerwcu wraz z zakazem rozmawiania na ten temat z kimkolwiek z naciskiem na radnych. Zgadzam się z ideą zmian w naszej edukacji, bo są niezbędne, ale nie na wariata.
oceń post 2 4 zgłoś do moderacji
2015-11-20 09:14 60%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez belfegor
Sowicka chce zostać dyrektorem bez p.o. to musi uważać co mówi - casus Pietrulewicza jest dla niej czytelny
odpowiedz oceń post 6 4 zgłoś do moderacji
2015-11-20 09:24 25%
15

odpowiedziano ponad rok temu przez malysz
A po co jej dyrektor departamentu? Pewnie czai se na bycie dyrektorem w jakiesj szkole. Posadka bez stresu hehe
odpowiedz oceń post 2 6 zgłoś do moderacji
2015-11-20 10:17 27%
16

odpowiedziano ponad rok temu przez zdrowy rozsądek
Ubranżowienie to słowo wytrych, które niesie za sobą też wiele złego. Zwróćmy uwagę, że niektóre szkoły z dużym powodzeniem prowadzą kierunki, których nie mają w nazwie szkoły. Czy to że szkoła nie nazywa się np. "informatyczna" a od wielu lat kształci dobrze informatyków, ma bazę dydaktyczną , nauczycieli itd ma przesądzić o likwidacji tego kierunku ? Myślę, że powinniśmy myśleć o jakości kształcenia, a nie o nazwach szkół. Na otwarcie nowego kierunku zawsze można pozyskać środki niezależnie czy szkoła nazywa się x czy y pod warunkiem ,że rynek pracy oczekuje takich specjalistów.
odpowiedz oceń post 3 8 zgłoś do moderacji
2015-11-20 11:08 75%
17

odpowiedziano ponad rok temu przez zaaa
ale tu nie chodzi o nazwy zdrowy rozsądku, kto ci takich bzdur naopowiadał.
odpowiedz oceń post 9 3 zgłoś do moderacji
2015-11-20 14:34 11%
18

odpowiedziano ponad rok temu przez do zaaa
Jak nie chodzi o nazwy? A jak chcesz wpechnac "swoich" na stołki jak sie kadencje nie pokończyły. Dzięki zmianie nazwy będą rozpisane nowe konkursy i nie tylko...
odpowiedz oceń post 1 8 zgłoś do moderacji
2015-11-20 18:08 75%
19

odpowiedziano ponad rok temu przez zaaa
a to ty o stołek boisz się, a nie o nazwę szkoły
odpowiedz oceń post 6 2 zgłoś do moderacji
Maria35
2015-11-22 09:42 0%
20

odpowiedziano ponad rok temu przez Maria35
To ja moze spróbuję rozładować napięcie, i poproszę o pomoc...;) w jaki sposób najlepiej pomóc dziecku przygotować się do egzaminu gimnazjalnego? kurs, korepetycje czy może repetytoria...? polecano mi ostatnio http://sklep.wsip.pl/, możecie się odnieść, macie doświadczenie w korzystaniu z ww, poproszę o opinie, z góry dziekuję :)
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2016-03-01 18:33 0%
21

odpowiedziano ponad rok temu przez Edzia

kursy są ok


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.