najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Bartłomiej Ryś
2014-12-21 11:54 70%

Wychowanie do życia w rodzinie to dramat. Również w Elblągu

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Tematy związane z seksem, seksualnością człowieka nadal są tematami tabu. W dużych miastach ta tendencja zmienia się – ludzie są coraz bardziej otwarci. W małych miastach jak Elbląg niezwykle istotnym, przynajmniej teoretycznie, powinien być przedmiot wychowanie do życia w rodzinie. Uczniowie mówią, że na zajęciach „wudeżetu” jest po prostu nudno.

Do tematu zajęć WDŻ w szkołach media ogólnopolskie powróciły przy okazji Iwony Jachnik – nauczycielki z poznańskiego gimnazjum. Dzięki jej innowacyjnym metodom nauczania dzieci coraz chętniej przychodzą na zajęcia, coraz chętniej przyswajają przekazywaną wiedzę.

A wiedza ta jest podstawowym elementem codziennego życia. Nie bez powodu Iwona Jachnik nazwała WDŻ najważniejszym przedmiotem w szkole. To właśnie dzięki tym zajęciom poznajemy nie tylko własną seksualność, ale również uczymy się mówić „nie” bądź też poznajemy szczegółowe relacje jakie zachodzą pomiędzy kobietą a mężczyzną. Koniec końców zajęcia te są potrzebne chociażby po to, aby wiedzieć jak poprawnie założyć prezerwatywę przed stosunkiem. Śmieszne? Być może. Na pewno potrzebne, patrząc na ilość „dzieci, które mają dzieci”.

Wracając do Elbląga – poprosiliśmy kilku uczniów różnych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych o ich opinię na temat zajęć wychowania do życia w rodzinie. Podsumowując: jest nudno, więc nie chodzę.

- Internet jest wszędzie, z dostępem do for internetowych czy stron porno nie ma problemu. Wiem, że nie jest to najlepsze narzędzie do edukacji o tego typu sprawach, ale na zajęciach WDŻ jest po prostu nudno. Z nauczycielką dyskusja jest niemożliwa, lekcje mamy w formie wykładu, czyli siedzimy i słuchamy. Część z nas ma już za sobą pierwszy stosunek płciowy, część nie. Brak tego podziału jest widoczny, traktuje się nas jak jedność, a nie jednostki – komentuje Dorota, która przygotowuje się w tym roku do matury. Uczęszcza do jednego z liceum w Elblągu.

- Próbowałem przekonać nauczycielkę, że seks jest okej. Pamiętam, że dała nam taką tabelkę z plusami i minusami, mieliśmy wpisać wady i zalety współżycia seksualnego. Pomimo ogólnego stwierdzenia, że seks jest okej pod warunkiem, że się zabezpieczasz, to nauczycielka i tak chciała nam udowodnić, że trzeba jak najdłużej się wstrzymywać. Żyjemy troszeczkę w innych czasach, wydaje mi się, że nie każdy nauczyciel do tego dorósł – Marek, 18 lat, przyszły technik specjalista.

- Śmiejemy się z przykładu ogórka i prezerwatywy. A może to właśnie dobry sposób na przedstawienie „łopatologicznie” jak się zakłada prezerwatywę? Seksualność to nie tylko sam seks, to również szereg zachowań i sytuacji, w jakich stawia nas życie. O tym nauczyciele zapominają – 16-letnia gimnazjalistka Inga.

- Wielkie zdziwienie, bo ta jest w ciąży, a ten niedługo będzie ojcem. A jak przychodzi do rozmowy na ten temat, to zaraz rodzice się dowiadują. Albo sobie ufamy, albo nie. Bo na pewno nie będę szczerze rozmawiała z osobą, która za chwilę „wypepla” to, co mówiłam rodzicom. O pewnych rzeczach lepiej żeby nie wiedzieli. Większe oparcie czasem znajdziemy w Internecie, niż w szkole – 17 lat, Sandra, uczennica liceum.

Zapraszamy do dyskusji.

oceń wątek 7 3 zgłoś do moderacji
2014-12-21 13:38 63%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez mundo
Podjął pan niezwykle trudny temat, panie Bartku.
odpowiedz oceń post 5 3 zgłoś do moderacji
2014-12-21 16:24 0%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez Maria
Patrząc na niektóre Pana teksty wiem, że będzie z Pana dobry dziennikarz. Proszę tylko się uczyć, szlifować swój kunszt i w przyszłości mam nadzieję zobaczyć Pana teksty w dużych gazetach.
odpowiedz oceń post 0 4 zgłoś do moderacji
2014-12-21 18:08 67%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez merry
Temat zaledwie liźnięty. Chciałabym przeczytać opinie nauczycieli czy dyrektorów w tej sprawie. Może jakiś psycholog dziecięcy. Myślę, że przed Panem Rysiem jeszcze długa droga do lepszych mediów. Ale na elblag.net akurat jest ok.
oceń post 4 2 zgłoś do moderacji
2014-12-21 19:00 50%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Marta
Elbląg jest małym miastem?!!! W klasyfikacji europejskiej Elbląg to DUŻE MIASTO! Małe miasto to 30-50.000 mieszkańców, średnie do 100.000 powyżej 100.000 to miasto duże!
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2014-12-22 16:33 0%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez miłek
z tego co wiem miasto oficjalnie ma powyzej 100.000, nieoficjalnie mniej niż 90 tys.
oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2014-12-22 08:06 33%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Henryk P.
Temat nie jest az tak trudny jakby sie moglo wydawac tylko przez blokade "krzyzakow"dostep do niego jest na poziomie ciemnego sredniowiecza bo tylko sie kasa liczy od kazdej glowki nawet z gwaltu ! Tak nas watykanerzy traktuja.
odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.