najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Żebractwo na ulicy. Dawać czy nie dawać?
2015-06-09 11:30 63%

Żebractwo na ulicy. Dawać czy nie dawać?

rozpoczęty ponad rok temu przez Magdalena Marcinkiewicz

Wiele osób lituje się i wrzuca "kilka drobnych" jednak należy uważać, by nie dać się oszukać. Żebracy mają pewne patenty na naciąganie elblążan. A takie działania mogą podlegać karze aresztu albo ograniczenia wolności.

„Da Pani 1 zł na chleb” - takie zdanie elblążanie słyszą na ulicy przynajmniej raz w tygodniu. Podchodzą i proszą, tłumacząc, że nie mają za co żyć i są głodni. I co w takiej sytuacji zrobić?

Osoby wrażliwe i nie potrafiące przejść obojętnie obok czyjegoś cierpienia zazwyczaj wyciągają portfel i wręcząają jakieś drobne. Nawet jeśli później mają z tego powodu wyrzuty sumienia.

Stoi często pod Kościołem Św. Mikołaja jedna starsza Pani, która chodzi z pustym pudełkiem po margarynie i zbiera drobne od ludzi po mszy. Jak już trochę tego ma, zsypuje do kieszeni i zbiera dalej. Też kiedyś wrzuciłem. Dopóki nie zobaczyłem jej któregoś razu wychodzącej ze sklepu z paczką fajek

– mówił 28-letni Piotr.

Znajdują się jednak i tacy, którzy nigdy nie aprobowali podobnych zachowań. - Ja nigdy nie dawałam pieniędzy żebrakom i nie będę. Ja też nie mam pieniędzy i muszę sobie radzić. Jak ktoś naprawdę potrzebuje to samemu szuka czegokolwiek żeby zarobić, ot choćby jak śmieciarze. Oni nigdy nie proszą – twierdzi 32-letnia Agnieszka.

Zdaniem niektórych żebracy mają pewne „patenty”, które stosują, by wyłudzić pieniądze. Czasami posuwają się bardzo daleko.

Na parkingu przy Giełdzie Elbląskiej zaczepił mnie jeden facet. Podwinął nogawkę i pokazał mi rozwaloną nogę. Wyglądała strasznie, widać było „mięcho” na wierzchu. Prosił żeby dać mu na jakąś wodę utlenioną i gazę. I dałem. Kierował się w stronę apteki po drugiej stronie. Tylko minął ją szybkim krokiem i poleciał do „Biedronki”. Można się chyba domyślić po co. Od tamtej pory już nie ufam takim ludziom

– opowiedział nam 50-letni Andrzej.

To, że żebrak wybrał właśnie Ciebie, zazwyczaj nie jest przypadkowe. Z relacji elblążan wynika, że już doskonale się orientują, od kogo można wyciągnąć najwięcej pieniędzy.

Kiedyś spytałem jednego, dlaczego z całej ulicy na której jest mnóstwo ludzi podszedł akurat do mnie. Zdradził mi wtedy pewien schemat – mówił, że Ci w garniakach nigdy nie dają i nawyzywał ich trochę. Nie podchodzą też do „Pań o wrednym wyrazie twarzy”, bo zawsze się na nich wyżywają. Najlepszym celem są osoby z psami, z zakupami i młodzież

– zdradził nam 36-letni Grzegorz.

Należy pamiętać, że jeśli nie zgadzamy się z takim zachowaniem lub osoba prosząca nas o finansową pomoc jest wulgarna bądź agresywna – należy wezwać pomoc. Takie działanie jest wykroczeniem, który reguluje art. 58 KW - kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

Osoby żebrzące w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy mogą podlegać karze aresztu albo ograniczenia wolności.

oceń wątek 5 3 zgłoś do moderacji
2015-06-09 13:43 71%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez ~pomagajrealnie
POMAGAJ MY REALNIE!
Jeżeli zauważycie osobę, która zbiera pieniądze na jedzenie to wyślijcie ją pod adres Bożego Ciała 10. Znajduje się tam Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej, które codziennie (oprócz sobót i niedziel) rozdaje żywość właśnie takim ludziom.
Nie dawaj pieniędzy, ale realnie pomagaj. Jeżeli ktoś prosi o złotówkę na chleb to nie dawaj złotówki, tylko idź z tą osobą i kup jej chleb. :)
odpowiedz oceń post 5 2 zgłoś do moderacji
2015-06-09 18:28 33%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez jan
To się nie sprawdza. W takim przypadku osoby te odmawiają i oddalają się.
oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
2015-06-09 13:59 50%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez nwo
wezwij policje albo straż do takiego gościa co żebrze... raz że zanim przyjadą to on normalnie w świecie ucieknie, dwa to co mu zrobią? mandat wypiszą? do paki go nie posadzą bo i za co ? a 3 zaraz przylecą kolesie od butelki i bedziesz miał 4 przeciw jednemu. Ot logika.
odpowiedz oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-06-09 19:10 20%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez asad
ludzie, na litość boską, co wam szkodzi dać takiemu parę groszy, które on wyda na alkohol lub papierosy? jak komuś ubędzie 1-2zł z portfela, nic wam się nie stanie, a taki żebrak choć przez chwilę poczuje się szczęśliwy. przecież nikt nie każe dawać wam jakich dużych pieniędzy. jak mnie zaczepia taki "potrzebujący" nigdy nie odmawiam- przez tę złotówkę on się nie wzbogaci a ja nie zbiednieję. pozdrawiam.
odpowiedz oceń post 1 4 zgłoś do moderacji
2015-06-09 23:06 0%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez EuPi
Jest to całkiem dochodowy interes. Kiedyś szacowałem przez kilka godzin chudzinę, staruszkę i głowę daje w zakład, że uzbierała nie mniej niż stówę. Często jest to sposób na zarabianie ale bywa też chorobą.
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
2015-06-09 23:43 0%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez retg
dopiero co był o tym artykuł...
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
Cheetah
2015-06-10 11:46 0%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez Cheetah

Da pani 1 zł na chleb? Nie, ale mogę dać chleb.


odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
amiks
2015-06-12 08:22 33%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez amiks

no oczywiscie ze nie przeciez to jest jakis dramat.... wszedzie zebrza te pieniadze a nie m kto poracowac


odpowiedz oceń post 1 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.