najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

dzieci

forum przeznaczone dla rodziców i dzieci - jeśli potrafią czytać i pisać ;-)
Bartłomiej Ryś
2015-12-10 18:00 100%

Zmian w elbląskiej oświacie nie będzie. To ucieczka od problemu?

rozpoczęty ponad rok temu przez Bartłomiej Ryś

Trudno w kilku zdaniach opisać wszystko to, co działo się na przełomie ostatnich tygodni jeżeli mowa o elbląskiej oświacie. Na specjalnej, trwającej przeszło 3 godziny debacie (której notabene sama organizacja już wywołała lawinę komentarzy) było bardzo gorąco. Złotego środka koniec końców nie znaleziono. Dziś prezydent Wróblewski zapowiedział, że na razie zmian w elbląskiej oświacie nie będzie. Potrzeba rozmów czy może jest to ucieczka od problemu?

Przypomnijmy: temat zmian w elbląskiej oświacie podgrzały nie tylko lokalne media, ale i również sami przedstawiciele placówek, które miały zostać „przeorganizowane”. Za tym pojęciem kryje się, w wielu przypadkach, łączenie szkół oraz redukcja etatów nauczycieli. Urząd Miejski (słusznie zresztą, jak pokazują badania i statystyki) argumentował, że obecnie panujący niż demograficzny drastycznie zmniejszył ilość dzieci w placówkach edukacji, natomiast ilość etatów nauczycieli ciągle jest na tym samym poziomie, co przed laty.

Przedstawiciele różnych sektorów elbląskiej edukacji na wspomnianej debacie tłumaczyli, że nie można likwidować ich placówek, ponieważ „duże molochy” nie przynoszą niczego dobrego a poziom nauczania jest wtedy o wiele gorszy. Padało wiele argumentów, a cała dyskusja kipiała emocjami rodziców, nauczycieli, dyrektorów.

Koniec końców złotego środka, pomimo późniejszych spotkań m.in. z departamentem edukacji, nie znaleziono. Temat zmian zamarł.

Na czwartkowej konferencji prasowej prezydent Wróblewski zaskoczył dziennikarzy, że „na razie nie planuje żadnych zmian w elbląskiej oświacie”. Jednocześnie podkreślił, że nie wycofuje się ze swoich działań i założeń związanych z racjonalizacją elbląskiej oświaty.

- Są one konieczne i uzasadnione.

- Odbyło się 18 spotkań (w tym 3 otwarte) z dyrektorami szkół, rodzicami i nauczycielami. Wszystkie głosy i argumenty prezentowane przez środowisko zostały przez nas wnikliwie przeanalizowane. Zwróciłem się również do przedstawicieli środowisk edukacyjnych z prośbą o swoje propozycje rozwiązań w tej kwestii. (…) Pośpiech nie jest tu na pewno wskazany i potrzeba jeszcze czasu, by wypracować model docelowy, który przy obniżeniu wydatków będzie na pierwszym miejscu stawiał dobro ucznia.

Wróblewski podkreślił, że trzeba również poczekać na ostateczne założenia reformy edukacji, jaką przygotowuje rząd (jest to m.in. likwidacja gimnazjów i powrót do 4-letnich liceów).

Fakty są natomiast takie, że to oświata pochłania lwią część budżetu miasta (przeszło 42% całości tj. ponad 200 mln zł). W ostatnich latach ubyło bardzo dużo dzieci. Nowe, młode pokolenie zbyt późno decyduje się dziecko, w związku z tym nie należy oczekiwać, że ta sytuacja w najbliższym czasie ulegnie poprawie. Redukcja etatów nauczycieli jest niezbędna. Dzisiejsza decyzja prezydenta to wyłącznie odłożenie problemu w czasie.
 

oceń wątek 2 0 zgłoś do moderacji
2015-12-10 18:35 80%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez kopać sie z koniem
to prawda -media i szkoły przez wycieczki do radnychpodgrzały temat
odpowiedz oceń post 8 2 zgłoś do moderacji
2015-12-10 21:33 27%
2

odpowiedziano ponad rok temu przez obyw.
Może czas zabrać nauczycielom 13-tki i 14-tki oraz kartę nauczyciela. W żadnym zawodzie nie jest tak dobrze jak w oświacie - wakacje, rożnego rodzaju ferie, święta, nagrody, wczasy pod gruszą pobierane z karty nauczyciela i od jeszcze z puli osob niepedagogicznych. TO JEST SZOK!!!!!!!!!!!!!!!! I jeszcze narzekają. Podwyżki to co niektóre osoby również dostały. Najmniej zarabiają osoby niepedagogiczne /fizyczne/ pracują w niedziele, święta za minimalną krajową. Czas skończyć z tą PO-wską propagandą, że tylko inteligencji się należy, inni pracownicy również pracują i też muszą jakoś żyć bo żołądki mają takie same jak inteligencja od siedmiu boleści.
odpowiedz oceń post 4 11 zgłoś do moderacji
2015-12-11 00:02 55%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez barON
mały biedny człowieczku, jak nauczyciele maja takie eldorado to czemu nie zrobisz wszystkiego, żeby zostać nauczycielem, Jakie to słabe te frazesy o 13, 14, 15 i jak to wspaniale jest nauczycielom...szkoda gadać.
oceń post 6 5 zgłoś do moderacji
2015-12-11 10:59 57%
4
odpowiedziano ponad rok temu przez Tysiąc
Nie zapomnij jeszcze o 16, 17 i 18. A ferie, święta i wakacje to dzieciaki i młodzież mają. Natomiast PO-wska propaganda to jest to , co ty właśnie wypisujesz
oceń post 4 3 zgłoś do moderacji
2015-12-11 12:46 44%
5
odpowiedziano ponad rok temu przez nauczyciel
Panie obyw.bądz obywatelko jestem nauczycielem i wież mi wcale tak dobrze mi nie jest owszem mamy 13 i 14 ale nie tylko my je mamy a przy zarobkach 1700zl bo tak tak tyle ma nauczyciel po 20 latach pracy w stopniu nauczyciela mianowanego to raczej kokosów nie ma i wbrew temu co sądzisz owa 14 to ok 700zł,a wakacje pewnie bym chciała np w maju kiedy to mogę sobie pojechać na wycieczkę za 1500zł a nie w lipcu za 3000zł jest różnica????ale niestety my nie mamy wyboru kiedy bierzemy urlop ,który wcale nie trwa 2 miesiące a 4 max 5 tyg pozostaly czas to tzw rady i czas do dyspozycji dyrektora w czasie którym musimy być w szkole więc to nie tak jak mają dzieci 2 miesiące.Więc jestem za tym abyśmy przeszli na kodeks pracy(nie tylko ja)mogę pracować 40h tyg ,ale nie interesują mnie rady zebrania,wycieczki,sprawdzanie prac klasowych i wiele innych spraw.Pracuje od 8 do 16 i wychodzę do domu mając w nosie wszystko,a należy dodać też że pracuje 1 na 1 tzn ja i jeden uczeń tak jak Panie w urzędzi
oceń post 4 5 zgłoś do moderacji
2015-12-11 08:14 33%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez emerytka
do obyw. to prawda co piszesz szprzątaczki w szkole zarabiają 1750 brutto koszą trawniki pielą kwiatki, malują krawężniki (przyjeżdża prezydent , komendant albo inni swięci), sprzątają szkołę mają więcej metrów niż przewiduje ustawa, administracja zarabia 200 zł więcej brutto, nauczyciele zarabiają ponad 5000 brutto,( dyplomowani ) mając po 18 godzin + nadgodziny dodatkowo płatne od 30 do 50 za godzine.
odpowiedz oceń post 3 6 zgłoś do moderacji
2015-12-11 13:54 60%
7

odpowiedziano ponad rok temu przez emeryci do wnuków
czyli emeryctwo dalej będzie sie pazurami trzymać swoich stołków. We wszystkich miejscach pracy emerytom mówi sie do widzenia a szkoły trzymają staruchów blokujących miejsca pracy
odpowiedz oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
2015-12-11 19:53 0%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez Zadowolony_nauczyciel_ sa_tacy
do nauczyciela: zarzucę ci kłamstwo, nauczyciel mianowany według rozporządzenia to 2647 zł plus 20% stażowego to 3176 zł. To skąd te 1700??? Chyba, że pracujesz na pół etatu, ale z drugiej strony piszesz 8:00 - 16:00.
(Podałem wynagrodzenie bez dodatku motywacyjnego, dodatku za wychowawstwo, dodatkowo płatnych godzin ponadwymiarowych, zastępstw) Jeśli chodzi o wakacje, to pretensje miej do swojego dyrektora - mój dyrektor potrzebował mnie 3 dni w wakacje i jedna rada, więc nie mów, że wszyscy nauczyciele mają tak źle.
I jeszcze jedno: nauczyciele mają 18 godzinne pensum, z tym, że godzina trwa 45 minut czyli realnie pracujesz 13,5 godziny tygodniowo plus 1,5 godziny karcianej, a wszyscy normalnie pracujący 40 godzin.
odpowiedz oceń post 0 6 zgłoś do moderacji
2015-12-12 15:11 50%
9
odpowiedziano ponad rok temu przez nauczyciel
Pracuje na pełnym etacie i nie 18 h a 26 plus 2 karciane 2h pełne zegarowe a nie lekcyjne nadgodzin nie mam wychowawstwa też nie a dodatek za stażowe to ma każdy pracownik dodatek motywacyjny raz jest raz nie więc nie wlicza się do wynagrodzenia a co do wakacji to twój dyrektor może i jest rewelacyjny ale w świetle prawa ma on prawo zająć ci 2 tyg urlopu tzn Ty masz urlop 6 tyg a co do 18h nauczyciel owszem ma 18h lekcji plus dyżury plus rady plus wywiadówki plus wycieczki z dziećmi nie mówiąc już o przygotowaniu się do lekcji czy ty biedny pracowniku przygotowujesz się do pracy w domu albo sprawdzasz prace dzieci w domu nie mówiąc już o odpowiedzialności za pracę nauczyciela i o warunkach pracy w hałasie czy Ty masz taki hałas na codzień w pracy????????????????
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2015-12-13 19:31 60%
10
odpowiedziano ponad rok temu przez ABC
Nic dziwnego, że jesteś zwolniony, jeżeli pracowałeś w tygodniu 13, 5 godziny.
oceń post 3 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.