najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

strefa kobiet

forum przeznaczone dla kobiet szukających rozwiązań i inspiracji - musisz tu wejść
Redakcja elblag.net
2018-03-24 10:58 100%

Czarny marsz przeszedł ulicami Elbląga (+ zdjęcia)

rozpoczęty ponad rok temu przez Redakcja elblag.net

23 marca w całej Polsce odbyły się protesty w ramach czarnego piątku. Akcja skierowana była przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Główna demonstracja odbyła się w Warszawie, do której zjechało z całej Polski ok. 50 tys. osób. W Elblągu w czarnym marszu wzięło udział ok. 150-200 uczestników. Organizatorami elbląskiego protestu byli Izabela Daciuk (bezpartyjna) oraz Robert Koliński (Partia Razem). 

Elbląski czarny marsz rozpoczął się ok. godz. 17.20 pod biurem poselskim Jerzego Wilka (PiS) przy ul. Czerwonego Krzyża w Elblągu. Stąd uczestnicy przemaszerowali ul. 1 Maja na Plac Słowiański pod biuro posła PiS Leona Krasulskiego, a stamtąd pod siedzibę biskupa i pomnik Jana Pawła II przy ul. Mostowej na elbląskiej starówce, gdzie protest został zakończony. Wznoszono okrzyki: "PiS-u urojenia zmuszają do rodzenia", "PiS kobiet nie pokona", "chcemy lekarzy, nie misjonarzy", "Polska jest kobietą", "wasza ustawa łamie nasze prawa", "Jarosławie i kościele nie decyduj o mym ciele", "solidarność naszą bronią, fanatycy niech się gonią". Na głównym transparencie widoczny był napis: "Chcesz uwięzić moje łono? Stoisz tam gdzie stało ZOMO!!"

Niestety Polska stanowi jeden z nielicznych niechlubnych wyjątków na świecie. Nie tylko obowiązuje u nas restrykcyjna ustawa antyaborcyjna, która pozwala dokonać aborcji tylko w nielicznych przypadkach, ale niedawno pojawił się surrealistycznie brzmiący ultrarepresyjny projekt, który niestety jest inicjatywą ustawodawczą. Zgodnie z nim zakaz aborcji były totalny, bez wyjątków, za dokonanie aborcji karano by tak kobiety, jak lekarzy

– mówił do zgromadzonych Robert Koliński. 

Przekonywał, że traktowanie jako człowieka plemnika połączonego z komórką jajową jest absurdalne tak samo, jak równanie żołędzia i dębu, czy też jajka i kury. 

Jak wskazywali organizatorzy:

14 marca przez Konferencję Episkopatu Polski, w którym ponaglono władzę do rozpoczęcia prac nad projektem "Zatrzymaj aborcję". Odbiera on kobietom prawo do aborcji w przypadku płodów z nieusuwalnymi wadami. Jednocześnie nie przewiduje żadnej formy pomocy dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. PiS skierował projekt pod obrady komisji 19 marca. Dzień wcześniej, w niedzielę, pod kuriami w całej Polsce odbyły się demonstracje przeciwko projektowi. Protestujący trzymali w rękach wieszaki, symbol niebezpiecznych aborcji dokonywanych przez zdesperowane kobiety. Ostatecznie projekt "Zatrzymaj aborcję" otrzymał pozytywną opinię ze strony Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Powodem protestów był procedowany w Sejmie obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", znoszący możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. 19 marca sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie go zaopiniowała.

Obecnie obowiązująca ustawa z 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zawiera rozwiązanie nazywane "kompromisem aborcyjnym". Przepisy prawne zezwalają na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego

Zdania na temat dopuszczalności aborcji są w społeczeństwie polskim mocno podzielone. Dodać jednak trzeba, że w ostatnich latach znacznie spadło poparcie dla aborcji na życzenie. Jak wskazują sondaże przeprowadzone przez CBOS w latach 1997 i 2016 poparcie dla możliwości dokonania aborcji ze względu na przesłanki społeczne, czyli tzw. aborcji „na życzenie" spadło z 71,4% do 12,5%. Zgodnie z danymi CBOS z 2016 roku zdecydowana większość Polaków uważa, że w przypadkach, gdy kobieta jest w złej sytuacji materialnej lub trudnej sytuacji osobistej, aborcja nie powinna być dopuszczalna (odpowiednio 81% i 80%). Z drugiej strony większość Polaków nie chciałaby, aby obowiązywał całkowity zakaz przerywania ciąży.

23 marca biskup senior diecezji warszawsko-praskiej odniósł się do piątkowych protestów zwolenniczek prawa do aborcji, nazywając to "Apokalipsą współczesnych czasów".

Jeżeli nie będziemy uważać, że ludzkie życie jest absolutną, podstawową wartością każdego człowieka, którą trzeba chronić ze wszystkich sił – w każdej sytuacji i w każdym stanie, to wówczas już niczego nie możemy być pewni. Eugenika i eutanazja które za tym stoją, to są sztandary naszej przyszłości którą kobiety wykrzykiwały w piątek na ulicach 

–  stwierdził biskup.

oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2018-03-24 12:47 74%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez Eryk
UBeckie ścierwo w akcji. Aborcję wprowadził na ziemiach Polski Hitler by zmniejszać liczbę Polaków . Lenin to samo robił w ZSRR. Maja naprawdę WZORCE
odpowiedz oceń post 86 30 zgłoś do moderacji
2018-03-28 10:00 45%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
Ahistoryczne brednie oenerowskiego nieuka - polecam lekturę:

Aborcja to nie temat zastępczy. Hitler, Mussolini, Franco i Stalin – wszyscy byli przeciw aborcji w imię swoich urojonych celów

https://oko.press/aborcja-temat-zastepczy-hitler-mussolini-franco-wszyscy-byli-przeciw-aborcji-imie-swoich-urojonych-celow/
oceń post 14 17 zgłoś do moderacji
2018-03-24 14:16 42%
3

odpowiedziano ponad rok temu przez lekarz
wyschnięte macice protestują,one sie nie wyskrobią bo ich nikt nie bzyknie i nie zajda w ciązę
odpowiedz oceń post 21 29 zgłoś do moderacji
2018-03-24 16:02 45%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez Kobieta
Może nazwijmy rzeczy po imieniu! Powinny mówić zamiast "przyszłam usunąć ciążę", " przyszłam zabić swoje dziecko"! Rozkładały nogi to niech liczą się z możliwością ciąży. To tak jakby pójść do kasyna, przegrać i chcieć zwrotu kasy, bo chciało się tylko wygrać a nie przegrać.
odpowiedz oceń post 24 29 zgłoś do moderacji
2018-03-24 16:03 40%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez Mam nadzieje
Mają farta że ich matki były innego zdania....
odpowiedz oceń post 19 29 zgłoś do moderacji
2018-03-24 20:35 47%
6

odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
Jeszcze raz pięknie dziękuję w imieniu organizatorek/ów wszystkim fantastycznym uczestniczkom i uczestnikom naszego dzisiejszego protestu - był ogień i była Moc! Po raz kolejny Elbląg pokazał, że nie wypadł sroce spod ogona i kiedy trzeba, to jego mieszkanki oraz mieszkańcy potrafią stanąć na wysokości zadania i upomnieć się o swoje prawa, na które aktualny, fundamentalistyczny, religiancki reżim próbuje dokonać po raz kolejny zamachu. Tak trzymać i pamiętajcie - obecność na ulicach w ramach obywatelskiego protestu jest ważna, ale prawo zmienia się w parlamencie, za pomocą kartki wyborczej. Razem damy radę, bo Solidarność Naszą Bronią!:)
odpowiedz oceń post 26 29 zgłoś do moderacji
2018-03-25 09:54 45%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez ziutka
Rzeczywiscie TOTALNA PORAZKA ,moze ze 130 starrych funkcjonariuszek byłego rezimu ,na tak duze miasto.
oceń post 19 23 zgłoś do moderacji
2018-03-25 12:01 49%
8
odpowiedziano ponad rok temu przez Eryk
Gdzie byłeś CWANIACZKU jak PO okradało ludzi i doprowadzało do śmieci ?! Przydupas platformiany !
oceń post 22 23 zgłoś do moderacji
2018-03-25 18:03 41%
9

odpowiedziano ponad rok temu przez WOLNY ELBLAG
99% osób z marszu już zapomniało jak się bzyka lub puka.
odpowiedz oceń post 15 22 zgłoś do moderacji
2018-03-25 21:36 66%
10

odpowiedziano ponad rok temu przez Pan Tik Tak
Nie zastanawia Was fakt, że nikt nie próbuje polemizować z Wami, nikt nie podejmuje jakiejkolwiek dyskusji z Wami? Nikt już Was PiSowskie trolle nie traktuje powaznie, tylko usmiwch i politowanie wzbudzają Wasze osoby i Wasze komentarze.
odpowiedz oceń post 23 12 zgłoś do moderacji
2018-03-25 22:13 32%
11

odpowiedziano ponad rok temu przez Mariusz Lewandowski
http://www.wolnyelblag.pl/angelika-domanska/531/25/admin/ skończ waść wstydu oszczędz
odpowiedz oceń post 11 23 zgłoś do moderacji
2018-03-26 04:19 48%
12
odpowiedziano ponad rok temu przez Robert Koliński
Brednie para-dziennikarza Lewandowskiego, który nie ma najmniejszej wiedzy o sprawie. O organizacji tego wydarzenia w Elblągu zadecydowałem ja, osobiście (akurat na to mam nawet świadków obecnych przy rozmowie:), po tym, jak zwróciły się do mnie o to najpierw znajome elblążanki, potem przedstawicielki OSK i KODu, a następnie Iza Daciuk, z którą ostatecznie podjęliśmy się formalnej organizacji marszu. Para-dziennikarz Lewandowski niech się lepiej nauczy co znaczy dobre dziennikarstwo, bo zemsta za moją krytykę wypisywanych przez niego głupot o tzw. "wyklętych" i odmowę pisania tekstów do jego paszkwilanckiego blogaska przybiera u niego coraz bardziej karykaturalne formy.
oceń post 23 25 zgłoś do moderacji
2018-03-26 18:45 60%
13

odpowiedziano ponad rok temu przez Ocenzurowany
Chciałbym być, ale boję się represji i wyzwisk. Podziwiam Waszą odwagę! Pozdrawiam!
odpowiedz oceń post 15 10 zgłoś do moderacji
hanulka
2018-06-04 06:10 0%
14

odpowiedziano ponad rok temu przez hanulka

Brawo kobiety, bardzo dobrze! Też szłam i uważam, że trzeba się stawić i pokazac, że nie zgadzamy się z chorymi ustawami


„Krawcowa z Elbląga.”
odpowiedz oceń post 0 2 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.