najwięcej postów 60 dninajwięcej postówostatnio dodanenajlepiej ocenianenajlepiej oceniane 60 dniostatnio dodane odpowiedzi
Witamy na forum serwisu elblag.net. Obecnie forum nastawione jest na tematykę związaną z uruchomionymi serwisami. Jego treść tworzą wątki założone przez użytkowników oraz komentarze dodane do artykułów. Zapraszamy do dyskusji :-)
Sugestie, opinie, zgłaszanie błędów prosimy kierować tutaj. Korzystanie z forum oznacza akceptację regulaminu. Redakcja nie odpowiada za wypowiedzi dodane przez użytkowników.
Zastrzegamy sobie prawo do moderowania i przechowywania zablokowanych komentarzy.
+ dodaj odpowiedź
data dodaniaocena

strefa kobiet

forum przeznaczone dla kobiet szukających rozwiązań i inspiracji - musisz tu wejść
Darmowa pomoc prawna będzie rozszerzona?
2017-03-16 10:42 100%

Darmowa pomoc prawna będzie rozszerzona?

rozpoczęty ponad rok temu przez Marcin Mongiałło

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić zmiany w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej, który funkcjonuje już ponad rok. Wiele osób skarżyło się, że sama porada i napisanie pisma procesowego to za mało, a reprezentacja w sądzie jest w pewnych przypadkach konieczna, a przy tym bardzo kosztowna.

Ministerstwo planuje, aby osoba, która przyjdzie do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, mogła liczyć nie tylko na poradę prawną i przygotowanie pisma procesowego, ale miała również zagwarantowaną bezpłatną pomoc w trakcie procesu, czyli bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów mogła skorzystać z profesjonalnej reprezentacji prawnej w sądzie za pośrednictwem pełnomocnika z urzędu.

W planach jest również zmiana mapy punktów. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że na każde 25 tys. mieszkańców powiatu powinien przypadać jeden punkt darmowej pomocy prawnej. Urzędnicy ministerialni dostrzegli pewien problem, a mianowicie są miejsca, w których aby skorzystać z takiej pomocy trzeba stać w kolejkach, a sa także punkty, w których ruch jest bardzo niewielki. Ministerstwo chce to zmienić przesuwając niektóre punkty do miejsc, gdzie zapotrzebowanie jest największe. 

To nie wszystkie dyskutowane propozycje. Ministerstwo rozważa propozycję, aby na jednym dyżurze mogło jednocześnie pracować kilku prawników. Ponadto chce rozszerzyć krąg osób, które będą mogły korzystać z nieodpłatnego poradnictwa prawnego. Bepłatna profesjonalna pomoc prawna miałaby zostać rozszerzona m.in. na osoby niepełnosprawne, bezrobotnych, ale także rodziców, który korzystają ze świadczenia 500+. Jest jednak druga strona medalu. Ministerstwo planuje bowiem określić próg dochodowy, poniżej którego potrzebujący otrzymają tego typu pomoc.

Przypomnijmy, iż od 1 stycznia 2016 roku funkcjonują na terenie Polski w lokalach udostępnionych przez gminy lub powiaty 1524 punkty, w któych adwokaci lub radcy prawni udzielają nieodpłatnej pomocy prawnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach takiej pomocy udzielają, z ich upoważnienia, aplikanci adwokaccy lub aplikanci radcowscy. Ponadtow punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad udzielają także doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego, z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej).
 
Komu przysługuje nieodpłatna pomoc prawna?
 
Darmowa pomoc prawna przysługuje osobie fizycznej: 
1) która nie ukończyła 26 lat, lub 
2) która ukończyła 65 lat, lub 
3) której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej lub 
4) która posiada ważną Kartę Dużej Rodziny, lub 
5) która uzyskała zaświadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, lub 
6) która posiada ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, lub 
7) która w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty.
 
W Elblągu znajduje się 5 punktów, w których udzielane sa bezpłatne porady prawne.
 
Punkt Nr 1 – prowadzony przez Gminę Miasto Elbląg usytuowany w Urzędzie Miejskim w Elblągu ul. Łączności 1
- poniedziałek – piątek 15.00- 19.00.
 
Punkt Nr 2 prowadzony przez Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej usytuowany w Urzędzie Miejskim w Elblągu ul. Łączności 1
- poniedziałek – piątek 7.30- 11.30

Punkt Nr 3 prowadzony przez Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej usytuowany w Urzędzie Miejskim w Elblągu ul. Łączności 1
- poniedziałek – piątek 10.30- 14.30.

Punkt Nr 4 prowadzony przez Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej usytuowany w Urzędzie Miejskim w Elblągu ul. Łączności 1
- poniedziałek, środa, czwartek  11.30 – 15.30
- wtorek 12.30- 16.30
- piątek 10.30 – 14.30

Punkt Nr 5 prowadzony przez Gminę Miasto Elbląg usytuowany w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Elblągu ul. Winna 9 pok. Nr 400
- poniedziałek, czwartek  9.30 – 13.30
- wtorek 11.00- 15.00
- środa 8.00 – 12.00
- piątek 11.30 – 15.30
oceń wątek 1 0 zgłoś do moderacji
2017-03-16 11:38 100%
1

odpowiedziano ponad rok temu przez emek
Uściślając, nie darmowa tylko nieodpłatna- zasadnicza różnica.

Po drugie, pomoc prawna w Polsce nie jest tylko dla najbogatszych. Niekiedy porada zamyka się w cenie wizyty u fryzjera, usługi mechanika, elektryka czy hydraulika. Do tego już funkcjonuje instytucja zwolnienia od kosztów sądowych w przypadku kiedy nie można ich ponieść bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny, z której sądy często korzystają oraz instytucja przyznania pełnomocnika z urzędu.

Po trzecie, daj palec a wezmą rękę. Często główną przeszkodą jest lenistwo i odkładanie sprawy na ostatnią chwilę, a przecież lepiej przyjść na gotowe, dać komuś do zrobienia żeby samemu się nie wysilić. Wielu ludzi oczekuje gotowego i reaguje oburzeniem jak nie da się gotowca tylko poda się wskazówki, czy podyktuje treść pisma. A poukładane dokumenty, czy chociaż przeczytane pisma to już marzenie.
Niemniej zdarzają się osoby, które doceniają pracę innych i wykazują się zaangażowaniem w dbanie o swoje sprawy.

odpowiedz oceń post 3 0 zgłoś do moderacji
2017-03-16 16:24 50%
2
odpowiedziano ponad rok temu przez Autor
Słowa "darmowa" i "nieodpłatna" są stosowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zamiennie. Przykłady użycia zamiennie tych słów można znaleźć pod linkami:

https://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/darmowa-pomoc-prawna/

https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/aktualnosci-glowne/news,7457,darmowa-pomoc-prawna.html
oceń post 2 2 zgłoś do moderacji
2017-03-16 21:38 100%
3
odpowiedziano ponad rok temu przez emek
W ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, mowa wyłącznie o nieodpłatnej.
oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
2017-03-16 14:21 0%
4

odpowiedziano ponad rok temu przez doradca
Czy wiesz jak w praktyce funkcjonuje instytucja pełnomocnika z urzędu? Tak się składa, że jestem w temacie. Sądy bardzo często odmawiają pełnomocnika z urzędu osobie, która o niego wnioskuje, mimo, że nierzadko bywa, że osoba ta znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej. To jest zasadą, że sądy odmawiają. Wynika to z tego, że możliwości finansowe sądów nie są z gumy a reprezentacja z urzędu to duży wydatek.
odpowiedz oceń post 0 3 zgłoś do moderacji
2017-03-16 20:46 100%
5

odpowiedziano ponad rok temu przez emek
Tak, wiem jak funkcjonuje w praktyce. Wiem, że sądy odmawiają, wiem też że przyznają. Wiem też o instytucji zażalenia i orzecznictwie Sądu Najwyższego, które znacznie ułatwia sprawą na etapie odwołania.
Jeśli już gwarantować osobom zakwalifikowanym do NPP pomoc z urzędu i zwolnienie od kosztów, to w takim razie trzeba dokonać zmiany kodeksu cywilnego i tam wprowadzić jasne kryteria. Z drugiej strony ocena sądu jest konieczna bo jak wiadomo, sytuacja sytuacji nie równa.
Kolejna sprawa to przesycenie rynku usług prawnych, chcący bez problemu znajdzie pełnomocnika za wyegzekwowane koszty zastępstwa.
odpowiedz oceń post 4 0 zgłoś do moderacji
2017-03-17 08:41 0%
6
odpowiedziano ponad rok temu przez realista
Chcący znajdzie pełnomocnika. Ale za ile? Przesycenie póki co nie spowodowało obniżenia cen.
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
2017-03-17 13:39 0%
7
odpowiedziano ponad rok temu przez emek
~ realista, za wyegzekwowane koszty zastępstwa- bardzo częsta praktyka zarówno w kancelariach, które już mają swoich stałych klientów jak i (w szczególności) tam gdzie dopiero wchodzą na rynek lub nie mają stałych zleceń.
oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
klark
2017-03-21 10:58 100%
8

odpowiedziano ponad rok temu przez klark

To byłoby bardzo dobre posunięcie.


odpowiedz oceń post 1 0 zgłoś do moderacji
Bobolinka
2017-07-11 11:26 0%
9

odpowiedziano 11 miesięcy temu przez Bobolinka

Też mi sie tak wydaje, wiele osób potrzebuje porady prawnej.


odpowiedz oceń post 0 0 zgłoś do moderacji
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z wątkiem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.